לא תאמינו

כך קובעים בשווייץ אם לרכוש מטוסי קרב ב-3.4 מיליארד דולר

בחודש הבא ייערכו בשווייץ משאלי עם לגבי שדרוג צי מטוסי הקרב של המדינה ■ עוד על הפרק: הצעה להעלות את שכר המינימום ל-25 דולר לשעה - מה שיהפוך אותו לגבוה בעולם

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

שווייץ מתכננת לרענן את צי מטוסי הקרב שלה - אך מי שיכריע בנושא הוא הציבור. רוב זעום של בוחרים בשווייץ מתנגד לרכישת 22 מטוסי קרב מסוג סאאב ג'אס JAS-39 גריפן, כך הראה סקר שנערך במדינה ביום שישי, לקראת משאל עם שייערך בנושא בחודש הבא. תוצאות המשאל יקבעו אם ממשלת שווייץ תוציא 3.4 מיליארד דולר כדי להחליף את הצי המזדקן של מטוסי הנורתרופ F-5 טייגר שלה במטוסי גריפן.

כ-52% מהשווייצים אמרו כי יתנגדו לעסקה, לפי סקר שערך מכון המחקר gfs.bern. 42% היו בעד ו-6% אמרו כי טרם החליטו או שלא נתנו תשובה. הסקר בדק 1,209 אנשים בין 29 במארס ל-4 באפריל.

ברן, שווייץ. שכר המינימום הגבוה בעולםצילום: רויטרס

העסקה אינה זוכה לתמיכה רחבה בשווייץ, שלא השתתפה במלחמה בינלאומית ב-200 השנים האחרונות, משום שתחייב את הממשלה לקצץ הוצאות בתחומים אחרים כמו חינוך. עם זאת, ההתנגדות לסקר דעכה מאז אמצע מארס, אז הביעו התנגדות אליה 62% מהנשאלים בסקר של העיתון "זונטאגסבליק".

הפרלמנט בשווייץ כבר הצביע בעד רכישת המטוסים בספטמבר, אך קבוצות אינטרסים שווייציות יכולות לדרוש משאלי עם לגבי חוקים חדשים אם הן אוספות מספיק חתימות. משאל עם בנושא רכישת המטוסים צפוי להתקיים ב-18 במאי, אז תקיים שווייץ גם משאל עם שעשוי להפוך אותה למדינה בעלת שכר המינימום הגבוה בעולם - 22 פרנק שווייצי (25 דולר) לשעה, או 4,000 פרנק לחודש. כ-52% מהנשאלים בסקר הביעו התנגדות להצגת שכר המינימום, שלטענת הממשלה יפגע בתחרותיות ויוביל לקיצוץ משרות. 40% הביעו תמיכה בשכר המינימום.

בפברואר תמכו הבוחרים בשווייץ בהצעה להטלת מכסה על הגירה מהאיחוד האירופי, במשאל עם שנערך במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker