"לארי מעדיף למות מאשר להיכשל" בקניית הקליפרס עם אופרה וינפרי

מנכ"ל אורקל, וינפרי והמפיק דיויד גפן מכינים הצעת רכש לקבוצת ה-NBA שבעליה עלול לאבד לאחר שפלט אמירות גזעניות וספג הרחקה; גפן: "לקבוצה מגיעה משקיעים טובים יותר שרוצים לנצח"

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

אילת המדיה אופרה וינפרי אמרה אתמול כי היא שוקלת, יחד עם מנכ"ל אורקל לארי אליסון ומפיק הסרטים דיוויד גפן, להגיש הצעת רכש עבור קבוצת הכדורסל לוס אנג'לס קליפרס, אם הקבוצה תעמוד למכירה. ליגת הכדורסל האמריקאית (NBA) פתחה ביום רביעי במהלך שנועד לאלץ מכירה של האל.איי קליפרס, לאחר שבעלי המועדון הנוכחי, דונלד סטרלינג, הושעה למשך כל חייו ממעורבות בכדורסל מקצועי, בשל אמירות גזעניות המיוחסות לו.

לפחות שניים מבין 29 בעלי הקבוצות האחרים בליגה, בהם היו"ר הזמני של הנהלת הליגה, אמרו כי הם צופים שתושג תמיכה של 75% מבעלי הקבוצות, רוב הנחוץ להדחה מלאה של סטרלינג מהליגה – צעד חסר תקדים בהיסטוריה שלה. היום תתקיים פגישה שנועדה לבחון את הצעדים הבאים הנחוצים להדחתו מהבעלות על הקליפרס, אמרה דוברת הליגה.

סטרלינג רכש את הקליפרס ב-1981 תמורת 13 מיליון דולר, כאשר הקבוצה עוד ישבה בסן דייגו. סטרלינג טרם העיד האם בכוונתו להיאבק על המשך הבעלות על הקבוצה. מומחים העריכו כי הקליפרס, שעברו ללוס אנג'לס ב-1984, יהיו שווים כיום כ-800 מיליון דולר. עם זאת, יש מומחים הטוענים כי חלק מבעלי הקבוצות עשויים להסס לתמוך בהדחתו של סטרלינג, מתוך חשש כי התקדים עשוי לסכן גם את זכויות הבעלות שלהם בעתיד.

ניקול ניקולס, דוברת של וינפרי, אמרה כי וינפרי נמצאת במגעים עם אליסון וגפן, כדי להגיש הצעה לקבוצה, אם זו תעמוד למכירה. גפן, שהשיק שתי חברות תקליטים והיה ממייסדי אולפני הסרטים דרימוורקס, הביע בעבר עניין בקליפרס, אך מעולם לא הגיש הצעת רכש. גפן אמר ביום רביעי לרשת ESPN כי במקרה וירכשו את הקבוצה, הוא ואליסון ינהלו אותה, ואילו וינפרי תהיה משקיעה. "היא חושבת שיהיה נפלא שאישיות שחורה ידועה בארה"ב תחזיק במותג כזה", צוטט גפן ב-ESPN. גפן הוסיף כי "לקבוצה מגיעה קבוצת משקיעים טובה יותר, שרוצה לנצח. לארי היה מעדיף למות מאשר להיכשל. לארי הוא ספורטאי. דיברנו על זה כבר זמן רב. לשלושתנו יחדיו יש סיכוי טוב".

אופרה וינפרי, לארי אליסון, דיוויד גפן. מעוניינים לרכוש את הקליפרסצילום: אי–פי

שמות אחרים שצצו כמחזרים אפשריים לקליפרס הם כוכב הלייקרס לשעבר מג'יק ג'ונסון, מבעלי קבוצת הבייסבול לוס אנג'לס דודג'רס, ולשעבר מבעלי הלייקרס, שכיום הוא בעל אימפריית מדיה משלו, הפונה בעיקר לצרכנים שחורים; ואחד מכוכבי עולם האגרוף, פלויד מייוות'ר.

נציב ה-NBA, אדם סילבר, אמר כי הוא מעוניין לאלץ מכירה מיידית של הקליפרס, אך התהליך עשוי להימשך חודשים. לפי תקנות ה-NBA, על סילבר להשיג העתק כתוב של ההאשמות נגד סטרלינג תוך 3 ימים, ולהעניק לסטרלינג 5 ימים להשיב על ההאשמות. שימוע מיוחד שצריך לכלול את כל בעלי הקבוצות צריך להתקיים לא יאוחר מ-10 ימים לאחר תגובתו של סטרלינג. סטרלינג הודח ממקומו בהנהלת הליגה בשל ההשקפות הגזעניות "הפוגעניות והמעליבות" שלפי טענות הוא הביע בהקלטות שפורסמו בסוף השבוע.

סטרלינג ונציגיו לא מסרו תגובה על ההקלטות, בהן נשמע קול, שלפי הטענות הוא קולו של סטרלינג, המבקר חברה על "הקשרים שלה עם שחורים", ומבקש ממנה לא להזמין את מג'יק ג'ונסון למשחקי הקליפרס. סילבר אמר ביום שלישי כי סטרלינג הודה כי ההקלטה אמיתית, אך לא התנצל. חשיפת ההקלטות הובילה לזעם רב מצד שחקנים, אוהדים, פוליטיקאים – בהם נשיא ארה"ב ברק אובמה – ונותני חסויות, שחלקם הודיעו על ניתוק הקשר עם הקליפרס, גם לאחר מהלכי ה-NBA להדחת סטרלינג.

ההדחה של סטרלינג אוסרת עליו כל קשר עם הקליפרס או עם הליגה, ומונעת ממנו לנכוח במשחקי ואימוני NBA. מסטרלינג, הבעלים הותיק ביותר בקרב 30 קבוצות ה-NBA, גם נמנע לקבל החלטות עסקיות הנוגעות לקבוצה או לשחקנים, והוא נקנס ב-2.5 מיליון דולר, הקנס המירבי במסגרת תקנות הליגה.

סילבר אמר כי "אני צופה שאזכה בתמיכה שאני זקוק לה מצד בעלי הקבוצות האחרים להשלמת ההדחה". סימנים מוקדמים מעידים כי הוא צודק. "אנחנו מנהלים ליגה עיוורת צבעים, ולא נסבול דברים כאלה", אמר בעלי הסקרמנטו קינגס ויווד רנאדיב ל-ESPN. "אופתע אם ההצבעה לא תהיה פה אחד". גלן טיילר, בעלי מינסוטה טימברוולבס, היו"ר הזמני של הנהלת ה-NBA, אמר כי מהלך העניינים האידיאלי יהיה שסטרלינג יסכים למכור את הקבוצה. "הבעיות יעלו אם יחליט שאינו רוצה למכור את הקבוצה, ואנחנו נחשוב שעליו למכור אותה", אמר טיילור ל"סנט פול פיוניר פרס". "במקרה זה, נצטרך לוודא שנקבל את הקולות, ולאחר מכן לאכוף את ההחלטה". טיילור אמר כי לא דיבר עם כל הבעלים, אך הוא בטוח במידה סבירה כי יש תמיכה מספקת כדי לאלץ מכירה.

עורכי דין המתמחים בחוקי ספורט העריכו כי לסטרלינג אין סיכוי רב להצליח בתביעה נגד ה-NBA כדי למנוע מכירה מאולצת של הקבוצה. עם זאת, לא ברור מה יקרה אם אשתו של סטרלינג, רשל סטרלינג, תחליט להחזיק בנתח שלה בקבוצה, גם אם סטרלינג עצמו ייאלץ לוותר על הבעלות. סילבר אמר כי "לא היה כל דיון בבני משפחה אחרים – הפסיקה חלה על דונלד סטרלינג בלבד".

הקליפרס נגד הווריורסצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker