תפסיקו לחלום על אמריקה: מדינות הרווחה משיגות אותה - גלובל - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תפסיקו לחלום על אמריקה: מדינות הרווחה משיגות אותה

בעוד שעשירי ארה"ב הם עדיין בין האנשים העשירים בעולם, קצב הגידול בהכנסות המעמד הבינוני והנמוך בה אטי בהשוואה למדינות רבות אחרות - ורק שיעור נמוך ממשקי הבית ב"ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות" מרוויח מהצמיחה הכלכלית במדינה

15תגובות

מעמד הביניים בארה"ב, שבמשך שנים היה העשיר ביותר בעולם, איבד את התואר הזה. אף שהאמריקאים העשירים ביותר עדיין עוקפים רבים מעשירי העולם, ניתוח של "ניו יורק טיימס" מצא כי במדינות אחרות אזרחים בני המעמד הנמוך ומעמד הביניים קיבלו העלאות גדולות יותר בשכרם לאורך שלושת העשורים האחרונים.

הנתונים, המבוססים על סקרים שערך ב–35 השנים האחרונות מכון המחקר להכנסות בלוקסמבורג (LIS), מראים כי המשפחות בארה"ב משלמות מחיר כבד על התרחבות האי־שוויון בחלוקת ההכנסות. כך, למשל, הכנסות מעמד הביניים בקנדה לאחר מס, שהיו נמוכות מאלה של האמריקאים ב–2000, גבוהות יותר כיום. העניים ברוב מדינות אירופה מרוויחים יותר מעניי ארה"ב.

אף שהצמיחה בכלכלת ארה"ב ממשיכה להיות חזקה לא פחות מאשר במדינות אחרות, רק שיעור נמוך ממשקי הבית בארה"ב מרוויח מכך. ההכנסה החציונית בקנדה השתוותה להכנסה החציונית בארה"ב ב–2010, וככל הנראה עקפה אותה מאז.

ההכנסות החציוניות במדינות מערב אירופה עדיין משתרכות מאחורי אלה של ארה"ב, אך הפער בכמה מהן - כולל בריטניה, הולנד ושוודיה - קטן בהרבה מכפי שהיה לפני עשור.

רויטרס

לצפייה בסמארטפון וטאבלט

ממצאים אלה מפתיעים, מכיוון שרוב הנתונים הכלכליים, כמו תמ"ג לנפש, מצביעים על כך שארה"ב שומרת על מעמדה כמדינה העשירה בעולם. ואולם מספרים אלה מתייחסים לממוצע במדינה, ולכן לא משקפים את חלוקת ההכנסות. מכיוון שנתח גדול מההכנסות בארה"ב זורם לכיסם של מעט משקי בית עשירים, רוב האמריקאים לא עומדים בקצב של תושבי מדינות אחרות בעולם.

"ההנחה שלפיה לאמריקאי החציוני יש הכנסה גבוהה יותר מאשר למעמד הביניים בכל חלק אחר של העולם אינה נכונה בימים אלה", אמר לורנס כץ, כלכלן בהרווארד שאינו קשור ל–LIS. "ב–1960 האמריקאים היו עשירים הרבה יותר מכל אחד אחר; ב–1980, הם היו עשירים יותר. בשנות ה-90 הם עדיין היו עשירים יותר - אבל כיום זה כבר לא כך", הוסיף כץ.

ההכנסה החציונית לנפש בארה"ב ב–2010 היתה 18,700 דולר - כלומר 75 אלף דולר למשפחה בת ארבע נפשות לאחר מסים - עלייה של 20% מאז 1980, אבל ללא שינוי לעומת שנת 2000, בהתאמה לאינפלציה. לשם השוואה, בבריטניה עלתה ההכנסה החציונית ב–20% בין 2000 ל–2010 ובהולנד ב–14%. ההכנסה החציונית עלתה גם בקנדה ב–20% בין 2000 ל–2010, ל–18,700 דולר.

השנה האחרונה במחקר של LIS היא 2010, אך מחקרים אחרים של סוכנויות ממשלתיות מראים כי בארבע השנים האחרונות עלה השכר בקנדה בקצב מהיר יותר מאשר בארה"ב, וכיום הוא ככל הנראה גבוה יותר. בכמה ממדינות אירופה עלה השכר גם כן בקצב מהיר יותר מאשר בארה"ב מאז 2010.

נראה ששלושה גורמים עיקריים אחראים להאטה הזו בהכנסות. ראשית, ההשכלה בארה"ב עלתה בקצב אטי הרבה יותר מבשאר העולם המתועש בשלושת העשורים האחרונים, מה שמקשה על הכלכלה לשמור על נתח המשרות הדורשות כישורים גבוהים בעבור שכר גבוה.

שנית, חברות בארה"ב מחלקות נתח קטן יותר מהשלל שלהן למעמד הביניים והנמוך לעומת חברות במקומות אחרים בעולם. בכירי החברות בארה"ב מרוויחים הרבה יותר כסף מבעבר, אך שכר המינימום בארה"ב נמוך יחסית למדינות אחרות ואיגודי העובדים חלשים. בנוסף, הממשלות בקנדה ובמערב אירופה נוקטות צעדים אגרסיביים הרבה יותר להעלאת שכרם של משקי בית מהמעמד הנמוך והבינוני באמצעות חלוקה מחדש של ההכנסות.

יהיו הסיבות אשר יהיו, אמריקאים רבים אינם מרוצים מהמצב. רק 30% סבורים שארה"ב מתקדמת בכיוון הנכון, לפי סקרים. "הדברים לא משתנים", אומרת קתי ושברן, בת 59 ממאונט ורנון שבאיווה, שמשתכרת 33 אלף דולר בשנה מעבודתה בחנות לחומרי בניין, שבה היא עובדת כבר 23 שנה. "יש בעיקר רמת שכר נמוכה מאוד וגבוהה - אבל אין הרבה באמצע. אנשים צריכים להתחיל מהאמצע כדי לטפס למעלה".

גם במדינות אחרות מצבו של מעמד הביניים דומה. הורים לילדים צעירים ברבות ממדינות אירופה תוהים איך ישלמו את שכר הלימוד של ילדיהם כשיגיעו לאוניברסיטה, ורבים מאמינים שהוריהם נהנו מעלייה מהירה יותר ברמת החיים; בקנדה, האזרחים מתלוננים על יוקר המחיה של החיים המודרניים - מהאוניברסיטה ועד לתשלומי החשבונות החודשיים. אבטלה היא מקור דאגה בכל מקום.

מדינות הרווחה עקפו את מעוז הקפיטליזם

ואולם, שני סקרי דעת קהל בנושא מראים כי בקנדה ובצפון אירופה מצב הרוח הציבורי קודר פחות מזה השורר בארה"ב כיום.

"למשבר לא היתה שום השפעה על חיינו", אמר יונס פרוילין, כבאי בן 27 משוודיה, כשהוא מתייחס למשבר הכלכלי העולמי שהחל ב–2007. הוא חי עם אשתו מאלין, אחות במקצועה, בעיירת חוף במרחק שעה נסיעה מגטבורג, העיר השנייה בגודלה בשוודיה.

כל אחד מהם זכאי לחמישה שבועות של חופשה בשנה ולהטבות בריאות מקיפות. הם צברו ביחד כמעט שלוש שנים של חופשה בתשלום, מאז שילדיהם, כיום בני שלוש ושש, נולדו. כיום, הילדים הולכים למעון מסובסד שעלותו היא כמעט 3% מההכנסה המשותפת של בני הזוג.

אפילו במדינת רווחה גדולה כמו שוודיה, התמ"ג לנפש צמח מהר יותר מאשר בארה"ב כמעט לאורך כל תקופה ממושכת, בעיקר הודות לעליות חדות במספר בוגרי האוניברסיטאות בשוודיה.

במקומות אחרים באירופה הצמיחה הכלכלית היתה בשנים האחרונות אטית מאשר בארה"ב, בשל המשבר שפקד את היבשת. ואולם, ההכנסות של רוב המשפחות בשוודיה ובמדינות אחרות בצפון אירופה עדיין גבוהות מאלה של האמריקאים, מכיוון שבארה"ב רוב פירות הצמיחה זורמים לרווחי התאגידים או לבעלי ההכנסות הגבוהות ביותר.

שני מקורות נוספים מראים על מסקנות דומות לאלה של LIS. סקר של גאלופ שנערך
ב–2006–2012, הצביע על הכנסה חציונית לנפש כמעט זהה בארה"ב ובקנדה וגבוהה יותר בסקנדינוויה.

גם נתוני מסים שאספו הכלכלן תומס פיקטי וכלכלנים אחרים מראים שארה"ב כבר אינה בעלת ההכנסה הממוצעת הגבוהה ביותר בקרב 90% התחתונים מבין המשתכרים.

לפי נתוני LIS, במדינה אחת באירופה ההכנסה לא השתנתה ב–15 השנה האחרונות - גרמניה. מקבלי ההחלטות בגרמניה נקטו שורה של צעדים כדי להוריד את עלויות היצוא, כולל בלימת עליית השכר. אבל אפילו בגרמניה מצבם של העניים טוב יותר מאשר בארה"ב, שם ההכנסה לנפש ירדה ב–2000–2010 בקרב ה–40% התחתונים בקרב המשתכרים.

לעומת זאת, האמריקאים שנמצאים ב–5% העליונים של חלוקת ההכנסות, עם הכנסה לנפש לאחר מס של 58,600 דולר בשנה לא כולל רווחי הון, עדיין מרוויחים 20% יותר מ–5% העליונים בקנדה, 26% יותר מאשר בבריטניה ו–50% יותר מבהולנד. מבחינת המשפחות העשירות האלה, ארה"ב היא עדיין הכלכלה המשגשגת ביותר בעולם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#