ניצחון לדרהי: ירכוש את חברת הטלפון השנייה בצרפת תמורת 23 מיליארד דולר

דרהי, בעל השליטה ב-HOT, ניהל בשבועות האחרונים מאבק ממושך על רכישת חברת הטלפונים השנייה בגודלה בצרפת ■ הוא ישלם 13.5 מיליארד יורו במזומן וייתן לוויוונדי 20% מהחברה הממוזגת שתוקם

ישראל פישר
בלומברג
ישראל פישר
בלומברג

אחרי מאבק הצעות רכש ממושך, הסכימה חברת ויוונדי למכור את חטיבת הטלפונים שלה, SFR, לחברת אלטיס של פטריק דרהי, בעל השליטה ב-HOT הישראלית. העסקה מוערכת ב-17 מיליארד יורו, וקבלתה דוחה למעשה את ההצעה המתחרה של קונצרן התקשורת והבנייה הצרפתי בויג.

לפי תנאי העסקה, דרהי ישלם 13.5 מיליארד יורו במזומן וייתן לוויוונדי 20% מהחברה שתוקם כתוצאה מהמיזוג בין SFR לנומריקבל, חברת הכבלים הגדולה בצרפת שנמצאת בשליטת דרהי. ויוונדי תקבל 750 מיליון יורו נוספים אם החברה תעמוד במטרות הרווח, לפי הודעה שפירסמה החברה. דובר מטעם אלטיס, חברת האחזקות של דרהי, אישר את פרטי העסקה.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

ויוונדי היתה מעוניינת לסיים את קרבות הצעות הרכש עבור SFR שהתקבלו בשבועות האחרונים ומנעו ממנה להתמקד במדיה כפי שהכריזה. לפי ויוונדי, עסקת המכירה של SFR, חברת הטלפון השנייה בגודלה בצרפת, לאלטיס לא צפויה להתמודד עם מכשולים רגולטורים רבים והיא בסופו של דבר תמכור את כל המניות שלה בחברה.

פטריק דרהיצילום: תומר אפלבאום

"אחרי דיונים יסודיים, הדירקטוריון המפקח החליט פה אחד לבחור את הצעת אלטיס/נומריקבל שעונה על צורכי התעשייה ומציעה את פוטנציאל הצמיחה הגבוה ביותר, ומעניקה את הערך הגבוה ביותר ללקוחות, לעובדים ולבעלי המניות ביחד עם היתרון הטוב ביותר עבור מטרות ויוונדי.

בויג, שבראשה עומד מרטין בויג, הודיעה ביום שישי על הגדלת המרכיב המזומן בהצעת הרכש עבור SFR, מ-13.15 מיליארד יורו ל-15 מיליארד יורו (20.6 מיליארד דולר). בה בעת, בהצעה החדשה של בויג צומצם הנתח שבו תחזיק ויוונדי בחברה החדשה שתיווצר ממיזוג SFR עם זרוע הטלקום של בויג מ-21.5% ל-5%.

זו היתה הפעם השלישית שבה בויג שיפרה את הצעתה עבור חטיבת SFR של ויוונדי, בניסיון לגבור על ההצעות המתחרות של אלטיס של דרהי. ב-20 במארס, שישה ימים לאחר שוויוונדי הודיעה כי תפתח במגעים בלעדיים למשך שלושה שבועות עם אלטיס על מכירת SFR, הודיעה בויג על הגדלת המרכיב המזומן בהצעת הרכש מ-11.3 מיליארד יורו ל-13.15 מיליארד יורו, לצד צמצום הנתח בו תחזיק ויוונדי בחברה הממוזגת מ-43% ל-21.5%.

שר התעשייה הצרפתי, ארנו מונטבור, תמך בגלוי בהצעות שהגישה בויג, וויוונדי אמרה כי היא דרשה מכל חברה לעמוד בהתחייבויות התעסוקה שלה "שמתכתבות עם סדרי העדיפויות שהוגדרו על ידי ממשלת צרפת". SFR מעסיקה כ-9,000 עובדים.

ויוונדי בחרה בהצעה של אלטיס אחרי שחברת האחזקות הוסיפה לה 1.75 מיליארד יורו במזומן. במסגרת ההסכם, אלטיס תחזיק ב-60% מהחברה הממוזגת שתוקם, 20% יסחרו על ידי הציבור עם חוב של 11.6 מיליארד יורו. ויוונדי לא תוכל להתחיל למכור את 20% שלה בחברה הממוזגת במשך שנה, וחייבת להעניק לאלטיס ראשוניות בהגשת הצעות רכש עבור הנתח שלה. לנציגים של ויוונדי בדירקטוריון החברה הממוזגת תהיה זכות וטו בנושאים מהותיים, לפי פרטי ההסכם

עבור דרהי, שעשה את הונו בעיקר בתחום הטלוויזיה בכבלים, העסקה מסמלת ניסיונות של שנים להשתלט על SFR, שבעבר היתה בבעלות חברת וודאפון. האימפריה העסקית של דרהי חובקת עולם עם חברות בישראל, דרך פורטוגל והקריביים. נומריקבל הונפקה בבורסת פריז ב-2013 ואלטיס הונפקה השנה בבורסת אמסטרדם.

הקמת חברה ממוזגת עם 1.7 מיליון מנויים של אינטרנט בפס רחב של נומריקבל ו-21 מיליון מנויי הסלולר של SFR לא צפויה להוביל לבדיקה מעמיקה יותר של רשויות ההגבלים העסקיים בצרפת, לעומת הבדיקה שהיתה נערכת אם הצעתה של בויג היתה מתקבלת. עסקה עם בויג היתה כרוכה במיזוג בין שירותי טלפוניה נייחים לשירותי סלולר, אמרו לבלומברג גורמים מקורבים לנושא. המיזוג הזה גם ישמור את מספר מפעילות הסלולר בצרפת על ארבע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker