הכלכלה הגדולה באפריקה: ניגריה תעקוף בקרוב את ד.אפריקה

המדינה המאוכלסת ביבשת תפרסם נתוני תמ"ג מעודכנים שצפויים להיות גדולים מאשר דרום אפריקה; עם זאת, ההכנסה לנפש בניגריה היא רק רבע מאשר דרום אפריקה ורמת השחיתות בה מהחמורות בעולם

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

ניגריה צפויה לעקוף בקרוב את דרום אפריקה ככלכלה הגדולה ביבשת, כשלשכת הסטטיסטיקה של הממשלה תפרסם נתונים מעודכנים בסוף השבוע.

לשכת הסטטיסטיקה של ניגריה, המדינה המאוכלסת ביותר באפריקה, צפויה לפרסם את נתוני התמ"ג בהתבסס על דפוסי ייצור במדינה ב-2010. זאת הפעם הראשונה שבה ניגריה מפרסמת הנתונים מזה שני עשורים. הדו"ח יפורסם במסיבת עיתונאים בבירה אבוג'ה ב-6 באפריל.

הנתונים המעודכנים עשויים להצביע על גידול של עד 60% בתמ"ג של המדינה לבין 384-424 מיליארד דולר, לפי קרן ההשקעות הלונדונית רנסנס קפיטל, ובכך תקדים ניגריה את דרום אפריקה בדירוג הכלכלות של הבנק העולמי.

‫"‬זה יקשה מאוד על חברות המכוונות לאפריקה להתעלם מניגריה, בייחוד בהתחשב בגודל של השוק המקומי והפוטנציאל שלו", אמר סמיר גאדיו, אסטרטג בסטנדרד בנק בלונדון.

הבנק העולמי חישב כי גודל התמ"ג של ניגריה ב-2012 הוא 263 מיליארד דולר, לעומת 384 מיליארד דולר לדרום אפריקה. אוכלוסיית ניגריה, המונה 170 מיליון איש, גדולה מדרום אפריקה יותר מפי שלושה.

בלי קשר לנתוני התמ"ג החדשים, ההשקעה בניגריה, יצרנית הנפט, מוגבלת בשל צווארי בקבוק בענפי האנרגיה והתשתיות, שחיתות ושלטון מרכזי חלש. אספקת החשמל של ניגריה קטנה ביותר מעשירית משל דרום אפריקה, והיא דורגה במקום ה-144 מתוך 177 מדינות בדירוג השחיתות של טרנספרנסי אינטרנשיונל בשנה שעברה.

‫"‬לפיתרון של הבעיות האלה תהיה השפעה הרבה יותר גדולה מאשר התפיסה לפיה ניגריה כלכלה גדולה יותר כעת", אמר גאדיו.

הלשכה לסטטיסטיקה מסרה ב-28 במארס שהיא הגדילה את מספר הענפים בחישוב התמ"ג מ-33 ל-46, לאחר שהוסיפה את ענפי הטלקומוניקציה, מוסדות פיננסים, ביטוח, נדל"ן והפקת סרטים.

המספרים החדשים ככל הנראה יפחיתו את שיעור החוב הלאומי ביחס לתמ"ג של ניגריה, וכמו כן את הנתח של הכנסות הממשלה בתמ"ג.

ההכנסה לנפש בניגריה נאמדת ב-2666 דולר, לפי נתוני הבנק העולמי, לעומת 11,255 דולר לנפש בדרום אפריקה. סקר העוני האחרון של NBS מ-2012 מראה ש-61% מתושבי ניגריה חיים בעוני של פחות מדולר ליום ב-2010, לעומת 52% ב-2004. בצפון מזרח המדינה, בו נהרגו 1500 איש השנה בעימותים בין כוחות הביטחון לבין מורדים איסלאמיים, לפי הערכת אמנסטי אינטרנשיונל, נתוני העוני אפילו גבוהים יותר.

הפיכתה המסתמנת של ניגריה ככלכלה הגדולה באפריקה "לא משנה דבר במונחים של האתגרים שעומדים בפני הכלכלה - הצורך להקים תשתיות. "ניגריה תישאר מדינה ענייה במונחי הכנסה לנפש, אפילו בהשוואה לדרום אפריקה".

כאן העתיד. העיר לאגוס בניגריהצילום: REUTERS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker