"הדבר הראשון שאנחנו מחפשים בגוגל - יכולת ללמוד ולפתור בעיות"

תומס פרידמן שוחח שוב עם הממונה על גיוס עובדים לגוגל ושמע ממנו טיפים נוספים: "רוב הצעירים לא מקדישים מספיק מחשבה לסיבה שבגללה הם הולכים לאוניברסיטה ומה הם רוצים להשיג מהלימודים"

איך הילד שלי ימצא עבודה? זו שאלה שאני שומע לעתים קרובות מדי. בפברואר ראיינתי את לזלו בוק, הממונה על גיוס עובדים בגוגל  – כ-100 גיוסים חדשים בחודש – כדי לנסות ולהבין מה חברה כמו גוגל מחפשת ומדוע היא מוכנה יותר ויותר לגייס אנשים ללא תארים אקדמיים. דבריו של בוק עוררו תגובות רבות מצד הקוראים, במיוחד הרעיון לפיו לבוסים פוטנציאליים כיום חשוב פחות מה אתם יודעים ואיפה למדתם זאת – המכונה של גוגל יודעת הכל כיום – מאשר מהו הערך שאתם יוצרים עם מה שאתם יודעים. לקראת סיום שנת הלימודים החלטתי לחזור לגוגל כדי לבקש מבוק לשתף אותי בעצות הטובות ביותר שלו למחפשי עבודה בכל מקום, לא רק בגוגל. הנה תקציר של השיחות שלנו:

אתה לא אומר שתואר אוניברסיטאי הוא חסר ערך?

"אני לא חושב שלא צריך ללכת לאוניברסיטה", אומר בוק. בקרב בני 18-22 – או אנשים שחוזרים ללימודים שנים מאוחר יותר – "רובם לא מקדישים מספיק מחשבה לסיבה שבגללה הם הולכים, ומה הם רוצים להשיג מהלימודים". אנחנו כמובן רוצים ציבור אזרחים משכיל, שבו לכולם יש ידע בסיסי שממנו ניתן לפתח כישורים. יש בכך תועלת לחברה. אך כפי שמציין בוק, אל תלכו לאוניברסיטה רק משום שזה הדבר הנכון לעשות או כי תואר ראשון הוא מספיק. "מה שחשוב בראש ובראשונה הוא להיות ברורים ומכווני מטרה כשמקבלים החלטות לגבי מה אנחנו רוצים להוציא מההשקעה הזו בחינוך". זו השקעה אדירה של זמן, מאמץ וכסף, ואנשים צריכים "לחשוב הרבה מאוד מה הם רוצים לקבל בתמורה".

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

ברגע שאתם כבר שם, אומר בוק, ודאו שמה שאתם מקבלים הוא לא רק הרחבת אופקים אלא כישורים שיוערכו בשוק העבודה של ימינו. התואר האקדמי שלכם כבר לא מעיד על כך שיש לכם את הכישורים או התכונות הנדרשים לכל עבודה. מהן התכונות האלה? האחת, לדבריו, היא כוח סבל. לאחר בחינת קורות החיים של חלק מתוך מאה מועמדים שגוגל גייסה באותו השבוע, הסביר בוק: "שוחחתי בקמפוס עם סטודנט שלמד מדעי המחשב ומתמטיקה, ושקל לעבור ללימודי כלכלה משום שהקורסים במדעי המחשב היו קשים מדי. אמרתי לסטודנט הזה שעדיף לו להיות סטודנט בינוני למדעי המחשב מאשר סטודנט מצטיין לאנגלית, משום שזה מראה על חשיבה רצינית ועומס קורסים מאתגר יותר. הסטודנט הזה יהיה אחד המתמחים שלנו בקיץ הקרוב".

מטה גוגל בקליפורניהצילום: בלומברג

או שאתם יכולים, הוא אומר, לחשוב גם על הכותרת הזו מ"וול סטריט ג'ורנל" מ-2011: "סטודנטים בוחרים בתארים פחות קשים על אף השכר הנמוך יותר". זה היה מאמר על סטודנטית שעברה מהנדסת אלקטרוניקה ומחשבים לתואר בפסיכולוגיה. היא אמרה שהתואר הראשון היה קשה לה מדי והיא רצתה להתמקד במקום זאת בקריירה ביחסי ציבור ומשאבי אנוש. "אני חושבת שהסטודנטית הזאת עשתה טעות", אומר בוק, אפילו אם הציונים שלה היו נמוכים. "היא הפסיקה ללמוד תחום שבו היא היתה מתבלטת בשוק העבודה ועזבה קורסים שהיו הופכים אותה למוכשרת יותר למשרות אחרות בגלל ההכשרה".

זהו המפתח, טוען בוק, משום שהדבר הראשון שגוגל מחפשת הוא "יכולת קוגניטיבית כללית – היכולת ללמוד דברים ולפתור בעיות", הוא אומר. ברוח זו, "ידע שנחשב ליקר ערך הוא היכולת להבין וליישם מידע – כלומר, כישורים בסיסיים במדעי המחשב. אני לא אומר שצריך להיות מתכנת נהדר, אבל כדי להבין איך הדברים האלה עובדים צריך להיות מסוגל לחשוב בצורה הגיונית ומובנית". אבל סוג החשיבה הזה לא חייב להגיע מתואר במדעי המחשב. "למדתי סטטיסטיקה בבית הספר למנהל עסקים, וזה היה דבר מאוד חשוב לקריירה שלי. הכשרה אנליטית נותנת לך סט כישורים שמבדל אותך מרוב האנשים בשוק העבודה".

הרבה עבודות, הוא מוסיף, כבר לא קשורות למיקום. "אז אם אתם רוצים שהעבודה שלכם תהיה במקום שבו אתם גרים, אתם צריכים להיות: 1. טובים בה למדי; ו-2. אתם צריכים להיות סתגלנים מאוד כדי שיהיה לכם סט כישורים בסיסי שיאפשר לכם להיות היום נציגי שירות טלפוניים ומחר לדעת לפרש סריקות MRI. כדי לבנות סט כישורים שיאפשר לכם לעשות את שני הדברים עליכם להיות בעלי יכולת אנליטית בסיסית".

ומה עם יצירתיות?

בוק: "בני אדם הם יצורים יצירתיים מטבעם, אבל לא יצורים לוגיים ובעלי חשיבה מובנית מטבעם. אלה כישורים שצריך ללמוד. אחד הדברים שהופך אנשים ליעילים יותר הוא אם אפשר לעשות את שניהם... אם אתם טובים בשתי התכונות האלה, יהיו לכם הרבה יותר אפשרויות. אם יש לכם רק אחת, זה גם בסדר". אבל להרבה פחות אנשים יש סוג כזה של תהליך חשיבה ויצירתיות מובנה.

האם עדיין חשוב ללמוד מדעי הרוח?

"הם חשובים לאין שיעור", הוא אומר, במיוחד כשמשלבים אותם עם דיסציפלינות אחרות. "לפני עשר שנים בקושי התייחסו לכלכלה התנהגותית. אבל כשמשלבים את מדעי החברה עם כלכלה לפתע מגלים תחום חדש לגמרי. אני חושב הרבה איך הדברים המעניינים ביותר מתרחשים במפגש של שני התחומים האלה. כדי להשיג זאת, צריך להתמחות בשני התחומים. צריך להבין כלכלה ופסיכולוגיה או סטטיסטיקה ופיסיקה ולשלב ביניהם. אנחנו צריכים אנשים שחושבים בצורה הוליסטית ויש להם רקע של מדעי הרוח, ואנשים שהם מומחים פונקציונליים. קשה לבנות את האיזון הזה, אבל כך בונים חברות נהדרות וארגונים נהדרים".

איך כותבים קורות חיים בצורה טובה?

"המפתח", אומר בוק, "הוא למסגר את התכונות החזקות שלכם כמו: 'השגתי את X, ביחס ל-Y, על ידי עשיית Z'. רוב האנשים כותבים קורות חיים כך 'כתבתי טורים לניו יורק טיימס'. עדיף לכתוב: '50 טורים שלי פורסמו, בהשוואה לממוצע של שישה לרוב כותבי הטורים האורחים, כתוצאה מכך שסיפקתי תוכנות עמוקות לגבי הנושא הזה במשך שלוש שנים'. רוב האנשים לא מכניסים את התוכן הנכון לקורות החיים שלהם".

מהי העצה הטובה ביותר שלך לראיונות עבודה?

"מה שעליכם לעשות הוא לומר: 'הנה תכונה שאני מתכוון להדגים; הנה הסיפור שממחיש זאת; זה האופן שבו הסיפור מדגים את התכונה הזו'". וזה האופן שבו היא יוצרת ערך. "רוב האנשים לא מסבירים בראיון עבודה את תהליך החשיבה שמאחורי האופן שבו הם עושים משהו או הסיבה לכך, ואפילו אם הם מצליחים לחשוב על סיפור מרתק, הם לא מצליחים להסביר את הליך החשיבה שלהם. אני מקווה שזה יעזור להורים, בוגרי אוניברסיטה טריים ומי שמובטלים כבר יותר מדי זמן".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ