על מסלול התנגשות

האם המדינות העניות יצליחו לכופף את העולם העשיר?

פסגת ה-G20 בשבוע שעבר בוושינגטון שיקפה את המתח הגובר בין העולם העני לעשיר; המדינות העניות חוששות מערעור השווקים המתעוררים כתוצאה ממדיניות התמריצים של הכלכלות העשירות, בעוד אלה תוקפות את ההתערבות במטבע הזר של הכלכלות המתפתחות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו רויטרס
רויטרס

עבור קבוצה של אנשים שרק עתה הסכימו ביניהם שהכלכלה הגלובלית מתאוששת, פקידים בכירים מהמדינות העשירות והעניות נשמעים מודאגים למדי.

למדינות העניות, מדיניות ההקלה המוניטרית בכלכלות העשירות מובילה לטלטלה משמעותיות בזרימות ההון, שעלולה לערער את יציבות השווקים המתעוררים. לכלכלות העשירות, אגירת מטבע זר על ידי המדינות המתפתחות חוסמת התקדמות לעבר כלכלה גלובלית יציבה יותר.

נדמה שהמתחים האלה, שנצברו במשך שנים, הולכים ומתגברים, לפי התבטאויות קשות מוושינגטון ומדלהי, שעה ששרי אוצר ונגידי בנקים מרכזיים מקבוצת ה-G20 התאספו בשבוע שעבר בבירת ארה"ב.

הן מדינות עשירות והן העניות טוענות כי הן פועלות בהתאם לאינטרסים שלהם. מה שהופך את העימות לבלתי פתיר הוא ששני הצדדים מעלים טיעונים מאוד הגיוניים.

צילום: אי–פי

אפילו שפורום G20 הסכים שהכלכלה העולמית צועדת בכיוון נכון, המתחים בין הצדדים אינם מציעים קידום של ממש באיזון מחדש של הכלכלה הגלובלית - הרחק ממצב בו העולם העשיר נוטל הלוואות מסיביות כדי לרכוש מוצרים מהעולם העני.

"זה אינו מצב בריא", אמר נשיא הבנק המרכזי של הודו, רג'הוראם רג'אן, בפאנל לקראת פגישת G20. רג'אן הפך מוביל בקריאה לרפורמה במדיניות המוניטרית הגלובלית, ומפציר בבנקים מרכזיים במדינות מפותחות להימנע מצעדים נסיוניים שעלולים לפגוע בכלכלה העולמית.

המדינות המפותחות, מנגד, ובראשן ארה"ב, טוענות כי התמריצים שלהן פועלים לטובת האינטרס המובהק של כלכלות מתעוררות, משום שהם דוחפים קדימה את הכלכלה העולמית. לטענתן, ההישענות של מדינות עניות על התערבות במטבע בולמת את העולם.

רוב הכלכלנים סבורים שפוליטיקאים ברחבי העולם יכולים לעשות הרבה יותר כדי לסייע לכלכלות שלהם לצמוח. אבל מדינות עשירות מהססות לסמוך על ניהול תקציב בגירעון ומדינות עניות נוהגות לפגר בקידום תחרותיות בשווקים שלהן. "בסופו של דבר הבנקים המרכזיים מנהלים מלחמות בשמם של פוליטיקאים נרפים שאינם מוכנים לעשות את הדבר הנכון", אמר לרויטרס הכלכלן אסוואר פרסאד ממכון ברוקינגס באוניברסיטת קורנל. "אני לא רואה איך המצב מתקדם בכיוון חיובי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker