למערב הפרוע יש גיבור חדש: חוואי שמתכחש לארה"ב והביס את הממשל

החווה של קליוון באנדי מנוואדה פועלת על קרקע פדרלית ■ כשסוכנים פדרליים כיתרו את השטח לאחר שצבר חובות מס של מיליון דולר, הצליח באנדי לגייס 1,000 תומכים חמושים שהניסו אותם

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

"המסיבה הפטריוטית" של קליוון באנדי, שהתקיימה ב–18 באפריל בחוות בקר הממוקמת 100 קילומטר צפונית ללאס וגאס, היתה כמו כל מיני־פסטיבל כפרי, אלא אם מתעלמים מהחמושים במדי צבא שפיטרלו בשטח. שבוע קודם לכן נענו לקריאתו של באנדי כ–1,000 שוחרי חופש הפרט, והגיעו למקום כדי להתעמת עם סוכנים חמושים מהמשרד הפדרלי לניהול קרקעות (BLM).

הסוכנים נשלחו כדי לאכוף פסיקה של בית המשפט המחייבת את באנדי לפנות, מנימוקים סביבתיים, עדר של 900 בהמות מהקרקע הפדרלית שבה הן רועות. התומכים בבאנדי נסעו מאות קילומטרים בטנדרים נושאי מדבקות פטריוטיות, והביאו עמם ארסנל נשק אדיר. אחרי שוויון קצר, אבל מתוח, שבמהלכו כיוונו המפגינים רובי סער לעבר יריביהם, הסוכנים הפדרליים שיחררו 400 בהמות שהם איגפו ונסוגו מהשטח, כשהם משאירים מאחור המון צוהל וחוואי מוגן באבטחה.

קליוון באנדי נואם בחסות תומכיו החמושיםצילום: אי–פי

באנדי קורא תיגר על המשרד לניהול קרקעות במשך יותר מ–20 שנה, וצבר חובות מס שלא שולמו בסכום של יותר ממיליון דולר. למשפחה שלו, הוא אומר, יש חווה על הקרקע עוד לפני שהמשרד בכלל הוקם; הוא גם מכחיש את קיומה של ארה"ב, ושומר אמונים למדינת נוואדה. הטיעון הזה אינו משכנע יותר גם בפעם השנייה ששומעים אותו, אבל הוא קנה אחיזה עמוקה, גם בקרב מחוקקים ממדינות שכנות שהצטרפו לחוגגים בחווה של באנדי.

אחד המחוקקים הוא דין הלר, הסנאטור הרפובליקאי של נוואדה, שהגן על תומכיו של באנדי לאחר שעמיתו מהמפלגה הדמוקרטית, הארי ריד, הגדיר אותם "טרוריסטים מקומיים". כמה פרשנים שמרנים רואים בבאנדי גיבור פטריוטי, בעוד אחרים רואים בו תמהוני מפר חוק.

בוקרים מהמערב מתנגדים במשך שנים לכך שהממשל הפדרלי מחזיק קרקעות רבות, תוצאה של ההתרחבות מערבה של ארה"ב במאה ה–19. מי שמתנגדים למכירת קרקעות חקלאיות פדרליות הם קבוצה של פעילי סביבה בעלת השפעה גוברת. אלה חוששים כי המכירה תוביל להפקרות של פיתוח יתר.

צילום: רויטרס

אבל יש כמה טיעונים חזקים הנזקפים לטובת הוצאת הקרקעות מידי הממשל. המשרד לניהול קרקעות הוא גיהנום שמתנהל בחוסר שקיפות. בענף הבקר מוחים נגד הביורוקרטיה המופרזת שלו. סובסידיות, שמגיעות לסכומים של מאות מיליוני דולרים בשנה, לא רק פוגעות במשלמי המסים, אלא גם מעודדות רעיית יתר.

רזרבות נפט וגז גדולות נמצאות תחת אדמות פדרליות, שלא כולן ראויות לשימור. באחרונה גילה הקונגרס כי הפקת נפט וגז בקרקע פדרלית נפלה מאז 2009, בעוד שבקרקעות פרטיות היא זינקה. את המקרה הזה לא צריך להשאיר לידיו של מר באנדי וחסידיו נושאי האקדחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker