ג'ב בוש מציג: כשפוליטיקאי בכיר עושה 
כל טעות אפשרית בדרך להתעשרות

לאחר שתי קדנציות כמושל פלורידה, אחיו של הנשיא לשעבר פרש ב–2007 עם מטרה אחת בלבד: לעשות כסף ■ מאז הוא הספיק להיתבע על ידי בעלי מניות של יצרנית סבון, להיות חבר הנהלה של סטארט־אפ שהונה את משקיעיו ולהשתתף בניסיונות נואשים להציל את ליהמן ברדרס ■ אף שהביע התנגדות חריפה לרפורמת הבריאות של אובמה - הוא הרוויח 2 מיליון דולר מישיבה בדירקטוריון של טנט, ענקית הבריאות שתומכת ברפורמה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כשהסטארט־אפ הלא מוכר ולא רווחי ממיאמי, אינובידה (InnoVida), ביקש ב–2007 לגייס משקיעים אמידים, הוא הצליח להניח את ידו על דמות אמינה מפלורידה: ג'ב בוש, המושל לשעבר של המדינה ואחיו של הנשיא המכהן אז.

עבור משקיעים פוטנציאלים, ברכת הדרך של בוש, שהצטרף לאינובידה כיועץ בשכר וכחבר בדירקטוריון, העניקה אמינות לסטארט־אפ הצעיר. ואולם האמינות הזאת לא נמשכה זמן רב, כשהתברר כי ראשי אינובידה, המייצר חומרי בניין זולים, זייפו מסמכים, שיקרו בנוגע ליציבותו העסקית ומעלו בכספיו בסכום של 40 מיליון דולר, לפי מסמכים. ב–2011 הסטארט־אפ פשט רגל והמייסד שלו בסופו של דבר נשלח לכלא, בעוד שמשקיעים הפסידו כמעט את כל כספם.

ג'ב בוש עזב את משרתו הציבורית לפני שבע שנים עם הון אישי של 1.3 מיליון דולר ועם נחישות לא מתנצלת להגדיל את הונו, ואמר לחבריו כי מצבו הפיננסי נחלש בזמן כהונתו. ואולם מאמציו לנצל את הרזומה והמוניטין שלו דחפו אותו למצבים שהוא יתקשה להסביר אם יחליט להתמודד על המועמדות לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקאית לקראת הבחירות ב–2016.

ג'ב בוש (מימין) עם אחיו ג'ורג', לשעבר נשיא ארה"ב. פרויקטים נכשלים אחד אחרי השניצילום: AP

מסמכים וראיונות מעידים, למשל, כי בוש נטל חלק במאמצים הקדחתניים של הרגע האחרון להציל את ליהמן ברדרס, בנק ההשקעות שקרס לאחר שניהל הונאת ענק של אג"ח משכנתאות רעילות. לפי תכתובות מייל, כיועץ בשכר לליהמן בקיץ 2008, הוא נפגש עם המיליארדר המקסיקני קרלוס סלים, בזמן שליהמן ניסה לשכנע את סלים לבצע השקעה גדולה בחברה.

בנוסף, בוש ישב בדירקטוריון של יצרנית הסבון סווישר הייג'ין בתקופה שבה מנהלי החברה הודו כי הדו"חות הכספיים שלהם היו לא אמינים ונוהלי החשבונאות שלהם לקויים. ההודאה תרמה לצניחה במחיר המניה, שמחקה יותר מ–75% מערך החברה וסבלה מגל של תביעות מצד בעלי המניות. כמה מהם כללו את בוש ברשימת הנתבעים, והאשימו אותו ואת חברי הדירקטוריון בפיקוח לקוי.

ובתפקיד שעלול לפגוע בכוח המשיכה שלו בקרב מצביעים שמרנים, בוש כיהן כדירקטור בשכר בחברת טנט, ענקית שירותי הבריאות ובעלת בתי חולים, שתמכה ברפורמת הבריאות של הנשיא אובמה, האיצה באמריקאים באגרסיביות להירשם לקבלת ביטוח רפואי במסגרת התוכנית והריעה לחקיקה כמי שהביאה ברכה למצב הפיננסי של החברה.

יותר ממיליון דולר בשנה מברקליס

הדרך משירות ציבורי לעושר פרטי נרמסה על ידי פוליטיקאים משתי המפלגות. אבל אפילו מהבחינה הזאת, ג'ב בוש נקט גישה אגרסיבית ויקרה להרוויח כסף. מאז 2007 נוכחותו נפקדה רק מפינות ספורות של הכלכלה, לאחר שעבד בוול סטריט, הקים חברת ייעוץ, השקיע בנדל"ן, סיפק ייעוץ לחברת היערכות לשעת חירום, ישב בדירקטוריון של ספקית מצעים לבתי חולים ונשא נאומים בפני קבוצות של רשתות מרכולים, נציגים של לשכות מסחר ובכנסים של ענף הבריאות.

בוש קיבל שכר נאה בתקופה זו, כשהרוויח לפחות 3.2 מיליון דולר מישיבתו בדיקרטוריונים וממניות של חברות ציבוריות שבהן כיהן, לפי מסמכים. הנאומים שנשא הניבו לו עוד כמה מיליונים: הוא גובה כ–50 אלף דולר עבור נאום, ומאז 2007 העניק יותר מ–100 כאלה, אף שחלקם היו ללא תשלום. הוא גם הרוויח מיליוני דולרים מעבודתו כיועץ בליהמן ברדרס ובברקליס, לפי מנהלים שמתמצאים בהסכמי השכר שקיבל. לפיהם, כיום משכורתו מברקליס גבוהה ממיליון דולר בשנה.

בוש סירב להתראיין לכתבה. הדוברת שלו, קריסטי קמפבל, סיפקה תגובה: "לג'ב בוש היתה קריירה מצליחה בנדל"ן מסחרי ובעסקים עוד לפני שכיהן כמושל פלורידה. אחרי שמונה שנים מתגמלות בשירות הציבורי, שבהן הוביל את המדינה, הוא נהנה שוב מניהול עסקיו".

קשר ישיר עם הנשיא

עושר מנקר עיניים חמק במשך זמן רב מבוש. אחיו הגדול, ג'ורג' בוש, קצר רווח של 14 מיליון דולר מהשקעה בקבוצת הבייסבול טקסס ריינג'רס. לעומת זאת, הקריירה של ג'ב כיזם נדל"ן בפלורידה הביאה לו הצלחה צנועה יחסית: הוא נכנס לתפקידו כמושל ב–1999 עם הון אישי של 2 מיליון דולר, לפי הדיווחים הפיננסיים שלו, נתון שהתכווץ במהלך שתי הקדנציות שלו.

"אנשים חשבו עליו שהוא אדם עשיר", אמר לאנס דיהייבן סמית, פרופסור למדיניות ציבורית באוניברסיטת פלורידה סטייט, שחקר את הקריירה של ג'ב בוש. הוא נזכר שכשבוש היה מושל, יריביו נהגו לסנוט בו כ"ילד קטן עשיר ומפונק" כשמחו על קיצוצים שעשה בתקציב. "זאת היתה תפישה מוטעית", אמר דיהייבן סמית. "הוא גדל במשפחה עשירה, אבל הוא סלל לעצמו דרך מעט שונה".

בוש נראה נחוש לשנות את המצב הזה ב–2007, כשביטא תסכול בפני חברים בפוליטיקה ובעסקים על כך שהחמיץ את השגשוג בענף הנדל"ן בכהונתו כמושל; הוא גם סירב לפנסיה ממשלתית כשסיים את התפקיד.

בתוך שנה מפרישתו, הוא חתם כיועץ בשכר בליהמן ברדרס, כשבסופו של דבר גויס כדי לנסות ולשכנע את סלים להשקיע, במסגרת מהלך שזכה לשם "Project Verde". ואולם סלים לא היה מעוניין לבצע השקעה גדולה בליהמן או להקים עם הבנק שותפות. "הפרויקט הזה היה לא מוצלח", כתב בוש לעמית בליהמן ביולי 2008.

מנהלים בליהמן דיברו בפתיחות על הערך שיש לקשרי משפחת בוש בשיא המשבר. לפי עדויות מתיק פשיטת הרגל של ליהמן, מנכ"ל הבנק, ריצ'רד פולד, שקל לבקש מבוש לדבר עם אחיו הנשיא, במטרה לשכנע את ראש ממשלת בריטניה לאפשר מיזוג חירום של ליהמן עם בנק בריטי. פולד מעולם לא הוציא את הרעיון אל הפועל ובוש מעולם לא התקשר לנשיא, מסר דובר מטעמו.

בדרך לנשיאות?

חברים ועמיתים של בוש לעסקים אומרים כי הוא בודק בקפידה חברות לפני שהוא פונה לעבוד אתן. במקרה של אינובידה, אומר עוזר של בוש, הוא עשה בדיקת רקע של המייסד, איש עסקים ראוותני שנוהג במזראטי, בשם קלאודיו אוסוריו. הבדיקה העלתה פשיטת רגל של חברה קודמת שלו, אך לא התגלו אי־סדרים. לכן בוש החליט לעזור לשווק את הטכנולוגיה של אינובידה - מערכת בנייה שאינה דורשת מלט, מתכת או עץ.

במשך רוב הקריירה העסקית שלו התרחק ג'ב בוש מפוליטיקה, וכך איפשר לעצמו להשחיז בזהירות קמפיין נשיאותי פוטנציאלי, באמצעות הנאומים שנשא, ראיונות בטלוויזיה וכתיבת ספר. אך לא כל הקריירה העסקית שלו מסונכרנת עם הדימוי הציבורי שלו: בוש התנגד לרפורמת הבריאות של אובמה והגדיר אותה "לקויה עד העצם", כמו רבים ממתחריו הפוטנציאלים במרוץ לראשות המפלגה הרפובליקאית לקראת בחירות 2016. אך בניגוד אליהם, הוא הרוויח 2 מיליון דולר עבור ישיבה בדירקטוריון של טנט, חברה שתמכה בגלוי ברפורמה.

מנכ"ל טנט, טרבור פטר, אמר כי בוש לא הסתיר את התנגדותו לרפורמה בישיבות של החברה. פטר אמר כי בוש הבין את ההבדל בין "השקפה אישית ומה שעומד לטובת החברה". הוא צופה כי ב–2014 תניב רפורמת הבריאות לטנט הכנסות חדשות של 100 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker