משכורת לפי קליק |

הסוד השמור: המקצוע המשגשג של העשור הקרוב

יותר ויותר גופי חדשות מבינים את השינויים בעולם המדיה ועוברים לתגמל את כותביהם לפי מדדים כמו כמות המאמרים ומספר ההקלקות שהם מייצרים ■ ניק דנטון, מייסד הבלוג גוקר, בטוח שזה הכיוון הנכון: "עיתונאים יצליחו בעשור הקרוב. זה יהיה מקצוע משגשג"

דיוויד קאר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחד הסודות השמורים של מקצוע העיתונות הוא שעיתונאים רבים גרועים במתמטיקה. רבים מאתנו מצאו את עצמם מתפרנסים מהקלדה משום שהיה קל לנו יותר לשחק במלים מאשר במספרים.

אבל עכשיו, כשהכל מדיד, אנחנו צריכים לשים עין על שניהם. עיתונאים שקיבלו בעבר כסף כדי לכתוב כשנחה עליהם המוזה או כשמתרחשים אירועים, צריכים עכשיו לתת דין וחשבון על כמות התכנים שהם מייצרים ועל מספר הקוראים שהם מושכים. אוף, אפשר לחשוב כבר שחדשות הן עסק או משהו כזה. הנגישות למדדים מוכנים של תוכן לא רק משנה את האופן שבו גופי החדשות משלמים לעובדיהם. תהיה לה גם השפעה משמעותית על החדשות עצמן.

אם היו משלמים לי לפי מספר ההקלקות לכל טור, אולי הייתי כותב על דוגמניות טרנסקסואליות המכסות את ערוותן בחתלתולים עירומים חטופים. אבל אני לא מתכוון לעשות זאת. בואו פשוט נודה שיש מגמה ברורה בחלקים רבים של עולם העיתונות לקשור את השכר לעיתונאים לכמות ההקלקות באינטרנט ו/או מספר המאמרים שהם כותבים.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

בתחילת מארס הודיע TheStreet.com, אתר המסקר את שוק המניות, על התרחבותו לפלטפורמה שתיתן מקום לקולות חדשים, וכי הכותבים אליה יתוגמלו לפי מספר ההקלקות. כתב שכתבה שלו זוכה ל–60 אלף צפיות בשבוע, למשל, יקבל 50 דולר (הרבה דברים לא ראויים קורים כשכותבים על מחירי מניות, אבל נגיע לזה בשלב מאוחר יותר).

בסוף פברואר הודיע The Daily Caller, אתר פוליטי שמנוהל על ידי טאקר קרלסון, על הסדר חדש שבמסגרתו יקבל צוות הכתבים שכר בסיס בנוסף לתמריצים לפי מספר ההקלקות. מו"ל האתר אמר ל"וושינגטון פוסט" כי התוכנית החדשה תעודד יותר תעבורה באתר ותעלה את השכר הכולל לכתבים.

מערכת אתר באזפיד בניו יורק. יש אינספור טריקים לעודד הקלקות, מחתולים דרך מצגות ועד לכותרות שערורייתיותצילום: REUTERS

ג'ואל ג'ונסון, העורך של הבלוג גוקר (Gawker), הודיע בפברואר על תוכנית בשם “Recruits” שתפתח אתרים עבור כותבים חדשים שיהיו קשורים לאתרים קיימים כמו גוקר או ג'זבל. הכותבים יקבלו מלגה של 1,500 דולר בחודש, סכום שאותו יחזירו בקצב של 5 דולרים על כל 1,000 גולשים ייחודיים שימשכו. לאחר מכן הם יזכו לשמור כל סכום הגבוה מהמלגה, עד ל–6,000 דולר.

בתום 90 יום, הכותבים יעברו חוות דעת ויוחלט אם להשאיר אותם או לא, על בסיס ביצועיהם מבחינת התעבורה באתר. גוקר היה מזמן חלוץ בתחום השקיפות בתעבורה ונותן לכותבים שלו בונוסים בהתבסס על כוח המשיכה שלהם בשוק.

אפשר לומר - וזה תלוי בזווית הראיה שלכם - שהמגמה הזו היא תוצאה צפויה מראש של המציאות המשתנה בתחום ההוצאה לאור, או צעד נוסף במסלול הדעיכה. ניק דנטון, מייסד גוקר, אופטימי לגבי ההשפעה של מודל השכר החדש: "עיתונאים יצליחו מאוד בעשור הקרוב. זה יהיה מקצוע משגשג", אמר, והוסיף כי הוא מסכים עם הדברים שאמר באחרונה יזם ההון סיכון מארק אנדריסן, ש"חדשות יהיו בהיקף גדול פי עשרה מכפי שהיו".

אחרים חוששים שהשכר יתבסס על מדדים שיפלו לרעה עיתונאים עובדים. "אלה הימים הראשונים של תשלום־עבור־הקלקה לעיתונאים", אומרת מינדה זטלין, נשיאת אגודת העיתונאים והכותבים של ארה"ב, שכותבת טור באתר האינטרנט של המגזין "Inc". "מן הסתם, זו תהיה חגיגת שכר לעיתונאים, אבל יהיה לכך ערך בלמידת ההתנהלות הטובה ביותר ומהיכן מגיעה התעבורה שלנו".

הכתבים יקליקו ראשונים

לא רק מיזמים דיגיטליים מתחילים לנהל את הכתבים שלהם לפי מספרים. העיתון המקומי "דה אורגוניאן" שיוצא לאור בפורטלנד שבאורגון ואשר כמה מהכתבות שלו זכו בפרס פוליצר, נמצא בעיצומו של תהליך ארגון מחדש שנובע מרצונו להשיג יותר תעבורת אינטרנט, לפי מסמכים פנימיים שהגיעו לידי "Willamette Week", שבועון מפורטלנד. שנה לאחר גל פיטורים וצמצום המשלוח למינויים לארבע פעמים בשבוע, "דה אורגוניאן", שבבעלות המו"לית אדוונס פבליקיישנס השייכת לניוהאוס, מתמקד בעיתונות דיגיטלית - ובאנשים שמייצרים אותו - עם הרבה ייחודיות.

במסגרת התוכנית, שיישומה יחל באופן מיידי לפי המסמכים, תדרוש הנהלת החברה מהכתבים לפרסם מאמרים חדשים שלוש פעמים ביום, ולפרסם את התגובה הראשונה לכל מאמר חשוב. זהו חלק מיוזמה של החברה כולה להגדיל את מספר הצפיות בעמודים ב–27.7% בשנה הקרובה. מעבר לכך, מצופה מהכתבים להגדיל את מספר הפרסומים היומי הממוצע שלהם ב–25% עד לאמצע השנה וב–15% נוספים במחצית השנייה של השנה.

אם נדמה שזה לא משאיר הרבה זמן לעבודה רצינית, הרי שהיוזמה החדשה קוראת לכתבים גם "לייצר עיתונות מדרגה ראשונה וליזום תכנים מכווני אינטרנט לפחות בשני פרויקטים גדולים מדי רבעון", מה שיכלול "יעדים לפרויקטים לפי צפיות בעמודים ומעורבות גולשים".

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

הדגש על כמות צפיות ויצרנות הן במדיה החדשה והן בישנה מרתק אנשים שחוקרים את עסקי החדשות, כמו ניקי אשר, פרופ' זוטרה בבית הספר לתקשורת וליחסי ציבור של אוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון. "כתבים תמיד תוגמלו על כך שיצרו חדשות גדולות ופופולריות במובן של הכרה פנימית, אך אני חושבת שעמידה בתכתיבים של תעבורת אינטרנט היא דבר מהפכני עבור גופי חדשות מסורתיים", היא אומרת. "במובן מסוים, הם מודים בכך שזוהי המציאות ושיהיו שינויים משמעותיים במודל העסקי".

אנשים שגדלו בסביבת חדשות דיגיטלית לא מזועזעים מהדגש הזה על הקלקות. "בעבר לכתבים לא היתה הזדמנות לקחת חלק בהצלחה אם יצרו משהו שנהפך לוויראלי מאוד, כך שזה בעצם הגיוני שהם מקבלים שכר גבוה יותר על משהו שזוכה להצלחה גדולה", אומר קווייר זישה, מייסד האתר The Awl, המתמקד בתרבות ובאירועי השעה. The Awl לא משלם לפי הקלקות, אבל הוא מעניק מדי פעם בונוסים על הישגים גדולים של כותביו, כפי שעשה על פוסט פופולרי שפורסם באחרונה לגבי החיים מצדו האחר של דלפק בית הקפה.

התקשורת מעודדת כתיבה חובבנית

הסטטוס של עיתונאי כמקצוע פתוח לציבור. להיט ויראלי כבר לא חייב להיות של כתב או גוף חדשות נודע. המערכת האקולוגית של התקשורת מעודדת יותר ויותר כתיבה של חובבנים, היכן שהחוכמה - או העניין - של ההמונים קובעת מה חשוב ומה שווה לשתף.

גוקר מארח כיום את קינג'ה, פלטפורמה שבה כל אחד יכול לפרסם פוסטים. הכותבים באתר הם שילוב של אנשים שכותבים למחייתם ואנשים שכתבו משהו על חייהם שעניין קוראים אחרים.

זה הופך ליותר מריטוקרטי, אך יש גם סכנות. שאלונים נמצאים כעת בכל מקום משום שהקוראים אינם עומדים בפיתוי ומקליקים עליהם, אבל ברמה האינפורמטיבית, הם בגדר קלוריות ריקות. יש אינספור טריקים לעודד הקלקות, מחתולים דרך מצגות ועד לכותרות שערורייתיות.

אבל ברגע שפותחים את השערים לא משפיעים רק על התעבורה, כפי שציין לאחרונה המגזין "פורצ'ן". כותבים מקדמים למשל מניות מסוימות באתרים כמו פורבס, Wall St. Cheat Sheet וסיקינג אלפא מבלי לדווח שהם מקבלים כסף על קידום החברות שעליהן הם כותבים. המניות עולות ולפעמים גם יורדות מבלי שהקוראים יחכימו.

כעת, משהמדדים האלה נהפכו לחלק מסדר היום החדשותי, כל האמצעים כשרים. העובדה שמשהו זוכה לפופולריות אינה הופכת אותו לראוי, אבל התעלמות ממה שמעסיק את הקוראים היא הדרך הבטוחה לאבד את הרלוונטיות. אני אוהב לתת לדברים שלי לעמוד בפני עצמם, ואני מכניס כאן תמונה של חתול רק משום שהוא רלוונטי וחשוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker