עיר הפקר

תושבי דטרויט נאלצים להבריח בעצמם את הגנבים, כי למשטרה אין כסף לניידות

המשטרה בעיר פושטת הרגל נאלצה לצמצם בשיעור חד את תקציבה ומחכה למימון חירום של 36 מיליון דולר; המפכ"ל בעצמו עודד את האזרחים לפתוח בירי אם הם מותקפים, ועורר מהומה

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

אפילו כשתושבים בדטרויט פושטת הרגל נאלצו להבריח בכלי נשק גנבים בשכונה, משטרת העיר עדיין מחכה לכסף עבור ניידות, מכשירי רדיו, אפודי מגן ומחשבים חדשים.

‫"‬אנשים לא מרגישים בטוחים", אמר בארי בוס, מייסד שותף של הקואליציה נגד אלימות בדטרויט. "המפכ"ל החדש מנסה, אבל הסיכויים נראים בלתי סבירים. אני לא אומר שזה בלתי אפשרי, אבל זה כמו לטפס על הר הקלימינג'רו בלי ציוד".

בחודש שעבר ביקש מנהל החירום של העיר, קווין אור, סכום של 36‪.‬2 מיליארד דולר עבור כוחות המשטרה, מתוך הלוואה של 120 מיליון דולר שהעניק בנק ברקליס ואושרה על ידי בית משפט לפשיטות רגל בארה"ב.  

אולם הכסף לא יגיע בקרוב למשטרה המצומקת, שאחראית על שטח של 360 קמ"ר. למרות שהפשיעה נמצאת בירידה מסוימת תחת המפכ"ל החדש, ג'יימס קרייג, התקפות על תושבים בחודשים האחרונים חיזקו את תדמית העיר כאזור סיכון.

שכונה נטושה בדטרויטצילום: רויטרס

בחודש שעבר הגן קרייג על זכות התושבים לפתוח בירי אם הם מותקפים. ואכן, 8 פעמים השנה אזרחים הרגו פורצים. בתקרית האחרונה, יריות נשמעו מכיוון בעל בית ששיבש פריצה לביתו ופצע אנושות את נהג רכב המילוט, שהתנגש בבית בצד השני של הרחוב, לפי המשטרה. שני חשודים ברחו ברגל.

ב-2 באפריל, היום בו אושרה ההלוואה לעיר, גבר בן 54 באחת משכונות הפרברים הוכה בידי המון עד ששקע בתרדמת, לאחר שהרכב שלו התנגש בטעות בילד בן 10 והוא ניסה לטפל בילד הפצוע. המתקפה נבלמה על ידי אחות בגמלאות שמתגוררת בסמוך.

אירועים תופסי כותרות מסוג זה מצניעים ירידה של 25% בפשע במהלך שלושת החודשים הראשונים של השנה לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, לפי המשטרה. מספר ההתאבדויות נפל ל-45 מ-68.

המפכ"ל קרייג יזם פשיטות  על בניינים ושכונות שורצים בסמים, רובים ואזרחים נמלטים. הצהרותיו בדבר הזכות להגנה עצמית עוררו מהומה. "אם אתה מתמודד עם איום מיידי לביטחון האישי שלך, לא יהיה לך זמן לחייג למשטרה", אמר בראיון טלוויזיה במארס.

דטרויטצילום: בלומברג

ב-2012 היתה דטרויט העיר השלישית הכי מסוכנת בארה"ב, אחרי קמדן בניו ג'רזי ופלינט במישיגן, לפי ניתוח של נתונים ממשלתיים. כח השיטור בעיר נפל ל-2300 איש במדים מ-3350 בחמש השנים האחרונות. בשנה שעברה דיווח אור כי זמן התגובה הממוצע של המשטרה לקריאה הינו שעה, אף שגורמים במשטרה אמרו כי זה כולל גם קריאות לא דחופות.

יותר מ-29 אלף תושבים בדטרויט נושאים נשק ויותר אנשים מצטיידים בו מדי יום. ב-2013 הונפקו 6974 רשיונות נשיאת אקדח בעיר - יותר מכפליים מאשר ב-2009. ב-2012 הונפק מספר גדול אף יותר - 7584, לפי משטרת מישיגן. מספר כלי הנשק הלא רשומים אינו ידוע. 

לדטרויט 1200 ניידות כולל אופנועים, ורבים מהם "לא מתפרקים בזכות דבק ומסטיק", אמר כריס גאנון, יועץ ארגוני לאור. בשנה שעברה קיבלה העיר במתנה 100 ניידות ממספר חברות, בהן ג'נרל מוטורס, פורד וקרייזלר, וזקוקה ל-800 נוספות, גאנון אמר.

רבים מהפשעים בדטרויט אינם מדווחים, בייחוד אונס, ירי לא קטלני, תקיפה והתעללות בילדים, אמרה התובעת הכללית של מחוז ויין, קים וורתי. "אנשים רבים שאני מכירה סבלו מפריצות לבתיהם ולא דיווחו על כך", אמרה בראיון. "ברגע שאנשים ירכשו יותר אמון במשטרה, הם ידווחו יותר על מה שקורה להם. אני חושבת שזה מתחיל לקרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ