הדו-פרצופיות של עמק הסיליקון

"על הדירקטוריון להעדיף הפרדה מוחלטת בין פוליטיקה לעסקים"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

התפטרותו של ברנדן אייך מתפקיד מנכ"ל מוזילה חושפת פילוג בעמק הסיליקון בין התמיכה בנושאים בעלי נטייה שמאלנית, לבין התמיכה בחופש ביטוי ללא סייג. אייך, שמונה לתפקיד מנכ"ל מוזילה לפני כשבועיים, התפטר ביום חמישי לאחר שספג ביקורות חריפות על תרומה של אלף דולר לקבוצה המתנגדת להתרת נישואים חד-מיניים ב-2008. בתחילה סירב אייך להתפטר בגין דעותיו האישיות, אך בסופו של דבר נכנע ללחצים הגוברים.

שירות השידוכים המקוון OK קיופיד הוביל את המתקפה, וכל מי שניסו להיכנס לאתר באמצעות דפדפן פיירפוקס של מוזילה קיבלו הודעה המסבירה את התנגדותו למינוי. כמה מעובדי מוזילה יצאו פומבית נגד השקפותיו של אייך, ומחו על מינויו בבלוגים ובטוויטר.

מנגד, משקיעי הון סיכון, בהם מייקל ארינגטון, מייסד בלוג הטכנולוגיה טק-קראנץ', ומארק אנדריסן, יצאו להגנתו של אייך, וטענו כי המתקפה מנוגדת למחוייבות של עמק הסיליקון – ושל מוזילה עצמה – להשקפות ליברטריאניות ולהגנה על חופש הביטוי. "זהו מצב מרתק, כיוון שהוא כרוך בתגובה לא ליברלית מצד קהילה מאוד ליברלית", אומר ג'וזף גרונדפסט, מרצה למשפטים בסטנפורד.

ברנדן אייקצילום: מוזילה

מוזילה, ארגון ללא כוונת רווח, היא ממובילות המאמצים להבטחת החופש האינטרנטי לביטוי כל השקפה. האינטרנט "הוא משאב גלובלי שצריך להמשיך להיות פתוח ונגיש", נאמר במניפסט של מוזילה. מיצ'ל בייקר, יו"ר מוזילה, התנצלה על התקרית בהצהרה שפירסמה בעקבות התפטרות אייך, ואמרה כי הארגון "לא נהג כפי שניתן היה לצפות ממוזילה". אייך סירב להגיב בנוגע להשקפותיו על נישואים חד-מיניים.

לדברי אירינה ראיקו, מנהלת תכנית האתיקה המקוונת במרכז מרקולה לאתיקה יישומית באוניברסיטת סנטה קלרה, דירקטוריון מוזילה צריך היה לצפות את התגובה הציבורית. במשך 16 שנים, מוזילה נסמכת על תרומות מצד קבוצה מגוונת של מפתחי תוכנה, שרבים מה מגנים בתוקף על הצורך בחופש ביטוי באינטרנט. "זה יגרום לדירקטוריונים בעתיד לחשוב יותר לעמוק על שאלה זו: "האם מנכ"ל זה מתאים לערכי החברה?", אומרת ראיקו.

ההשקפות הפוליטיות של מנכ"לים אינם תמיד סיבה להתפטרות. ב-2012, פעילים וראשי עיריות בוסטון וסן פרנסיסקו קראו להחרמת רשת המזון המהיר צ'יק-פיל-איי, שתרמה מיליוני דולרים לקבוצות המתנגדות לזכויות חד-מיניים. אף שהחברה החליטה להפסיק לתרום לקבוצות, אף אחד מבכיריה לא התפטר.

אף שיש צורך בהתערבות הדירקטוריון אם השקפותיו של אחד מבכירי החברה גורמים לסכסוכים בקרב צוות ההנהלה או משפיעים על יכולתו לגייס עובדים "על הדירקטוריון להעדיף הפרדה מוחלטת בין פוליטיקה לעסקים", אומר צ'רלס אלסון, מנהל מרכז ג'ון ויינברג למינהל תקין באוניברסיטת דלאוור. "זה מטריד, כיוון שהדעות הפוליטיות של אדם אינם מעניינו של אף אחד. זה הנוהג בעולם העסקים האמריקאי כבר זמן רב", אומר אלסון.

עמק הסיליקון נחשב זמן רב לתומך בעמדות פוליטיות פרוגרסיביות, בהן זכויות חד-מיניים. מנכ"ל אפל טים קוק מקדם זמן רב את העברת החוק נגד אפליה בשוק התעסוקה. מנכ"ל סאן מיקרוסיסטמס לשעבר, סקוט מקנילי, ופיטר תיל, ממייסדי פייפאל, דיברו על נטיותיהם הליברטריאניות פעמים רבות.

השערוריה סביב אייך נגעה לתרומה של אלף דולר שהעניק ב-2008 לקבוצה שתמכה ב-Proposition 8, הצעת חוק בקליפורניה שאסרה על נישואים חד-מיניים, ונמצאה מאוחר יותר בלתי-חוקתית. דיוויד פקמן, מדוברי ארגון ההומו-לסביים בארה"ב (GLAAD), ציין כי התפטרותו של אייך התרחשה באופן "מאוד שמרני ובהתאם לשוק החופשי", כתוצאה מלחץ מצד עובדי מוזילה ומפתחי התוכנה שלה, ולא מצד קבוצות פוליטיות שונות. "הרעיון שמי שתומכים בזכויות חד-מיניים אינם סובלניים כלפי מי שאינם תומכים בהן, הוא המצאה מוחלטת", אמר פקמן בראיון. "זו הסחת דעת, ועיוות של משמעות הסובלנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker