נדבן ידוע בניו יורק הורשע בגניבת מיליון דולר מארגון צדקה יהודי

ויליאם ראפפוגל, יחד עם שותפים נוספים, שילם פרמיות ביטוח מנופחות מטעם מועצת המטרופולין לעוני יהודי, ושלשל לכיסו את הרווח

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

במשך מרבית חייו כפילנתרופ, ויליאם רפפוגל היה מוקף בחברים ופוליטיקאים רבי עוצמה, בהם שלדון סילבר, יו"ר אסיפת המחוקקים של מדינת ניו יורק. אך כשישב ביום רביעי בבית המשפט העליון של ניו יורק, לקראת הודאתו בכמה סעיפים פליליים, ראפפוגל היה לבדו. בפנים קודרות, חיפה כהה וכיפה שחורה, רפפוגל קרא בשקט פסוקים מעותק התנ"כ שלו, בעוד עורכי דינו, אלן ויינגרד ופול שכטמן, עברו על תנאי עסקת הטיעון שלו.

דקות ספורות לאחר מכן, רפפוגל, בן 59, עמד בפני בית המשפט והודה כי גנב יותר ממיליון דולר ממועצת המטרופולין לעוני יהודי, ארגון רווחה רב השפעה בקהילה היהודית בראשו עמד במשך יותר מעשרים שנה.

רפפוגל אמר כי ניהל הונאה במשך 20 שנה יחד עם בעלים של חברת ביטוח ושני בכירים אחרים בארגון, וגבה מהמועצה פרמיות גבוהות משהעביר לחברת הביטוח, כדי להרוויח מההפרש. לדברי התובע הכללי של מדינת ניו יורק, השותפים בהונאה גנבו יותר מ-9 מיליון דולר מהארגון.

עסקת הטיעון מסמנת את נפילתו מגדולה של אדם שבעבר נחשב לאחד הפילנתרופים המכובדים בניו יורק ואחד מבעלי ההשקעה הגדולים במעגלים פוליטיים. אך כאשר הודה באשמת גניבה חמורה, הלבנת הון, הונאת מס וזיוף מסמכים – הוא עמד לבד. אשתו ג'ודי, שהייתה ראש לשכתו של סילבר, לא נכחה במקום. סילבר, שלאורך השנים הקצה מיליוני דולרים מכספי הציבור למועצה לעוני יהודי, גם הוא לא נכח. סילבר וג'ודי רפפוגל אינם נאשמים בתיק, והכחישו כל ידע על פעולותיו של רפפוגל.

עונשו של רפפוגל ינוע בין 3.5 ל-10 שנות מאסר, ויהיה עליו לפצות את הארגון ב-3 מיליון דולר. עד כה, החזיר 1.8 מיליון דולר. אם לא ישלם את מלוא הסכום עד השמעת גזר הדין ב-16 ביולי, יהיה גזר הדין 4-12 שנות מאסר, לדברי גארי פישמן, מהתובעים בתיק.

ויליאם ראפפוגל (משמאל), לפני הודאתו באשמת גניבה והונאהצילום: ניו יורק טיימס

רפפוגל, לשעבר מנכ"ל המועצה, לא התנצל פומבית, ונתן הסבר קצר בלבד למעשיו, ואמר כי "סייע לגניבת יותר ממיליון דולר ממועצת המטרופולין לעוני יהודי במסגרת תכנית בה נופחו פרמיות ביטוח". לפי עסקת הטיעון והאישומים הפליליים, ראפפוגל נתן כ-350 אלף דולר מהכספים הגנובים לאחד מ-3 בניו, לשם בניית ביתו. לפי ההסכם, הבן לא יידרש להחזיר את הכספים, אך רפפוגל הבטיח לשלם את הסכום.

שעה קודם לכן, קודמו של רפפוגל בראשות המועצה, דיוויד כהן, הודה אף הוא באשמת גניבה חמורה וקשירת קשר. הוא הסכים להחזיר 650 אלף דולר שגנב מהמועצה החל מ-1992, ועד כה החזיר כבר 500,000 דולר. הוא ירצה שנת מאסר אחת במסגרת עסקת טיעון. כהן אמר בבית המשפט כי יחד עם הרב פרידמן, אז סמנכ"ל הכספים של הארגון, וג'וזף רוס, הבעלים של חברת הביטוח של הארגון, סנטורי קאוורג' קורפוריישן, החל בהונאה ב-1992. רוס הודה בחלקו בהונאה בבדצמבר. פרידמן נעצר אף הוא ויעמוד בפני אישומי קשירת קשר.

כהן אמר כי זו הייתה הונאה פשוטה: חברת הביטוח הגישה חשבוניות מנופחות למועצה, ששילמה אותן. רוס היה שולח את ההפרש בין העלות האמיתית של הביטוח לסכום המנופח לכהן, במזומן. כהן אמר בבית המשפט כי בשנים הראשונות הסכום נע בין 20 ל-30 אלף דולר בשנה. חצי שנה לאחר תחילת התכנית, ראפפוגל קיבל לידיו את הנהגת הארגון, והחל אף הוא לקבל נתח מהסכום, אמר כהן. ב-1995 ראפפוגל קיבל לידיו את ניהול ההונאה. עד 2013, ראפפוגל כבר היה מקבל 30 אלף דולר בחודש.

כהן גם אמר כי הוא ורפפוגל העבירו חלק מהכספים הבלתי חוקיים למועמדים למשרות ציבוריות, וביקשו מרוס להעביר תרומות לא רק בשמו אלא גם בשם עובדים ושותפים בחברה. "תרומות אלה היו בעיקר לפוליטיקאים שווילי ואני חשבנו יסייעו למועצה – כלומר, מועמדים למשרות ציבור בעיר", אמר כהן לשופט. לפי האישומים הפליליים נגד רוס, הוא העביר לפחות 120,000 דולר מהכספים הגנובים למועמדים שונים ב-20 השנים האחרונות. מרבית המימון של המועצה לעוני יהודי מגיע ממענקים וחוזים של מדינת ניו יורק ועיריית ניו יורק, כמו גם מצד סכומים שיועדו לכך על ידי מחוקקים.

הפרשה נחשה בשנה שעברה לאחר שבכירים במועצה לעוני יהודי קיבלו מכתב אנונימי המפרט אי-סדרים בתשלומי הביטוח, ופירמת עריכת דין שגוייסה לחקור את הנושא מצאה ראיות לניפוח הפרמיות. רפפוגל, שקיבל משכורת בסך 400 אלף דולר בשנה, פוטר באוגוסט האחרון. חקירה זו הובילה לחקירה פלילית במדינת ניו יורק. כל השותפים בעבירה הסכימו לשתף פעולה עם החוקרים, לדברי פרקליטיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker