סנקציות? האוליגרכים הרוסים קנו לעצמם מקלט בלונדון

הבריטים אולי היו רוצים להטיל סנקציות על האוליגרכים הרוסים המתגוררים בממלכה, אך המחיר של צעדים כאלה עשוי להיות יקר מדי עבורם ■ מדוע? הרוסים מרפדים היטב את כיסיהם של בנקי השקעות, עורכי דין ואפילו בתי הספר הפרטיים שבהם מתחנכים ילדיהם בבריטניה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

העושר הרוסי חדר לשכבות העליונות של החברה בבריטניה יותר מאשר בכל מדינה מערבית אחרת. אוליגרכים שעשו את הונם ברוסיה הפוסט־סובייטית הזרימו ל"לונדונגרד", כפי שמכונה הפזורה הרוסית בבירת בריטניה, סכומי כסף כל כך עצומים, עד שממשלתו של דיוויד קמרון לעולם לא תפעל נגדם, לא משנה עד כמה היא זועמת על התנהגותה של ממשלת רוסיה.

בריטניה מעניקה אשרות משקיעים לשלוש שנים לזרים המשקיעים מיליון ליש"ט או יותר באג"ח ממשלתיות. שנתיים לאחר מכן הם יכולים לקנות תושבות בבריטניה תמורת השקעה של 10 מיליון ליש"ט, כל עוד לא מכרו אג"ח אלה. רוסים זכו ב–433 מאשרות אלה בין הרבעון השלישי של 2008 ל–2013 - יותר מכל מדינה אחרת. רק הסינים התקרבו להישג זה, עם 419 אשרות. גם בתי ספר יוקרתיים בבריטניה מקדמים בברכה את ילדי האוליגרכים. לפי מועצת בתי הספר העצמאית, 8.3% מהתלמידים הלא־בריטיים של בתי הספר הפרטיים בשנה שעברה היו רוסים. פירוש הדבר: עד 60 מיליון דולר בשנה בשכר לימוד. מספר התלמידים הרוסים הוכפל מאז 2009, בממלכה.

רומן אברמוביץ' ואשתו דאשה זוקובהצילום: רויטרס

האוליגרכים הם רוכשים נלהבים של אחוזות ודירות פנטהאוז בלונדון. לפי חברת הנדל"ן סאווילס, 4% מהרוכשים באזורים הנחשבים ליוקרתיים ביותר במרכז - כמו בשכונות צ'לסי ו־וסטמינסטר - הם רוסים, עם רכישות ממוצעות בסך 6.3 מיליון ליש"ט. סוכן נדל"ן אחר שאומר כי קיבל באחרונה שיחה "מוזרה" מלקוח רוסי המעוניין למכור באופן מיידי שני נכסים גדולים - אולי בשל המשבר הדיפלומטי.

מספר הנכסים הרשומים על שם אזרחים רוסים אינו משקף את מספרם האמיתי בבריטניה, מכיוון שהוא אינו כולל את החברות היושבות במקלטי מס ולהן דירקטורים עם אזרחות בריטית - נוהג נפוץ בקרב רוסים. שטחים בריבונות בריטית מחוץ לאיים הבריטיים - כמו איי הבתולה - מרוויחים היטב ממנהג זה. עורך דין מוביל באיי הבתולה הבריטיים אומר כי לקוחות רוסים אחראים ל–15%–20% מעסקיו. רק הסינים פעילים בתחום באותה מידה. עורך הדין מציין כי בשבועות האחרונים גדלה פעילותם של הרוסים.

בורסת לונדון היא אתר גיוס ההון הזר העיקרי עבור חברות רוסיות, שרבות מהן מעוניינות בהנפקת מניות בשוק הבריטי כדי לזכות למכובדות פיננסית בינלאומית. כ–28 חברות רוסיות, ששווי השוק הכולל שלהן 260 מיליארד ליש"ט, רשומות בבורסת לונדון - לעומת שתיים בניו יורק. 15 חברות נוספות שפעילותן מתרכזת ברוסיה נסחרות בבורסת AIM, הבורסה האלטרנטיבית של לונדון שבה נסחרות מניות צמיחה קטנות יותר. לעשרות חברות נוספות תעודות סל בלונדון. מאז 1996 הונפקו בלונדון מניות רוסיות בשווי 46 מיליארד דולר, לפי חברת דילוג'יק.

גורלן של הנפקות עתידיות, בהן בנק ושתי חברות קמעונות לוט בערפל כעת, יותר בשל תנאי השוק מאשר בגלל חשש כי רישום החברות ייחסם. החתמים הצליחו להחדיר ברגע האחרון הנפקה של רשת המרכולים לנטה, ימים ספורים לפני פרוץ המשבר. מאז צנח מחיר המניה ב–15%.

כולם נהנים מהעמלות

הנפקות בלונדון ממלאות גם על ארנקי בנקאי ההשקעות, עורכי הדין, רואי החשבון ויועצי התקשורת הבריטים המספקים להן שירותים. הרווח עסיסי במיוחד עבור חתמי ההנפקה. העמלות על הנפקות אג"ח של חברות רוסיות בלונדון מגיעות כמעט ל–300 מיליון דולר מדי שנה בשנים האחרונות, לפי תומסון רויטרס.

גם עורכי הדין נהנים מזרימת הרוסים לבריטניה. בין מארס 2008 למארס 2013, כמעט שני שלישים מכלל התובעים במחלקה המסחרית של בית המשפט העליון היו זרים במקורם, ובתוך קבוצה זו, הקבוצה הגדולה ביותר היתה של רוסים, אומרים עורכי דין. תובעים בכירים התרגלו לצפות ל"פרמיה הרוסית" - עד 1,500 ליש"ט לשעה, בנוסף לתשלום הראשוני המקובל בבריטניה, לפי כתב העת המקצועי The Lawyer.

יש מי שמכנים תופעה זו "אפקט סמפשן", על שם עורך דינו של רומן אברמוביץ', המיליארדר שעשה את הונו בתחום האנרגיה והסחורות ברוסיה ומחזיק בבעלות על מועדון הכדורגל צ'לסי, במאבקו נגד אוליגרך אחר תושב לונדון, בוריס ברזובסקי, שמת בשנה שעברה. לפי הערכות, ההוצאות על המאבק המשפטי היו 100 מיליון ליש"ט, וסמפשן שילשל לכיסו בין 3 ל–10 מיליון ליש"ט.

כשכל כך הרבה מונח על כף המאזניים, לא מפתיע שהממשל הבריטי חושב פעמיים בטרם הוא פועל נגד האוליגרכים. הסיטי של לונדון הוא מרכז פיננסי הרבה יותר בינלאומי מוול סטריט, שהמנוע העיקרי שלה הוא השוק המקומי. מתקפה על הפלוטוקרטים הרוסיים עשויה לא רק להיות יקרה בפני עצמה, אלא גם להפחיד פלוטוקרטים ממדינות אחרות. "הבריטים אינם משתכנעים כי נקיטת צעדים נגד עשירי רוסיה תפגע בפוטין, והם יודעים כי אם ירדפו את העשירים, אותם עשירים יעזבו בסופו של דבר לטובת מקומות כהונג קונג ודובאי", אמר יועץ למשקיעים רוסיים בבריטניה.

"ההסכם הג'נטלמני" אמור להימשך

סניף רשת לנטה במוסקווה. המניה צנחה ב-15% מההנפקה לפני המשבר האחרוןצילום: רויטרס

תנאי הרישום למסחר בבורסות בבריטניה על חברות בבעלות אוליגרכים הוקשחו מעט זמן קצר לפני המשבר האחרון. הגבלות נוספות עשויות להגיע בעקבותיהם. אך אלא אם תהיה הסלמה חריפה באזורים אחרים באוקראינה, אומר היועץ, האוליגרכים צופים כי "ההסכם הג'נטלמני" שלהם עם בריטניה יימשך – והם יוכלו להמשיך להוציא כספים כאוות נפשם, כל עוד אינם חוצים גבולות מסוימים, כמו למשל ניסיון רכישה של מוסד פיננסי גדול.

אם בריטניה תחליט להקשיח עמדתה כלפי אוליגרכים שמצויים ביחסים טובים עם פוטין, עלולות להתעורר בעיות.

בריטניה תתקשה להצדיק היטפלות לאנשי עסקים שלא שיחקו תפקיד במהלך העניינים בחצי האי קרים, גם אם הם מגיעים מרקע מפוקפק. החרמת קבוצת צ'לסי מידי אברמוביץ' למשל, כפי שיש מי שהציעו, תהיה תגובה של רפובליקת בננות - גם אם היא צפויה לשאת חן בעיני אוהדי היריבות ומי שמאשימים את העלייה במחירי הבתים בהון הזר.

רומן אברמוביץ' במהלך המשפט מול בוריס ברזובסקי בלונדון. עורכי הדין הרוויחוצילום: בלומברג

ישנו גם עניין קטן עם שלטון החוק. סוללת עורכי הדין הנהנים משכר מוגזם תיהנה למצוא פרצות בחוקיות של סנקציות והחרמות נכסים. לונדון מלאה בעורכי דין המתמחים בסוג זה של תביעות ומכירים היטב את האפשרויות לניצול הבעייתיות שבקשירת כספים אלה למצב העניינים בקרים.

גם הבזבזנות הבוטה ביותר יכולה להיות קשה להוכחה לשביעות רצונם של בתי המשפט. ייתכן כי זה מסביר מדוע הסנקציות שהוכרזו עד כה היו נגד גורמים להם קשרים ברורים לקבלת ההחלטות של רוסיה בנוגע לקרים.

אך יש יעדים מבטיחים יותר האנשים האחראים על חברות ממשלתיות של רוסיה, שלחלקם דירות יקרות ואינטרסים עסקיים בבירות מערביות. כך, למשל, לבנו של ולדימיר יקונין, ראש חברת הרכבות של רוסיה וממקורביו של פוטין, יש בית יוקרתי בשכונת המסטד. אך אם רודפים את ראשיה של חברה כמו רוזנפט, מסתכנים בטראומה לתאגידים המקומיים - ל–BP נתח של 20% ביצרנית הנפט הממשלתית של רוסיה.

ולדימיר פוטין (מימין), עם האוליגרך ולדימיר יקוניןצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker