"גוגל רוצה להיות מדינת על שתפעל ללא חוקים ומגבלות"

מתיאס דופנר, אחד מהמו"לים הגדולים בגרמניה תוקף את הכוח הענק שאצור בידי חברות אינטרנט כמו גוגל ופייסבוק ■ דופנר אמר כי חייבים להגביל את כוחן וכי הן מתפשטות כמו "וירוסים" ■ את מנכ"ל פייסבוק הוא השווה לראש השטאזי

ישראל פישר
ישראל פישר

אחרי שבשבוע שעבר פורסם סקר שמראה כי חלק נרחב בציבור מפחד מההתפתחות הדיגיטלית וממוצרים כמו גוגל גלאס, עתה גם אנשי עסקים מתחילים לצאת נגד גוגל והכוח הענק שנמצא בידיה ובידי חברות טכנולוגיה מתחרות.

אחד מהמו"לים הגדולים בגרמניה, מתיאס דופנר שעומד בראש חברת ההוצאה לאור אקסל שפרינגר, טען בסוף השבוע כי גוגל מעוניינת ליצור מעין מדינת על שתשלוט באינטרנט. דבריו של דופנר מגיעים על רקע מהניסיונות של חברות כמו גוגל ופייסבוק ליצור חיבור לאינטרנט גם במקומות נידחים בעולם באמצעות דאונים או כדורים פורחים.

לפי דופנר, "אנשים מפחדים מגוגל" בגלל שהחברה משתלטת על האינטרנט ומשיגה שליטה גם בזכויות יוצרים של חלק גדול מהידע שעובר באינטרנט. "אני חייב להגיד את זה בבירור ובכנות, בגלל שרק מעטים מהקולגות שלי מעזים לעשות זאת בפומבי. וכגדול בין קטנים, אולי זה תלוי בנו להיות הראשונים שאומרים משהו בנושא הזה".

מטה גוגל במאונטיין וויוצילום: בלומברג

דבריו של דופנר מגיעים כחלק ממלחמת זכויות יוצרים בין גוגל לאקסל שפרינגר ואחרי שב-9 באפריל פירסם אריק שמידט, יו"ר גוגל, מאמר בעיתון של מו"ל מתחרה, "פרנקפרוטר אלגמיינה צייטונג" (FAZ) ובו תקף בחריפות את אקסל שפרינגר. "טסתי לגרמניה אינספור פעמים כדי להיפגש עם בכירים בשפרינגר והצעתי להם מסלול חלופי – שותפות רווחית", כתב שמידט כשהתייחס לקשיים שמערימה שפרינגר על גוגל בנוגע לשימוש בחומרים של אחת מההוצאות לאור המובילות בגרמניה.

"אני טענתי שבאמצעות חדשנות נוכל לבנות מודל עסקי חדש ולהשיק יתרונות הדדיים ממיזוג טכנולוגיות המובייל והטכנולוגיות החברתיות. בסוף השנה שעברה חתמנו יחדיו עם שותפות רבת שנים על פרסום אוטומטי – במובייל ובאינטרנט", כתב שמידט שניסה להסביר כי בין החברות מתקיים שיתוף פעולה כשזה מתבקש.

בהמשך המאמר התייחס שמידט לטענות על שליטה של החברה באינטרנט ואמר כי גוגל מעניקה בסך הכל גישה למידע שבעבר לא ניתן היה להגיע אליו. הוא אמר כי הטלת מגבלות על חברות כמו גוגל, אמזון ופייסבוק, מסכנת את אירופה "ביצירת מדבר חדשנות. חברות מסוימות יעזבו, וגרוע מכך, חברות אחרות לעולם לא ירצו להיכנס מכיוון שהן יהיו חסומות על ידי חוקים שנועדו להגן על אנשים המחזיקים במשרות בכירות".

בהמשך פירט שמידט את היתרונות שמעניקה גוגל לכלה הגרמנית וכיצד היא מחזקת את התחום העסקי במדינה. עוד הוא טען כי "חדשנות ולא רגולציה, היא הדרך הטובה ביותר להתקדם".

דופנר התייחס במאמרו, שפורסם גם הוא ב-FAZ אל דבריו של שמידט ואמר כי "הדיון על כוחה של גוגל הוא לא תיאורית קונספירציה שהועלתה על ידי אנשים שנתקעו בשנה שעברה". בנוגע לשותפות של שפרינגר עם גוגל בתחום הפרסום, כתב דופנר: "אנחנו לא מכירים אלטרנטיבה בשוק מנועי החיפוש כדי להגביר את החשיפה המקוונת שלנו".

לפי דופנר, חברות האינטרנט חזקות מכפי שהציבור נוטה להאמין וכי יש להגביל את כוחן. "חוץ מווירוסים ביולוגיים, אין שום דבר שמתפשט בכזו מהירות, יעילות ואגרסיביות כמו חברות הטכנולוגיה האלה וזה מעניק ליוצרים, בעלים ולמשתמשים שלהן כוחות חדשים". הוא טען גם שגוגל היא מונופול ואמר ששום מונופול בגרמניה לא שרד במשך תקופה ארוכה.

מתיאס דופנר, מנכ"ל אקסל שפרינגרצילום: בלומברג

דופנר תקף גם את פייסבוק ואת העומד בראשה, מארק צוקרברג בנוגע למדיניות הפרטיות של הרשת החברתית הגדולה בעולם. הוא התייחס לדברים שאמר צוקרברג בנוגע לאיסוף המידע על משתמשים לפיהם: "למי שאין מה להסתיר, לא צריך לפחד".

"אני חושב על המשפט הזה שוב ושוב. הוא נוראי. אני יודע שהוא בוודאי לא יתכוון שהוא ייצא בדרך הזו", כתב דופנר. "זו צורת מחשבה שטופחה במשטרים טוטליטריים ולא בחברות ליברליות. משפט כמו זה יכול היה להיאמר על ידי ראש השטאזי (המשטרה החשאית של מזרח גרמניה בתקופת השלטון הקומוניסטי; י"פ) או שירותי מודיעין אחרים בדיקטטורות".

אחר כך עבר דופנר לתקוף באופן אישי את לארי פייג', אחד ממייסדי גוגל וטען כי הוא אמר בעבר שלחברה היו כל מיני רעיונות פיתוח שהיא לא יכלה ליישם, מכיוון שהם היו "לא חוקיים". הוא תהה אם המטרה הסופית של גוגל היא לפעול ב"חלל חוקי" ולהפוך בסופה של דבר למדינת על בלי המכשולים של הגבלים עסקיים.

דופנר אינו היחיד שתוקף את גוגל, אבל הוא אחד הבכירים הראשונים בעולם העסקים שמצטרף לגל מחאות עולמי נגד הכוח המוגבר של חברות אינטרנט. במקומות רבים בעולם התעוררו תנועות מחאה נגד השימוש של פייסבוק, גוגל וחברות אינטרנט נוספות במידע האישי של המשתמשים. בנוסף, הרשויות באירופה פתחו בכמה חקירות הגבלים עסקיים נגד גוגל בטענה כי היא פוגעת במשתמשי החברה. ואולם אף אחת מהחקירות האלה לא הביאה לצעדים משמעותיים נגד החברה ורובן הסתיימו עד כה בקנסות קלים או בהסכמי פשרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker