מהן שלהבות התקווה שגורמות לעיתונאים להישאר אופטימים?

לאחר שנים של נסיגה מהירה וקיצוץ אכזרי בכוח האדם, ניכרת התייצבות ואף התאוששות בעסקי החדשות בארה"ב ■ עסקות רכישה גדולות, צמיחת אתרי חדשות והביקוש הגובר למידע הם סימנים חיוביים עבור ענף שרבים כבר הספידו אותו בעבר

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

זוכרים את זואי בארנס, הכתבת הפוליטית הכי שאפתנית בוושינגטון, דמות בדיונית מהסדרה "בית הקלפים"? כשהעורך שלה בעיתון "וושינגטון הראלד", איש עולם העיתונות הוותיק וחובב האצבעות המוכתמות בדיו, מפטר אותה, לאן היא הולכת? היא עוברת בהינד עפעף לסלאגליין, אתר החדשות הפוליטיות, שלא מדפיס חדשות על הנייר. סלאגליין נותנים לכתבת הצעירה וחסרת המעצורים לעשות את שלה, עד סופה המר.

סלאגליין הוא המקבילה הבדיונית של פוליטיקו או דרדג' ריפורט, ו"וושינגטון הראלד", כעיתון המפורסם ביותר בבירה, הוא בעצם "וושינגטון פוסט". הסיפור כולו בא לרמז על מגמה שנראתה בשנה האחרונה בעולם, שבה עיתונים מקוונים לגמרי, כמו באזפיד או משאבל, נהפכים לארגוני חדשות גדולים, לגיטימיים ואפילו נחשקים.

סדרת הטלוויזיה של נטפליקס על נכלולי ההון־שלטון הציגה את העיתונות האמריקאית במירעה, לפחות בעונה הראשונה, אולם מתוך הריסות הגל המשבש של העידן הדיגיטלי, מתחילות להתלקח מחדש, זעירות והססניות, להבות הפניקס של העיתונות.

בשנה האחרונה נרכשו כמה עיתונים ותיקים, כמו "וושינגטון פוסט" על ידי ג'ף בזוס מאמזון, המיליארדר ג'ון הנרי קנה את "בוסטון גלוב", זאת לאחר שכריס יוז, ממייסדי פייסבוק, קנה ב-2012 את המגזין "ניו רפבליק". פייר אומידיאר, ממייסדי eBay, השקיע במיזם עיתונות חדש. וכמו זואי בארנס, עורכים ועיתונאים מפורסמים עוברים מעיתונים מבוססים לאופרציות דיגיטליות.

ג'ף בזוס (משמאל) הבעלים החדש של "וושינגטון פוסט", מחוץ למשרדי העיתון עם מו"לית העיתון קתרין ויימאותצילום: Bloomberg

עלייתה של המדיה החברתית העצימה את הביקוש לחדשות בכל הפורמטים האפשריים: טקסט, אודיו, וידאו. חצי ממשתמשי פייסבוק צורכים חדשות דרך הפייסבוק למרות שלא היתה זו כוונתם המקורית, מראה מחקר חדש של מכון פיו (PEW) על מצב העיתונות ב–2014. חצי מהאנשים שצופים בסרטוני וידיאו ברשת צופים בסרטוני חדשות - בשני המקרים הקהל הלהוט ביותר הוא בני 18–29.

ההכנסות הן מתרומות

המחקר של מכון פיו מעלה כי ב–500 ארגוני חדשות דיגיטליים בארה"ב יש כיום 5,000 מועסקים. רוב המשרות הן בנות פחות משש שנים. רוב הדיווח החדשותי הוא מהעיתונות המסורתית, ואולם חדרי החדשות המקצועיים במשרה מלאה הפסידו 6.4% ממצבת כוח האדם שלהם ב-2012 והמשיכו לאבד עובדים ב–2013 בשל קיצוצים.

מקורות ההכנסה של ארגוני חדשות שאינם מפרסום או מנויים (קוראים) גדלים - בעיקר בתחום הפילנתרופיה, כלומר תרומות. אולם מדובר עדיין בנתח זעיר של ההכנסות בתחום. הכנסות ממודעות מודפסות או פרסומות בטלוויזיה מהוות חצי מכלל הכנסות ענף החדשות, כשהראשונות נמצאות בירידה מהירה.

סך הכנסות העיתונות הכתובה מפרסום ב–2012 ירד ב–52% לעומת 2003. החדשות המקומיות נהנו אולי מעלייה בצופים, לאחר חמש שנות נסיגה, אולם תחנות הטלוויזיה המקומיות פחות ופחות מפיקות חדשות בעצמן ויותר קונות אותן.

וכשם שהתוכן הוא עדיין מלך בעולם הדיגיטלי, תוכן קנוי הולך וכובש לו כס של כבוד בתוך התוכן החדשותי. אחד מתחומי הצמיחה הגדולים בהכנסות האתרים הוא תוכן בתשלום - שעליו משלמים נותני חסות וכותבים אותו עיתונאים. לפי הערכות eMarketer יגיעו ההכנסות מתוכן בתשלום ל–2.85 מיליארד דולר השנה, ואפילו "ניו יורק טיימס" החל לעסוק בתוכן בתשלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום