בנק אוף אמריקה ישלם 9.3 מיליארד דולר לממשל האמריקאי

בכך יסדיר הבנק תביעה לפיה מכר ביודעין אג"ח מגובות משכנתאות גרועות לסוכנויות המשכנתאות הממשלתיות פאני מיי ופרדי מאק

לוגו רויטרס
רויטרס

בנק אוף אמריקה הסכים לשלם 9.3 מיליארד דולר להסדרת אישומים כי מכר לסוכנויות המשכנתאות הממשלתיות פאני מיי ופרדי מאק אג"ח מגובות משכנתאות פגומות. הבנק ישלם לסוכנויות 6.3 מיליארד דולר, וירכוש משתי הסוכנויות ני"ע בשווי 3 מיליארד דולר. לדברי הבנק, ההסדר צפוי לצמצם את הכנסות הרבעון הראשון בכ-21 סנט למניה – כ-75% מהרווח הממוצע למניה שחזו אנליסטים שהשתתפו בסקר תומסון רויטרס. הבנק אמר כי צמצם 88% מהחשיפה שלו לניירות הערך מגובי המשכנתאות המדוברים.

הבנק גם הסדיר אישומים מצד משרד התובע הכללי של ניו יורק לפיו הונה משקיעים בנוגע להפסדים הצומחים בבנק מריל לינץ' שרכש בשיא המשבר הפיננסי. במסגרת תביעה זו הסכים גם המנכ"ל לשעבר, קנת לואיס, לשלם 10 מיליון דולר, ונאסר עליו לשבת בהנהלה או בדירקטוריון של חברות ציבוריות. הבנק הסכים לשלם 15 מיליון דולר ולבצע רפורמות בחברה. התשלומים אמורים לכסות את עלויות החקירה. לואיס ובנק אוף אמריקה לא נדרשו להודות בדבר עבירה או לשלם פיצויי נזיקין.

בפני הבנק עוד עומדת תביעה של משרד המשפטים האמריקאי, וכמה חקירות נוספות שעדיין מתקיימות במשרד המשפטים ובמשרדי התובעים הכלליים במדינות שונות בארה"ב, בנוגע לאג"ח מגובות משכנתאות ששיווק בשיא בועת הדיור. הבנק דיווח כי כבר היו לו מגעים ראשוניים להסדרת חקירות אלה.

קנת לואיס, לשעבר מנכ"ל בנק אוף אמריקה. יושעה למשך 3 שנים מכהונה כחברה הנהלה או דירקטוריון של חברות ציבוריותצילום: בלומברג

סוכנות מימון הדיור הפדרלית (FHFA), הגוף המפקח על פעילות פאני מיי ופרדי מאק, האשים את בנק אוף אמריקה כי התיאור שלו את האג"ח שמכר לשתי הסוכנויות היה ייצוג שווא, שהטעה לגבי איכות המשכנתאות המגבות את האג"ח שרכשו ממנו בשנים 2005-2007. שתי הסוכנויות, שמניותיהן נסחרו בבורסה אך נחשבו למבוטחות על ידי הממשל, הולאמו למעשה ב-2008 כדי למנוע את קריסתן, לאחר שהפסדיהן על אג"ח מגובות משכנתאות כמו אלה שמכר להן בנק אוף אמריקה זינקו.

FHFA הגישה מאז 2011 18 תביעות בנוגע ל-200 מיליארד אג"ח מגובות משכנתאות כאלה. לאחר שכמה תביעות כאלה הגיעו לבית המשפט, וההכרעות נטו לטובת הממשל, הגיעו רוב הבנקים להסדרים עם הסוכנות מחוץ לכתלי בתי המשפט. בסך הכל השיגה FHFA תשלומי הסדר בסך למעלה מ-10 מיליארד דולר בתביעות אלה. 7 בנקים עדיין צריכים להסדיר תביעות דומות, בהם גולדמן סאקס ו-HSBC.

בנושא נפרד, הבנק הפדרלי דחה את תכנית ההון של סיטיגרופ, בטענה כי הוא לא שיפר מספיק את ניהול הסיכונים ואת הבקרה הפנימית שלו. בהצהרה לא הסתיר מנכ"ל סיטי מייקל קורבט את אכזבתו: "מיותר לומר שאנחנו מאוכזבים מהחלטת הבנק הפדרלי בנוגע לפעולות שביקשנו לבצע", אמר. הבנק ימשיך לשלום דיווידנד של פני למניה ולרכוש בחזרה מניות במסגרת תכנית בסך 1.2 מיליארד דולר, לאחר שבקשתו להגדיל הדיווידנד ל-5 סנט למניה ואת תכנית רכישת המניות ל-6.4 מיליארד דולר.

הבנק הפדרלי דחה גם את תכניותיהם של רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS), של HSBC ושל סנטנדר הספרדי – אם כי במקרים אלה מדובר בחברות בנות של בנקים זרים, ומשמעות ההגבלה היא שהזרמת ההון שלהן לחברות האם תישאר ברמה של השנה שעברה. גולדמן סאקס ובנק אוף אמריקה הצליחו להגדיל את ההחזרים לבעלי המניות באמצעות הגדלת דיווידנד או הגדלת תכניות רכישה בחזרה של מניות, אך גם הם נאלצו לצמצם את תכניותיהם המקוריות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker