סוכנויות הידיעות

G20, פורום 20 הכלכלות הגדולות בעולם, נקט בצעד חריף של אולטימטום לארה"ב, בו נדרש ממנה לאשר את השינויים המוצעים בקרן המטבע הבינלאומית, או שלא תיכלל בשינויים שיתבצעו. הרפורמה האמורה כוללת הגדלה משמעותית של תקציב קרן המטבע, העברת יותר מכספי הקרן לכלכלות המתעוררות, ומתן עוד קולות בקרן להן. הרפורמה הוסכמה על ידי חברות הקרן ב-2010, מלבד על ידי ארה"ב.

"אנחנו מאוכזבים קשות מהעיכוב המתמשך בקידום מכסות IMF והרפורמות שעליהן הוסכם ב-2010. אם הרפורמות לא יאושרו עד סוף השנה, נקרא ל-IMF להתבסס על העבודה הקיימת ולפתח אופציות לצעדים הבאים. G20 נותנת לארה"ב אולטימטום להעביר את הרפורמות או להסתכן בכך שהן ייושמו בלעדיה", נאמר בהודעת הפורום.

פסגת ה-G20צילום: רויטרס

הנשיא אובמה תומך בשינויים, הכוללים הגדלת הונה של הקרן פי שניים ל-720 מיליארד דולר (שמשמעה הגדלת התקציב האמריקאי לקרן); העברת 6% מהמכסות לשווקים המתעוררים והעברת שניים מ-24 מתפקידי הדירקטורים של הקרן למדינות המתעוררות. אולם אובמה לא הצליח לגייס את תמיכת הקונגרס בכך, ואינו מוכן לשלם את ההון הפוליטי הנדרש על ידי הרפובליקאים, השולטים בבית התחתון של הקונגרס, כדי לאשרם.

עם זאת, לא ברור איזה כוח יש ל-G20 לכפות את השינויים על ארה"ב. לארה"ב יש גוש חוסם בקרן המטבע, ולכן לא יושמו השינויים עד כה. החברות מקרב המדינות המתפתחות בקרן המטבע מתוסכלות, מכיוון שמשקלן בכלכלה העולמית הולך וגדל, באופן שלא מקבל ביטוי בקרן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker