נשיא הבנק המרכזי של אירופה: "קיימנו דיונים על הרחבה כמותית"

מריו דראגי אמר היום כי על הבנק לעשות כל שביכולתו להמריץ את הכלכלה, ובין היתר נערכו דיונים גם על הרחבה כמותית, שתתמקד כנראה בבנקים ביבשת

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

הבנק המרכזי באירופה (ECB) מנסה להמריץ את כלכלת היבשת על רקע ההתאוששות של גוש היורו ממשבר החוב החמור שתקף את היבשת בשנים האחרונות. כדי לעשות זאת, מתכנן הבנק לנקוט בצעדים מרחיבים – דומים לאלה שנעשו בארה"ב וביפן – אמר היום נשיא הבנק, מריו דראגי. באותה הזדמנות הודיע ECB כי הוא ישאיר את הריבית ביבשת ללא שינוי.

"כל הכלים שנמצאים תחת המנדט שלנו, כולל הרחבה כמותית, אמורים להיות חלק מההצהרה הזו", אמר דראגי היום. "למעשה, היה במהלך יום הדיונים דיון גם על הרחבה כמותית", הוסיף. לפי הערכות בשוק, תוכנית הרחבה כמותית באירופה, אם תתרחש כזו, תתמקד בבנקים ביבשת, ולא ברכישת אג"ח ממשלתיות כפי שנעשה בארה"ב.

במהלך רוב היום שמרו המניות באירופה על יציבות עד שיצאה הודעת הריבית והמניות ביבשת עברו לירידות. ואולם דבריו של דראגי על הרחבה כמותית אפשרית עודדו את הבורסות. אחריו דבריו של דראגי, היורו יורד מול הדולר ב-0.3% ונסחר סביב שער של 1.3725 דולר ליורו.

נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגיצילום: בלומברג

דראגי גםאמר כי נחוצים צעדים נוספים כדי למנוע את "הפחד הגדול ביותר שלו – תקופה ארוכה של קיפאון בגוש היורו". החשש המרכזי של ECB כי הקיפאון עשוי לפגוע בשוק התעסוקה ולהקשות על מדינות עם שיעורי אבטלה גבוהים, כמו ספרד ויוון, לשפר את מצבן. בנוסף, אבטלת הצעירים ביבשת נמצאת ברמה גבוהה ועל הבנק המרכזי לעודד את שוק התעסוקה. לדבריו, כדי לעודד את שוק התעסוקה, יש צורך ברפורמות מבניות ולא רק במדיניות מוניטרית.

דראגי גם הגיב היום לדברים שאמרה אתמול יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), כריסטין לגארד, לפיהם על ECB לנקוט ביותר צעדים. "IMF היתה באחרונה נדיבה מאוד בהצעות שלה בנוגע למה שאנחנו צריכים או לא צריכים לעשות, ואנחנו מודים לה על כך", עקץ דראגי את לגארד. "בכנות, הייתי רוצה ש-IMF תהיה נדיבה ככה גם עם סמכויות מוניטריות אחרות, כמו למשל לפרסם הודעה דומה יום לפני ועידת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי בארה"ב (FOMC)".

דראגי התייחס גם למבחני העמידות ש-ECB צפוי להעמיד לבנקים באירופה כדי לבחון את יכולתם להתמודד עם משברים כלכליים. "מבחני העמידות שלנו כבר הובילו לפעולות, למרות שהתהליך עדיין לא הסתיים", אמר.

ECB הודיע היום כי הוא משאיר את הריבית באירופה ברמתה הנוכחית, למרות ההיחלשות בעלייה בקצב האינפלציה השנתי לרמה הנמוכה ביותר זה ארבע שנים. מועצת ECB החליטה כי הריבית תישאר בשפל של 0.25% - בהתאם לציפיות של הרוב המוחלט של הכלכלנים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ