הסנקציות נגד רוסיה מאיימות על 
הברית של וול סטריט עם פוטין

הקשר של גולדמן סאקס, סיטיגרופ, מורגן סטנלי ובנקים נוספים עם הקרמלין אינו מסתכם בהשקעות של מיליארדי דולרים ברוסיה אלא גם במינוי בכירי וול סטריט ליועצים לממשל הרוסי, בהם לויד בלנקפיין וג'יימי דיימון ■ כעת, הסנקציות עלולות לפגוע הן ברווחים והן במוניטין שלהם

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

ראשי וול סטריט שקשרו קשרים עסקיים עם רוסיה תחת הנשיא, ולדימיר פוטין - בהם מנכ"ל גולדמן סאקס, לויד בלנקפיין, ומנכ"ל מורגן סטנלי, ג'יימס גורמן - עומדים בפני דילמה, בעוד הסנקציות נגד הקרמלין מחריפות בשל המשבר באוקראינה.

נוכחותם המתוכננת בוועידת המשקיעים השנתית של פוטין בסנט פטרסבורג במאי מוטלת בספק, שכן הסנקציות שהטילה ארה"ב בתגובה לסיפוח קרים על ידי רוסיה - שהובילו לצעדי תגמול של פוטין - מאיימות על הקשרים בינו לבין בנקים אמריקאיים בהם גולדמן סאקס ומורגן סטנלי. דוברים מטעם שני הבנקים סירבו להגיב אם המנכ"לים יפגינו נוכחות בוועידה.

חברות בוול סטריט שנהו אחר עסקים ברוסיה במשך שנים, נאלצות בשל המחלוקת על אוקראינה לבחון מחדש את ההימור שלהן על יחסים ידידותיים בין פוטין לבין המערב. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הרחיב ביום חמישי את רשימת האזרחים הרוסים שעליהם מוטלות סנקציות. גם פגישת מנהיגי שמונה המדינות המתועשות (G8), שתוכננה להיערך ברוסיה ביוני, בוטלה. רוסיה מצדה אסרה על כניסתם לשטחה של פוליטיקאים בכירים בארה"ב, בהם מנהיג הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים, ג'ון ביינר.

"אם אתה עומד בראש מוסד פיננסי גדול בארה"ב, אתה אומר לעצמך 'הנשיא אובמה לא הולך לוועידת ה–G8, האם אני צריך ללכת לסנט פטרסבורג?'", אמר אדווין טרומן, עמית בכיר במכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית שכיהן כיועץ ליחסים בינלאומים במשרד האוצר בממשל קלינטון.

ולדימיר פוטין חותם על סיפוח קרים צילום: REUTERS

ביום חמישי הורה אובמה על סנקציות כלכליות נגד OAO בנק רוסייה, מוסד בנקאי שבסיסו בסנט פטרסבורג ובעליו מקורבים לפוטין, וכן נגד מספר גדל והולך של פקידים בממשל הרוסי. אובמה אמר כי הפלישה לאוקראינה ותנועת כוחות הצבא המתמשכת משמעותן "איום מסוכן של הסלמה" והן חייבות להיתקל בהתנגדות עולמית אחידה.

על כף המאזניים מונחות השקעות שבוצעו במשך שנים על ידי חברות גלובליות ברוסיה, שבה הצמיחה הכלכלית עקפה עד לאחרונה את זו של ארה"ב. גולדמן סאקס ביצע השקעות של לפחות מיליארד דולר בחברות רוסיות וזכה בשנה שעברה בחוזה לספק שירותי ייעוץ לקרמלין לצורך שיפור תדמיתה של רוסיה וסיוע במשיכת משקיעים זרים. מורגן סטנלי מתכנן למכור את יחידת מכירות הנפט שלה לענקית האנרגיה רוזנפט, השייכת למקורבו של פוטין, איגור סצ'ין. לסיטיגרופ יש יותר מ–50 סניפים של הבנק ברוסיה.

הפורום הכלכלי העולמי בסנט פטרסבורג, עיר הולדתו של פוטין, יתקיים השנה בין ה–22 ל–24 במאי. הזמנות נשלחו ב–14 במארס לסגן מנכ"ל דויטשה בנק, יורגן פיטשן, למנכ"ל USB, אנדריי אורסל, וגם ראשי חברות ענק כמו פפסיקו, קונוקו פיליפס, אלקואה וגלנקור. דוברים מטעם USB ודויטשה בנק סירבו להגיב על תכניות הבכירים בנוגע להשתתפות בפורום.

בלנקפיין, 59, החל לנהל קשרים עם הקרמלין לפחות מאז אפריל 2007, אז פנה לפוטין וביקש פגישה כדי לדון בהתרחבות של פעילות הבנק. חברי הדירקטוריון של הבנק נסעו לרוסיה ביוני 2008 לביקור של ארבעה ימים שפוצל בין סנט פטרסבורג ומוסקווה. הביקור כלל סיור במוזיאון הלאומי הרמיטג', שיחה פרטית עם פוטין ונאום של מנהיג בריה"מ לשעבר, מיכאיל גורבצ'וב, כפי שמתאר אנדרו רוס סורקין בספרו "גדולים מכדי להיכשל" (Too Big to Fail) . בלנקפיין, יחד עם מנכ"ל ג'יי.פי מורגן צ'ייס ג'יימי דיימון, 58, הוא גם חבר בוועדת היועצים של ראש הממשלה, דמיטרי מדוודב, שמטרתה להפוך את מוסקווה למרכז פיננסי.

סיטיגרופ חזר לרוסיה ב–1992, לאחר נפילת בריה"מ, בתום הפסקה של 72 שנים. ויקראם פנדיט, שעמד בראש הבנק מ–2007 עד 2012, היה דובר קבוע בפורום הכלכלי של פוטין וכמו כן ייעץ למדוודב בנושא הפיכת מוסקווה למרכז פיננסי. הבנק הוא הרביעי בגודלו ברשימת הבנקים המסחריים ברוסיה, עם יותר ממיליון לקוחות. שלושת הבנקים הזרים הגדולים במדינה - סוסייטה ז'נרל הצרפתי, ראיפייזן האוסטרי ואוניקרדיט האיטלקי - התרחבו ברוסיה באמצעות רכישות שביצעו.

בנק רוסייה, שעליו הטילה ארה"ב סנקציותצילום: REUTERS

גם חברות פיננסיות שיבצעו הערכה של הסיכון להימצא בלב הסכסוך לא יצטרכו להתמודד עם התנגדות להמשיך לעשות עסקים ברוסיה, אמר סטיבן מירואו, בכיר לשעבר במשרד האוצר האמריקאי וכיום שותף בחברת הייעוץ ביקון פוליסי אדווייזרס בוושינגטון. "המידה כנגד מידה בין ארה"ב, האיחוד האירופי ורוסיה היא יותר רטורית מאשר פגיעה מעשית", אמר מירואו. זה ישתנה אם ארה"ב תנקוט סנקציות נגד בנקים רוסים ממשלתיים גדולים או חברות אנרגיה גדולות בבעלות הממשל הרוסי, תרחיש שהוא מעריך כבלתי סביר.

מה שעשוי להיות משמעותי יותר מסנקציות עבור חברות מסוימות במערב הוא ירידה בפוטנציאל הרווח ברוסיה, יחד עם סיכון בפגיעה במוניטין מתוקף ברית עם פוטין, אמר ברני סושר, חבר דירקטוריון בחברת אטון קפיטל ולשעבר ראש פעילות בנק אוף אמריקה ברוסיה.

ברקליס, HSBC, מורגן סטנלי ובנקו סנטנדר הם בין הבנקים הבינלאומיים שוויתרו על בנקאות מסחרית ברוסיה בשנים האחרונות בשל הדומיננטיות של בנקים מקומיים כמו סברבנק וקבוצת VTB, שני הבנקים הגדולים ברוסיה.

ב–17 במארס הוריד VTB את תחזית הצמיחה שלו לרוסיה מ–1.3% ל–0% בנימוק "שהביקוש המקומי צפוי לעצור בשל גל אי הוודאות ותנאים פיננסיים קשים יותר".

אם כלכלת רוסיה תיקלע לקיפאון, בנקים יעמדו בפני חובות מסופקים גדלים ואי החזר חובות, אמרה נטליה ברזינה, אנליסטית בקבוצת הפיננסים אורלסיב במוסקווה. "בנקים זרים עשויים לבחון מחדש את הנוכחות שלהם ברוסיה אם היא לא תהיה רווחית עבורם".

"בשלב זה, רק חבריו הנאמנים ביותר של פוטין יגיעו לפורום הכלכלי", אמר אובנס אוגניסיאן, אסטרטג במכון המחקר מידלנקולן במוסקווה. "הם יתנו הצגה כדי לנסות להשאיר מאחור את אוקראינה, אבל האמת היא שרוסיה היא חלק הרבה פחות חשוב בשווקים המתעוררים מכפי שהיתה בעבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker