אפקט הסנקציות

האוליגרך פרוחורוב מעביר את מועדון ה-NBA שלו לרוסיה

פרוחורוב יעביר את השליטה בברוקלין נטס לחברה רוסית שבבעלותו; המהלך עשוי להיות בעקבות קריאת פוטין להעביר שליטה בחברות זרות לרוסיה, או כהגנה על נכסיו מפני סנקציות

לוגו בלומברג
בלומברג

פחות משנתיים לאחר שהעביר את ניו ג'רזי נטס אל מעבר לנהר ההאדסון ואל תוך ברוקלין, בעלי הקבוצה מתכנן מעבר מרוחק יותר - לרוסיה. הם אמנם לא ישחקו שם את המשחקים הביתיים, אך פרוחורוב מתכוון להעביר את הקבוצה לשליטת אחת החברות הרוסיות שלו.

מהלך זה יסייע לפרוחורוב למלא אחר בקשתו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי חברות בבעלות רוסית מחוץ לגבולות רוסיה יהיו רשומות ברוסיה וישלמו מסים לממשלתו. פרוחורוב ציין כי מהלך שכזה עומד בתנאי ליגת ה-NBA.

ייתכן גם כי המיליארדר מעוניין להוציא את השקעתו מהישג ידם של המחוקקים האמריקאים, בשעה שנשיא ארה"ב ברק אובמה מאיים להגביר את הסנקציות הכלכליות נגד רוסיה בתגובה לסיפוח חצי האי קרים. הסכסוך כבר פגע בפרוחורוב ששווייו האישי צנח ב-823 מיליון דולר השנה בשל הצניחה בשוקי המניות ברוסיה.

"זה צעד מונע", אמר בראיון טלפוני אנטון רחמנוב, המסייע לנהל נכסים בשווי 5 מיליארד דולר כראש מחלקת ניהול הנכסים של סברבנק הרוסי במוסקווה. "זו החלטתו האישית להביא את נכסיו הביתה, שם הוא יודע איך הדברים עובדים. השוק היה מאוד פסימי, ותימחר כבר לא רק סנקציות קיימות, אלא הרבה יותר מכך".

ברוק לופז בוחן את ההיצע בחנות המרצ'נדייז החדשה של הברוקלין נטסצילום: אי–פי

מדד Micex הרוסי ירד ב-0.7% אתמול, ועבר לשוק דובי החודש. אוראלקלי, יצרנית האשלג הגדולה בעולם, הנמצאת בשליטת פרוחורוב, ירדה ב-2.2% בלונדון אתמול, ועד כה השנה נחלשה ב-16%. פרוחורוב, ששווייו 12 מיליארד דולר לפי מדד המיליארדרים של בלומברג, לא מסר האם החלטתו לרשום את מועדון הכדורסל האמריקאי ברוסיה קשורה לסנקציות. "חברה רוסית תחזיק במועדון הכדורסל", אמר פרוחורוב בן ה-48, "זה לא מפר חוקים של ה-NBA".

מייק באס, דובר ה-NBA, אמר כי הליגה טרם קיבלה הצעה מפרוחורוב לשנות את מבנה הבעלות על המועדון, ששמו שונה לברוקלין נטס בעקבות המעבר.

פרוחורוב רכש 80% ממועדון ניו ג'רזי נטס ונתח של 45% בברקליס סנטר בברוקלין מידי יזם הנדל"ן ברוס ראטנר תמורת 200 מיליון דולר ב-2010. שנתיים לאחר מכן, הוא הובס על ידי פוטין בבחירות לנשיאות, ולאחר מכן אמר כי בכוונתו להתמודד על תפקיד ראש עיריית מוסקווה.

צילום: USA Today Sportsצילום: USA Today Sports
צילום: אי־פיצילום: AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker