המדינה שתכניס אתכם להגרלה של 10,000 יורו - על כל רכישה קטנה

הממשלה בסלובקיה הודיעה על הגרלה שתיערך בקרב אזרחים המגישים קבלות על רכישות של יותר מיורו כדי לעודד תשלום מסים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כשג'וזף לזרצ'יק, פועל בן 35 במפעל בסלובקיה, שמע שמכריזים על המספר שלו בטלוויזיה לאחרונה, הוא לא האמין למשמע אוזניו. הוא הגיש רק תשע קבלות להגרלת לוטו המסים החדשה של סלובקיה, ובכל זאת זכה במכונית חדשה. "אני מרגיש בעננים", אמר לפני שעזב את האולפן, מוכן לעודד את כל חבריו להגיש גם הם קבלות – וזה בדיוק מה שהרשויות בסלובקיה רצו להשיג.

בעשר השנים האחרונות ירדו הכנסותיה של סלובקיה ממע"מ. אבל גיוס רואי חשבון ורדיפה אחר סוחרים וספקי שירותים עצמאיים בבתי המשפט הוא תהליך יקר ואיטי. לכן בסתיו שעבר הכריזה הממשלה על הגרלת לוטו. הרעיון הוא לרתום את התושבים לאסוף קבלות על רכישותיהם ולהגיש אותן לממשלה, מה שייצור שורה של מסמכים שיאפשרו לעקוב אחר עסקות ויאלצו מסעדנים ובעלי חנויות לשלם את מסי המכירות שהם חייבים. כשהסלובקים מגישים את הקבלות מחשב גם מודיע להם אם סוחר הוציא קבלה עם מספר זיהוי מזויף לצרכי מס, כך שהם יכולים לדווח על חשד להונאה.

על כל רכישה של יותר מיורו (1.38 דולר), הסלובקים יכולים להכניס את הקבלות שלהם להגרלה חודשית שבה הם יכולים לזכות ב-10,000 יורו, במכונית או בסיכוי להתחרות בגרסה המקומית לשעשועון האמריקאי The Price Is Right.

המע"מ הוא מקור הכנסה חשוב למדינות באירופה, אך גבייתו נהפכה למשימה קשה במהלך המשבר הכלכלי. דו"ח של הנציבות האירופית מצא לאחרונה כי ב-2011 הגיע סכום מסי המכירה שלא נגבו ל-267 מיליארד דולר. ברחבי גוש היורו גדל המספר הזה ב-5% בממוצע מאז 2008.

ברטיסלבה

גורמים ברשויות המס אומרים שרעיון ההגרלה כבר נושא פרי, ומדינות אחרות באירופה שמתקשות לגבות מע"מ שוקלות אף הן ליישם אותו. אחת מהן היא פורטוגל, שהשיקה ביום חמישי הגרלה דומה. בסלובקיה השתתפו בהגרלה כ-450 אלף אנשים שהגישו 60 מיליון קבלות, לדברי מקורות ברשויות המס.

גם מספר התלונות על סוחרים שלא מוציאים קבלות זינק. בששת החודשים שקדמו להגרלה קיבלה הממשלה כ-300 תלונות כאלה, לדברי הרשויות. בחודשים הראשונים להגרלה עלה המספר הזה ל-7,000.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום