סקר OECD: ישראל מתחת לממוצע בחינוך, דיור, סביבה ומעורבות אזרחית

ישראל בולטת לרעה לעומת מדינות המערב גם בביטחון אישי ואיזון בית-עבודה; מדורגת מעל לממוצע בתחומים של בריאות, הכנסות וסיפוק מהחיים, לפי "מדד החיים הטובים יותר" של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד הלפרן

מצב רמת איכות החיים שמציעה ישראל בהשוואה לשאר מדינות העולם המערבי, ומה הגורמים המשמעותיים ביותר בעיני ישראלים לשיפור חייהם?  

הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD‏) פירסם היום, כמדי שנה, את "מדד החיים הטובים יותר" (Better Life Index), אשר בוחן את איכות החיים ב-34 מדינות הארגון ועוד שתיים נוספים (רוסיה וברזיל) באמצעות 11 פרמטרים - דיור, הכנסות, שוק העבודה, קהילה, חינוך, מעורבות אזרחית, בריאות, איכות הסביבה, סיפוק מהחיים ‏("מדד האושר"‏), ביטחון אישי ואיזון בית־עבודה.

מצבה של ישראל בהשוואה לשאר המדינות הנכללות במדד לא מרשים. ישראל אמנם מדורגת מעל לממוצע של 36 המדינות בפרמטרים של בריאות, סיפוק מהחיים והכנסות, אולם מדורגת מתחת לממוצע בחינוך, דיור, איכות הסביבה, ביטחון אישי, איזון בית-עבודה ומעורבות אזרחית.

צילום: אלון רון

דירוג ישראל מבין המדינות בפרמטר הבריאות היה הגבוה ביותר, עם ציון של 9 מתוך 10 נקודות, ודירוג במקום החמישי מבין 36 המדינות. ישראל בלטה לטובה גם הפרמטר של סיפוק מהחיים, עם ניקוד של 7.8 ודירוג במקום ה-15. בתחום ההכנסות מדורגת ישראל במקום ה-17.

מנגד, בפרמטר של איזון בית-עבודה, מדורגת ישראל ארבעה מקומות מהסוף, ומקדימה רק את טורקיה, מקסיקו ודרום קוריאה. בתחום של מעורבות אזרחית המצב עגום אף יותר, וישראל מדורגת שלישית מהסוף, ומקדימה רק את אסטוניה ורוסיה עם ניקוד של 2.3 נקודות. פרמטר נוסף בו ישראל בולטת לרעה הוא בטחון אישי, בו מדורגת ישראל שישית מהסוף.   

"מדד החיים הטובים יותר" הציג השנה לראשונה גם נתונים לגבי הפרמטרים החשובים ביותר בכל מדינה כפי שהם משתקפים לפי תושביה. הנתונים אשר התבססו על דירוג שביצעו משתמשים ממדינות שונות בפלטפורמה של המדד. משתמשים מישראל דירגו חינוך, בריאות והכנסות בתור שלושה הפרמטרים החשובים ביותר לשיפור חייהם, לפי נתונים שהתבססו על ביקוריהם של עשרות אלפי ישראלים בפלטפורמה של המדד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום