הכלכלה תרסק את השאיפות של פוטין: "גזפרום אלופה בהשמדת ערך"

כשהמשנה למנכ"ל גזפרום חזה ב-2007 ששווי השוק של גזפרום יגיע לטריליון דולר תוך 7 שנים – הוא טעה רק ב-910 מיליארד דולר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

באפריל 2007, במהלך אחד הזינוקים הממושכים והחדים במחירי הסחורות אי פעם, למשנה למנכ"ל גזפרום, אלכסנדר מדוודב, היו שאיפות גדולות. גזפרום, מונופול ייצוא הגז הטבעי של רוסיה, שואפת להיות החברה הגדולה בעולם, אמר, וחזה כי שווי השוק שלה יגדל פי 4 לטריליון דולר תוך 7 שנים.

מדוודב טעה בכ-910 מיליארד דולר. מאז התחזית שלו, אף חברה אחרת מבין 5,000 החברות הגדולות בעולם לא ספגה התמוטטות בשווי השוק כזו שספגה גזפרום. שווי השוק שלה צנח ב-154 מיליארד דולר, סמל למחלה שאחזה בכלכלת רוסיה של הנשיא ולדימיר פוטין. מניית גזפרום יורדת כבר 3 שנים, בעוד החברה מגדילה את הרכישות וההשקעות שלה, בדברים מגוונים מהאולימפיאדה בסוצ'י ועד לפרוייקטים בסיביר.

"גזפרום היא אלופה בהשמדת ערך", אמר אתמול בראיון טלפוני איאן הייג, שותף מייסד בחברת פיירברד מנג'מנט, המנהלת נכסים בשווי 1.3 מיליארד דולר, בהם גם מניות רוסיות. "זו לא רק גזפרום שכשלה בהשגת היעד שלה, להגדיל את שווי השוק שלה. זו רוסיה שכשלה. היא כשלה ביצירת תנאים בהם חברות ממשלתיות יכולות לתפקד כחברות ציבוריות".

אליה סמיגולינה, דוברת סגן ראש הממשלה ארקדי דבורקוביץ' האמון על מגזר האנרגיה, לא מסרה תגובה. סרגיי קופריאנוב, דובר גזפרום, אמר אתמול כי התחזית לשווי שוק של טריליון דולר "הוצאה מהקשרה", כיוון שבכירי החברה דיברו על שווי אפשרי במקרה שמחירי הנפט ימשיכו לטפס. הוא אמר כי הסנקציות שהטילו ארה"ב ואירופה על רוסיה בעקבות השתלטותה על חצי האי קרים בחודש שעבר תרמו לירידה במניית גזפרום, שזולה כעת מעמיתות אחרות בעולם.

מניית גזפרום ירדה ב-11% עד כה השנה, וננעלה אתמול בניו יורק בעלייה של 0.3% למחיר 7.68 דולר.

בראיון ב-6 באפריל 2007, אמר מדוודב כי גזפרום רוצה להיות "החברה עם שווי השוק הגדול בעולם" וכי היא תגיע לשווי שוק של טריליון דולר תוך 7-10 שנים. הוא לא אמר כי ההערכה תלויה במחירי הנפט, המשמשים כמדד ייחוס למחירי הגז הטבעי שגזפרום משווקת. מחיר הנפט מסוג ברנט בבורסת לונדון ננעל ברמה של 104.79 דולר לחבית אתמול, לעומת 68.24 דולר לחבית ביום בו התראיין מדוודב ב-2007.

מדד Micex הרוסי נחלש ב-19% ב-7 השנים האחרונות, לעומת עלייה של 8.2% במדד השווקים המתעוררים של MSCI, ועלייה של 10% במדד השווקים המפותחים של MSCI. ב-13 במארס נכנס לשוק דובי, בעקבות מהלכו של פוטין לספח את חצי האי קרים מאוקראינה.

הבנק העולמי הזהיר בשבוע שעבר כי המשבר מגדיל את הסיכון כי רוסיה תיכנס למיתון השנה, לאחר צמיחה של 1.3% בלבד ב-2013, קצב הצמיחה האיטי שלה זה 4 שנים. יו"ר הבנק המרכזי של רוסיה, אלווירה נביולינה, אמרה כי הכלכלה צפויה לצמוח פחות מ-1% השנה.

פוטין, שזמן קצר לאחר שעלה לשלטון ב-1999, החזיר את ההמנון לזה של התקופה הסובייטית, ולאחר מכן תיאר את קריסת ברית המועצות כאסון הגיאופוליטי הגדול ביותר של המאה ה-20, הגדיל את חלקה של הממשלה ברוסיה בכלכלה.

לפני עשור, חברת הנפט הממשלתית רוזנפט השתלטה על יוקוס, אז יצרנית הנפט הגולמי הגדולה ברוסיה, לאחר שהממשל אסר את מייסד יוקוס, מיכאיל חודורקובסקי. בשנה שעברה, רכשה רוזנפט את TNK-BP, מיזם משותף של BP ברוסיה, תמורת 55 מיליארד דולר, לאחר מאבק משפטי ממושך.

"זו בעיה בכל חברה ממשלתית ברוסיה", כתב אולג פופוב, המסייע בניהול ני"ע בשווי מיליארד דולר בחברת אליאנץ אינווסטמנטס במוסקווה בדואר אלקטרוני אתמול. "גזפרום היא משתתפת פעילה במדינות החוץ ופרוייקטים חברתיים של הממשל, אך גזפרום היא שסופגת את העלויות במקום הממשל, ולכן מקלה על התקציב של רוסיה".

חברת ההשקעות פרוספריטי קפיטל רואה ערך במניות גזפרום במחירים אלה, ואמרה כי המדיניות החדשה של הממשל בנוגע לחישוב דיווידנדים עשויה להגדיל את רווחי המשקיעים. "אם היינו חושבים שגזפרום לא מושכת, לא היינו מחזיקים בה", אמר מטיאס וסטמן, המנהל נכסים רוסיים בסך 3.3 מיליארד דולר כמנכ"ל פרוספריטי, בראיון טלפוני מלונדון.

הרווח של גזפרום ב-9 החודשים הראשונים של השנה שעברה, בחישוב לפי התקן הרוסי, ירד ב-9% והסתכם ב-467 מיליארד רובל (13 מיליארד דולר). לפי תקן החישוב הבינלאומי, הרווח צמח ב-4% והסתכם ב-859 מיליארד רובל. החברה טרם פירסמה דו"חות שנתיים.

גזפרום הקצתה 3 מיליארד דולר להשקעה במשחקי החורף האולימפיים בסוצ'י, ועוד מיליארדי דולרים על פיתוח נתיבי גז העוקפים את אוקראינה. לכן אמרה גזפרום כי אין לה מספיק מזומנים לחלוקת כספים נוספים למשקיעים. במקביל, הממשל הקפיא את מחירי הגז המקומיים של גזפרום, והעלה מסים. חובה של אוקראינה על אספקת הגז מרוסיה צמח ל-1.8 מיליארד דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker