רוביני: אנחנו בתחילתה של בועת אשראי חדשה

הכלכלן מאוניברסיטת ניו יורק הזהיר כי המאפיינים שקדמו למשבר הפיננסי חזרו; עם זאת, התפוצצות הבועה צפויה רק בתוך שנה-שנתיים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק העריך היום כי כלכלת ארה"ב נמצאת בראשיתה של בועת אשראי, והזהיר כי השוק אמנם עדיין לא נמצא על סף קריסה גדולה, אך אולי נמצא בדרכו לשם.

רוביני, יו"ר חברת הייעוץ רוביני גלובל אקונומיקס, העריך בראיון לערוץ הטלוויזיה פוקס ביזנס כי הבנק הפדרלי יותיר את הריבית בארה"ב ברמה נמוכה גם לאחר שיעלה אותה מהשפל הנוכחי של 0%-0.25% בו היא נמצאת מאז שנת 2008. לדבריו, מצב זה אמנם יבטיח את המשך זרימת ההלוואות ויתמוך בכלכלה, אולם גם יוביל למדיניות הלוואות מסוכנת ולהתנפחות בועה שעלולה בסופו של דבר להתפוצץ.

רוביני ציין את שובם של מספר מאפיינים הקשורים לתקופה שקדמה למשבר הפיננסי העולמי האחרון, בהם מכירות נרחבות של אג"ח באיכות נמוכה, חובות ללא הגנות מספקות לבעלי האג"ח, ושובם של סוגי ניירות ערך מסוימים ברמת סיכון גבוהה.

"כל הדברים המסוכנים שהתרחשו בשנים 2006 ו-2007 שוב חזרו לאותה הרמה, אם לא לרמה גבוהה יותר. לכן אנחנו בתחילתה של בועת אשראי, אבל רק בתחילתה", אמר רוביני. לדבריו, הסיכונים אינם מיידים, אך עלולים להתממש בתוך שנה או שנתיים.

נוריאל רוביניצילום: Bloomberg

רוביני, אשר זכה לכינוי "דוקטור יום הדין" (Dr. Doom) בשל נטייתו לספק תחזיות עגומות, חרג ממנהגו בתחילת השנה כאשר סיפק תחזית חיובית יחסית לכלכלה העולמית בשנת 2014.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker