בדיון לגבי העוני בארה"ב, טוענים המבקרים שסיוע של הממשלה יקר מדי ולא נותן מוטיבציה ליזום. לאחר שבחנתי את הסוגיה, אני חייב להודות שהם צודקים. הנה חמש תוכניות רווחה ציבוריות שמבזבזות כסף והופכות את ארה"ב לאומה של "לקחנים".

ראשונות הן הסובסידיות למטוסים פרטיים. ארה"ב מציעה שלושה סוגים של סובסידיות לטייקונים בנוגע למטוסים פרטיים: הטבות מס מופלגות, הימנעות מתשלום מסים פרטיים על המטוס בכך שהם טוענים שהמטוס הוא לצרכי אבטחה, ושימוש בפקחי התעופה שעליהם משלמים החבר'ה שטסים בטיסות מסחריות.

כפי שאמרו אנשי הזרם השמאלי בממשל בוש כאשר ניסו ללא הועיל לשים קץ לנוהג הזה: "משפחה בת ארבע נפשות שלוקחת חופשה מוזלת מממנת מנכ"ל שטס במטוס חברה".

אני מודאג מכך שהטייקונים האלה נהנים על חשבון הממשלה. האם הפינוק הזה לא יזיק לאופי שלהם? האם הם לא עלולים להתמכר לתרבות ה"מגיע לי" ולדרוש סובסידיות גם על היאכטות שלהם? רגע, בעצם...

ישנן גם סובסידיות על יאכטות. ניכוי הריבית על המשכנתאות נועד לעודד בעלות על בתים בקרב אנשי המעמד הבינוני. אבל הוא הורחב כך שיספק סובסידיות גם על בתי קיץ ואפילו ליאכטות. בינתיים, תוכנית הדיור הציבורי לאוכלוסיה הנזקקת ביותר בארה"ב קוצצה בשנה שעברה. הממ. אולי פשוט נשכן את חסרי הבית ביאכטות האלה שהציבור מממן?

שלישית, ישנן סובסידיות לקרנות גידור והשקעה פרטית. פירצת המס השערורייתית ביותר בארה"ב היא על מה שנקרא "carried interest", ומאפשרת לבעלי השכר הגבוה ביותר לשלם מס זניח. הם יכולים לסווג מחדש את ההכנסה שלהם כרווחי הון, משום שעליהם יש שיעור מס נמוך יותר (מקסימום של 23.8% השנה, לעומת מס הכנסה מקסימלי של 39.6%). בואו פשוט נמסה רווחי הון לפי שיעורי מס ההכנסה על המשכורת, כפי שעשינו בתקופת הנשיא רונלד רייגן.

הסוג הרביעי הוא של סובסידיות לבנקים הגדולים בארה"ב. הבנקים הגדולים מכדי ליפול של ארה"ב לוו כסף מאוד בזול בגלל התחייבות מפורשת של הממשלה לחלץ אותם. בבלומברג חישבו בשנה שעברה שזוהי סובסידיה שנתית של 83 מיליארד דולר מכספי משלמי המסים לעשרת הבנקים הגדולים בכל שנה.

הנשיא אובמה הציע מס על הבנקים שירסן את הסובסידיה הזו, והשנה חבר הקונגרס הרפובליקאי הבכיר דייב קאמפ הביע תמיכה ברעיון. הבנקים הגדולים עושים לובינג מטורף כדי להשאיר את הסובסידיה הזו על כנה.

הסוג החמישי הוא של סובסידיות גדולות לתאגידים האמריקאים מערים, מדינות וארצות. לפני קצת יותר משנה דיווחה לואיז סטורי מ"ניו יורק טיימס" על יותר מ-80 מיליארד דולר בשנה בסובסידיות לחברות, בעיקר כתמריצים לכך שיפעלו במדינה (גילוי נאות: ניו יורק טיימס היא בין אלה שקיבלו מיליוני דולרים מהעיר ומהמדינה).

אתם מבינים למה אני מתכוון. אנחנו מדברים על אי היכולת של הממשלה להרשות לעצמה תוכניות רווחה ועל ההשפעה הפוגענית שיש לכך על ההתנהגות האנושית, ואלה סוגיות אמיתיות. תוכניות בעל כוונות טובות לתמיכה באמהות יחידניות עלולות להוות תמריץ לא להינשא, וסיוע לילדים נזקקים עלול להיות מנוצל לרעה לקניית סמים. בואו נכיר בעובדה שסיוע לאנשים הוא מאבק מורכב, לא ודאי ולא מושלם.

אולם, אולי משום שכעת שולט בארה"ב הקונגרס העשיר ביותר בהיסטוריה, הראשון שבו רוב החברים הם מיליונרים, יש לנו דיון חד צדדי שדורש קיצוצים רק בתקציבי רווחה לעניים, תוך התעלמות מהסיוע הציבורי לעשירים. ודיון חד צדדי מוביל רק למדיניות חד צדדית וקצרת ראיה.

אנחנו מקצצים בסוג אחד של מזון מסובסד – תלושי מזון – בתקופה שבה כמעט חמישית מהמשפחות האמריקאיות מתקשות להרשות לעצמן מזון. בינתיים, אנחנו מתעלמים מיותר מ-12 מיליארד דולר בשנה שניתנים בסובסידיות מס לארוחות ובידור של חברות.

נכון, תלושי מזון מנוצלים לא פעם לרעה, אבל כל מי שמכיר את העסק יודע שהניצול של סובסידיות מזון לרעה הרבה יותר נפוץ אצל חברות. אז בואו נהיה מציאותיים. המאמצים לבלום את הניצול הזה לרעה לא צריכים להתמקד בפעוטות הנזקקים אלא בטייקונים.

אף שהן עלולות להיות בעייתיות, סובסידיות לעניים בסופו של דבר עוזרות להפחית את הרעב, להקל על הסבל ולייצר הזדמנויות, בשעה שסובסידיות לעשירים רק מביאות יותר מטוסים פרטיים ויאכטות. האם עדיף לסבסד הזדמנויות או יאכטות? איזה סובסידיות צריך באמת לחקור?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker