פוטין השתלט על הרשת החברתית הגדולה ברוסיה; המייסד עזב את המדינה

פול דורוב, מייסד VKontakte - התשובה הרוסית לפייסבוק עם 240 מיליון משתמשים, טוען כי מקורבים לקרמלין נטלו שליטה מלאה על האתר; VKontakte שימשה זירת פעילות מרכזית של מתנגדי פוטין ודורוב נקלע לעימותים חוזרים עם השלטונות הרוסים

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

פול דורוב, מייסד VKontakte – הרשת החברתית הגדולה ברוסיה, טוען כי פוטר ונאלץ לעזוב את המדינה לאחר שמקורבים לקרמלין נטלו שליטה מלאה על האתר. "אם לשפוט לפי החדשות... היום פוטרתי מתפקידי כמנכ"ל VKontakte. באופן מעניין, לבעלי המניות לא היה את האומץ לעשות זאת ישירות ולמדתי על עזיבתי המסתורית מהעיתונות", כתב דורוב ביום שני בלילה בחשבונו באתר הרשת החברתית.

VKontakte, המכונה בקיצור VK, נקלעה למאבק שליטה מאז אפריל שעבר, כשקרן ההשקעות יונייטד קפיטל פרטנרס (UCP) רכשה 48% ממניות החברה.

המחלוקת של UCP הינה עם ענקית האינטרנט הרוסית Mail.Ru של אלישר אוסמנוב, שבבעלותו 52% הנותרים ב- VKontakte. החודש העמיק הסכסוך לאחר ששני הצדדים נקטו צעדים משפטיים כדי להבטיח את השפעתם על האתר. 

VK היא הרשת החברתית המקומית הגדולה באירופה עם 240 מיליון משתמשים רשומים. היא נוצלה באופן נרחב כפלטפורמה בידי קבוצות אופוזיציה נגד הנשיא ולדימיר פוטין, שהידק את אחיזתו במדיה מאז נבחר ב-1999.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטיןצילום: רויטרס

דורוב טען לאחר עזיבתו כי הרשת החברתית נמצאת "בשליטה מלאה" של בעל בריתו הקרוב של פוטין, איגור סצ'ין, בנוסף לאוסמנוב. דורוב כיוון אצבע מאשימה לסצ'ין, העומד בראש חברת הנפט הממשלתית רוזנפט, משום ש-UCP מנוהלת על ידי חבר דירקטוריון לשעבר של רוזנפט, איש הפיננסים איליה שרבוביץ'. 

לדורוב עבר עשיר של עימותים עם הרשויות ברוסיה, כולל פתיחת פורום לפעילי אופוזיציה כדי לאפשר ארגון הפגנות נגד פוטין. הוא גם סירב לדרישת הרשויות לסגור בלוג נגד שחיתות של אלכסיי נבנלי, מהמתנגדים הבולטים של פוטין.

ב-1 באפריל אמר דורוב שהוא החליט לפרוש מתפקידו משום שחופש הפעולה שלו בניהול האתר הוגבל בעקבות שינוי של בעלי המניות. יומיים לאחר מכן הוא חזר בו, כשאמר כי עזיבתו תסכן את עתיד VKontakte.

VKontakte מסרה כי היא לא קיבלה הצהרה רשמית מדורוב על חזרתו מהתפטרותו, ולכן משרתו הופסקה. 30 הימים שבהם יכול היה דורוב לחזור בו, לפי החוק הרוסי, פגו ב-21 באפריל.

"ההחלטה הלגיטימית היחידה... היא לכבד את בקשת ההתפטרות הזאת, ובהקשר של העימות בין בעלי המניות, החברה חייבת לפעול אך ורק לפי החוק", מסר דמיטרי סרגיב, מנכ"ל VKontakte בהצהרה. "אנחנו מקווים שפאבל דורוב ובעלי המניות יסכימו על המשך השתתפותו בפיתוח הרשת".

אולם ביום שלישי דורוב מסר לבלוג הטכנולוגיה טקראנץ' כי הוא נמצא "מחוץ לרוסיה" וכי "אין לו שום תכניות לחזור" אליה. "לצערי, המדינה אינה מתאימה לפעילות אינטרנט עסקית כרגע", צוטט דורוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker