נוברטיס משנה פנים בסדרת עסקות ענק

החברה השוויצית תרכוש את חטיבת הסרטן של גלקסו תמורת 16 מיליארד דולר ולמכור לה את חטיבת החיסונים תמורת 7 מיליארד דולר; בנפרד תמכור את חטיבת בריאות בעלי החיים לאיליי לילי

מיכל רמתי
בלומברג
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי
בלומברג
רויטרס

נוברטיס הסכימה לרכוש את פעילות תרופות הסרטן של גלקסו סמיתקליין תמורת כ-16 מיליארד דולר, ליצור מיזם משותף עם גלקסו בתחום הבריאות לצרכן, ולמכור את פעילות בריאות בעלי החיים שלה לאיליי לילי תמורת 5.4 מיליארד דולר, במסגרת ארגון מחדש אגרסיווי ביצרנית התרופות השווייצית. נוברטיס גם תמכור את פעילות החיסונים שלה, כולל חיסוני השפעת, לגלקסו, תמורת 7.1 מיליארד דולר, לפי הודעת החברה.

העסקות מביאות לסיומו תהליך שהחל בשנה שעברה כאשר מנכ"ל נוברטיס ג'ו חימנז החל לבחון את הזרועות הקטנות יותר בחברה לקראת מכירתם האפשרית. חימנז אמר כעת כי השינויים ימקדו את החברה בתחומים החדשניים שלה בקנה מידה גלובלי. "הם גם משפרים את חוסננו הפיננסי וצפויים להגדיל את שולי הרווח שלנו ואת קצב הצמיחה שלנו".

מיזם הבריאות לצרכן של גלקסו ונוברטיס, שיכלול מותגים ידועים כמו משכך הכאבים אקסדרין של נוברטיס ומשחת השיניים סנסודיין של גלקסו, יהיה בעל הכנסות בסך כ-10.9 מיליארד דולר, לדברי גלקסו. גלקסו תחזיק בנתח השליטה במיזם – 63.5%.

ג'ו חימנז, מנכ"ל נוברטיסצילום: רויטרס

"הזדמנויות לגדול ולשלב נכסים איכותיים בתחומי החיסונים והבריאות לצרכן הן נדירות", אמר מנכ"ל גלקסו אנדרו ויטי, בהצהרה. "בעסקה זו, נחשק משמעותית שניים מתחומי הליבה שלנו, וניצור הזדמנויות חדשות להגדלת ערכנו עבור בעלי המניות. לדברי גלקסו, העסקה צפויה להיות מושלמת במחצית הראשונה של 2015. גלקסו הבריטית תחזיר 4 מיליארד ליש"ט לבעלי המ ניות שלה בעקבות העסקות.

איליי לילי אמרה כי הרכישה שלה יוצרת את חברת בריאות בעלי החיים השנייה בגודלה בעולם, וכי העסקה תניב עבורה חיסכון של כ-200 מיליון דולר בהוצאות תוך 3 שנים מהשלמת העסקה.

אנדרו ויטי, מנכ"ל גלקסו סמיתקליין, יוצא מדאונינג סטריט 10צילום: בלומברג

נראה כי גלקסו ונוברטיס לוקחות כיוונים שונים, כאשר גלקסו למעשה יוצאת מתחום האונקולוגיה ומגדילה השקעתה בתרופות ללא מרשם, מוצרי בריאות וחיסונים, ואילו נוברטיס עושה את ההיפך.

ארגונים מחדש, מיזוגים ורכישות נפוצים במגזר התרופות העולמי בשבועות האחרונים. אתמול דווח כי פייזר עשויה לנסות פעם נוספת להגיש הצעת רכש עבור אסטרהזנקה הבריטית, לאחר שהצעת רכש שלפי דיווחים הייתה בשווי 60 מיליארד ליש"ט מצידה נדחתה. לפי הדיווח ברויטרס, פייזר מעוניינת בהגדלת חטיבת האונקולוגיה שלה, תחום בו לאסטרהזנקה נוכחות חזקה, אך העסקה גם תיצור חיסכון משמעותי בעלויות עבור החברה הממוזגת, להערכת אנליסטים. לפי "סאנדיי טיימס" הבריטי, פייזר האמריקאית פנתה לאסטרהזנקה, אך החברה הבריטית התנגדה לרעיון.

לפי רויטרס, יתכן כי הצעת רכש רשמית מצד פייזר עשויה להוביל גם להצעות רכש מתחרות, מצד חברות כמו אמג'ן, לה כבר יש שיתוף פעולה עם אסטרהזנקה, וכן נוברטיס וגלקסו.

בתחילת החודש דווח על מיזוג ענק בשוק הגנרי, כאשר סאן פארמה ההודית רכשה את השליטה המלאה ביריבתה ההודית רנבקסי, שהייתה בשליטת דאיצ'י היפנית אך סבלה מבעיות רבות. באותו היום הודיעו החברות מלינקרודט וקווסטקור על מיזוג ביניהן. שתי החברות הן אמריקאיות, אך מטה מלינקרודט יושב באירלנד, והעברת מטה קווסטקור לאירלנד יאפשר גם לה ליהנות משיעור מס נמוך יותר מאשר בארה"ב, ולהביא לחסכונות. ועוד באותו היום (7.4), הודיעה יצרנית תרופות שוויצית אחרת – רוש, על רכישת יצרנית ציוד הבדיקות הרפואיות האמריקאית IQuum תמורת 450 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker