שווייץ עשויה לאשר את שכר המינימום הגבוה בעולם - 25 דולר לשעה

התאגידים הגדולים בשווייץ מתנגדים להצעה מכיוון שלטענתם קביעת שכר מינימום תעלה את השכר בכל מגזרי הכלכלה

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

לא רק בישראל שכר המינימום הוא נושא בוער. שווייץ, שבה לא קיים כיום שכר מינימום, עשויה לאשר בעוד פחות מחודש את שכר המינימום הגבוה בעולם - 22 פרנק שווייצי לשעה (25 דולר או 87 שקל), או 4,000 פרנק לחודש. זאת, אף ש–90% מהשווייצים שעובדים במשרה מלאה כבר מרוויחים ממילא שכר גבוה יותר.

התאגידים הגדולים בשווייץ מתנגדים להצעה מכיוון שלטענתם קביעת שכר מינימום תעלה את השכר בכל מגזרי הכלכלה. איגודי העובדים הגדולים בשווייץ טוענים כי יש לקבוע שכר מינימום גבוה בשל יוקר המחיה בשווייץ, שהוא מהגבוהים בעולם.

ההצעה לקביעת שכר המינימום תעמוד למשאל עם בשווייץ ב–18 במאי, וכרגע נראה שאין לגביה הסכמה רחבה. סקר שנערך החודש על ידי חברת המחקר gfs.bern הראה כי קצת יותר ממחצית מהבוחרים מתנגדים לשכר המינימום ו–42% תומכים בו. כחלק משיטת הממשל שלה עורכת שווייץ ארבעה משאלי עם בשנה בנושאים שונים. בפברואר, למשל, תמכו הבוחרים בהצעה להטלת מכסה על הגירה מהאיחוד האירופי, ובמאי תעמוד למשאל לצד שאלת שכר המינימום גם הצבעה על רכישת 22 מטוסי קרב.

ישראל ושווייץ אינן המדינות היחידות שבהן נדונה בימים אלה סוגיית העלאת שכר המינימום. בגרמניה אישרה בתחילת החודש ממשלתה של הקנצלרית אנגלה מרקל לראשונה שכר מינימום פדרלי של 8.50 יורו (11.7 דולר) לשעה, בארה"ב מקדם הנשיא ברק אובמה העלאה של שכר המינימום הפדרלי מ–7.25 דולרים לשעה ל-10.10 דולרים לשעה, ובבריטניה הועלה לאחרונה שכר המינימום ב-19% ל-6.5 ליש"ט (10.88 דולרים) לשעה.

קרנבל הלילה בלוצרן. יוצא לדרך ביריית אקדח צילום: אי־פי
צילום: AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker