דו"ח: עולם הרכב ישתנה מהיסוד - יישארו רק 6 יצרניות

לפי אנליסט של מורגן סטנלי, חברות שלא יצליחו להסתגל לחשיבה החדשה בשוק הרכב, לפי דוגמה שמהווה טסלה, לא ישרדו

ישראל פישר
ישראל פישר

רכישות ומיזוגים בעולם הרכב הם דבר שגרתי, אבל אנליסט של הבנק האמריקאי מורגן סטנלי חוזה כי בתוך 15-20 שנה עולם הרכב ישתנה לחלוטין ובמקום 30 יצרניות רכב פעילות כיום, יישארו רק שש. לא ברור אילו חברות יהיו חזקות מספיק כדי לשרוד את השינויים בשוק ולשמור על עצמאותן - וכלל לא בטוח כי אלה יהיו החברות ששולטות כיום בשוק.

לפי הערכת מחקר שפירסם האנליסט אדם ג'ונס, טסלה יכולה לשמש דוגמה מצוינת לחברות רכב בעולם על חשיבה מחודשת בתחום המכוניות החשמליות – שיובילו בעתיד את השוק. "אנחנו מאמינים כי הנוף של עולם הרכב שמשתנה בדרמטיות, דורש שינוי יחסי בחשיבה אם יצרניות הרכיבים המקומיות, כפי שאנחנו מכירים אותן באופן מסורתי, יישארו רלוונטיות בעוד 15-20 מעכשיו", כתב ג'ונס.

"בעולם יש יותר מדי יצרניות רכב: אנחנו מסקרים 30 יצרניות רכב עולמיות בשמונה מדינות. לפי דעתנו, המאזן הכלכלי, התחרותיות והכוחות הטכנולוגיים יכווצו בסופו של דבר את המספר הזה לחמש או שש שחקניות".

מכונית חשמלית של טסלהצילום: Bloomberg

ואולם זו לא הפעם הראשונה שהתפרסמו תחזיות כאלה. עם תחילת המשבר הכלכלי חזו אנליסטים כי חברות כמו קרייזלר וג'נרל מוטורס ייעלמו לחלוטין מהמפה, אך למרות פשיטת הרגל שלהן הן חזרו לייצר, אם כי קרייזלר נמצאת כיום בבעלות פיאט האיטלקית. גם פורד האמריקאית סבלה מקשיים בעשור הקודם ואנליסטים העריכו כי לא תשרוד, אך החברה שומרת כיום על רווחיות גבוהה יחסית בענף.

לפי ג'ונס, "יש כמה חברותרכב עם החזון המתאים כדי להגיע לקבוצה הסופית הנבחרת. אחרות ופרעות יותר בענייני היום ועובדות באופן חרוץ על הדור ההנדסי הבא", הוא אמר. לפי ג'ונס, "טסלה יכולה להיות בסופו של דבר האויבת הכי גדולה של דטרויט או הישועה שלה. לפי דעתנו, התחרות מצד טסלה מגיעה בשלב מוקדם מספיק כדי לאפשר לחברות האחרות לאמץ את התרבות, גיוס ההון והעובדים כדי לשנות את הכוחות. עם ביצוע ראוי, דטרויט עשויה להודות לטסלה", על כך שהרעידה את התעשייה.

אחד התחומים שמעסיקים את ג'ונס הוא השאלה אם ג'נרל מוטורס (GM) ופורד, יצרניות הרכב הגדולות בארה"ב, מסתגלות מהר מספיק לעידן המכוניות האוטונומיות (ללא נהג). בעבר העריך ג'ונס כי עד 2026 מכוניות אוטונומיות יהיה נפוצות מאוד על הכביש ויהוו כבר את רוב המכירות. "האם ל-GM ולפורד יש את הכישורים המספיקים והמבנה הארגוני המתאים כדי להשיג הובלה של התעשייה בתחומים האלה? כנראה שלא מספיק, לפי דעתנו", כתב ג'ונס.

בין חברות הרכב שמתקדמות מאוד בתחום המכוניות החשמליות והמכוניות האוטונומיות, ניתן למנות ב.מ.וו וגוגל – שעשויות להיכנס לרשימת היצרניות הגדולות שאליה מתייחס ג'ונס.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ