ניו יורק: הפוליטיקאים לא רצו שכנים לא יהודים - והפינוי-בינוי נגמר בהריסה

שני פוליטיקאים יהודיים ניצלו בסוף שנות ה-70 את קשריהם עם ראש העיר דאז, אד קוץ' כדי להקפיא תוכנית פינוי־בינוי לאוכלוסייה ענייה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

שני פוליטיקאים יהודיים בניו יורק ניצלו בסוף שנות ה–70 את קשריהם עם ראש העיר דאז, אד קוץ', ומאוחר יותר את מעמדם בעיר ובמדינת ניו יורק, כדי להקפיא תוכנית פינוי־בינוי לאוכלוסייה ענייה, שכללה בעיקר פורטוריקאים.

אחד משני היזמים, ויליאם רפפוגל, שמואשם בימים אלה כי גזל כספים שגייס לעמותה באמצעות שוחד שקיבל מחברת ביטוח, יעמוד לדין באפריל. ביחד עם חברו שלדון סילבר, הוא מנע פיתוח של פרויקטים של דיור בר־השגה, כולל מיזם שבו פונו בתים מאוכלוסייה פורטוריקאית ונהרסו. 50 שנים לאחר מכן, המגרש עומד בהריסותיו, ודייריו היחידים הם חולדות.

רפפוגל וסילבר, שני חברי אסיפת המחוקקים של מדינת ניו יורק, נפגשו בערב ראש השנה העברית ב–1977 עם קוץ', שהיה אז מועמד לראשות העיר. הם לקחו אותו לסיור בשכונתם בלואר איסט־סייד, שבה התגוררו בעיקר יהודים אורתודוקסים, למפגש עם רבנים מקומיים ולביצוע תשליך. כמה ימים אחרי כן, ניצח קוץ' בבחירות לראשות העיר.

סילבר ובן חסותו הצעיר רפפוגל המשיכו לשתף פעולה, לאחר שביצרו את קשריהם לראש העיר. סילבר נהפך ליו"ר האסיפה, ורפפוגל הגיע להנהגת עמותה גדולה בשם "מועצת מטרופוליטן לעוני יהודי", שמקבלת מימון ציבורי ועוזרת לאוכלוסיות חלשות בעיר ניו יורק.

שכונת לואר איסט סייד בניו יורקצילום: בלומברג

בשנה שעברה נעצר רפפוגל בן ה–59 והועמד לדין באשמת קבלת שוחד של 7 מיליון דולר מברוקר ביטוח של העמותה. משפטו יתחדש באפריל. בעקבות המשפט, נחשף כיצד תיעל רפפוגל מיליוני דולרים מכספי הציבור לעמותה שהוא ואשתו מנהלים, שעסקה בעיקר במאבק לשמר את הזהות היהודית של השכונה שבה גדלו בלואר איסט־סייד. אשתו של רפפוגל, ג'ודי, כיהנה בעת מעצרו כראש מטה הסגל של סילבר באסיפת המחוקקים.

שטח המריבה שבו התמקד רפפוגל היה מגרש של 80 דונם לאורך רחוב דלנסי, שם הרסה העירייה ב–1967 שיכונים מוזנחים, שבהם גרו 1,800 משפחות דלות־הכנסה, רובן פורטוריקאיות, והבטיחה להם שישובו לגור שם בדיור בר־השגה חדש. 50 שנים לאחר ההריסה, המגרש עדיין עומד נטוש.

בדיקה של "ניו יורק טיימס" בארכיוני ארבעת ראשי הערים שכיהנו ביובל האחרון, וראיונות עם מקורבים, מראים כי סילבר ורפפוגל פעלו ללא הרף, באמצעות המועצה היהודית המאוחדת של איסט סייד, לקדם תוכניות שנועדו לשמר את הזהות היהודית של השכונה הסמוכה, על חשבון קהילות אחרות. הם התנגדו לכל בנייה של דיור בר־השגה שהיה מכניס קבוצות אתניות אחרות, כמו סינים או היספאנים, לשכונה היהודית קואופרטיב וילג', שעמדה כאי של מעמד בינוני יהודי בין שיכונים ציבוריים פחות אמידים.

"הם העדיפו שהמגרש יישאר ריק, ושחולדות, רק לא מיעוטים, ימלאו אותו", אמרה פרנסס גולדין, מנהלת במועצת התכנון המשותף של הלואר איסט־סייד, שנאבקה לאכלס את האתר. סילבר אמר בתגובה כי הוא רק רצה להשיג תוכנית בנייה שתזכה לקונצנזוס, וכי התושבים היו חלוקים מדי בדעתם מכדי לאשר תוכנית אחת. למרות זאת, מראים הרישומים, הוא ורפפוגל קידמו קבלנים שהכירו, שהציעו תוכניות ללא דיור, כמו חנויות כלבו או קניונים. "הקהילה לא רוצה דיור באתר הזה", אמר סילבר לחבר במועצת הפיתוח של העיר.

בעשרים השנים האחרונות עברה השכונה שינויים אחרים: הדומיננטיות היהודית החלה להתפוגג. גל של צעירים בעלי מקצועות חופשיים וחובבי אופנה הגיע, וחנויות כלי הקודש והיין הכשר הוחלפו בברים ובתי קפה אופנתיים ויקרים. המובלעת היהודית, קואופרטיב וילג', איפשרה בשנת 2000 לדייריה למכור בשוק החופשי את דירותיהם. המחיר לדירת 2 חדרים שנמכרה שם באחרונה היה כמעט מיליון דולר.

ב–2011 אושרה תוכנית חדשה לשכונה. האוכלוסייה החדשה איפשרה להגיע להסכמה. תוכנית הפיתוח כוללת 800 עד אלף יחידות דיור, מתוכן 20% לדיור בר־השגה. הקבלנים שביקשו להשתתף במכרז על האתר, נדרשו לחבור לעמותה מקומית. קבלן בשם ברוס רטנר, שכבר ניגש למכרזים שרפפוגל תמך בהם, חבר לעמותת מועצת מטרופולין. לפני סגירת המכרז, נעצר רפפוגל. ההאשמות נגדו הן שהעמותה שניהל שילמה דמי ביטוח מנופחים לחברת ביטוח, ושהוא העביר חלק מהכספים לכיסו וחלק לתרומות לפוליטיקאים שהיו ממונים על המימון לעמותה.

סילבר המשיך להביע את תמיכתו בג'ודי רפפוגל, ראש מטה הסגל שלו, אבל אמר כי ניתק את קשריו עם בעלה, ויליאם רפפוגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker