איך בונים בעשר שנים אימפריית מסחר שמגלגלת 100 מיליארד דולר בשנה

מחברה קטנטנה שהעסיקה עשרה עובדים ב-2004 נהפכה מרקוריה לענקית סחורות עולמית שהרוויחה יותר מ-340 מיליון דולר ב-2012 ■ בקרוב צפויים המייסדים, מרקו דונאנד ודניאל ג'ייגי, להודיע על עסקה לרכישת חטיבת הסחורות של ג'יי.פי מורגן צ'ייס ב-3.3 מיליארד דולר

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

בתוך פחות מעשור הפכו מרקו דונאנד ודניאל ג'ייגי חברה של עשרה עובדים, שסיפקה נפט רוסי לכמה בתי זיקוק בפולין, לחברה הרביעית בגודלה בעולם למסחר בסחורות עם הכנסות של יותר מ–100 מיליארד דולר בשנה. כעת, דונאנד וג'ייגי, שניהם בתחילת שנות החמישים שלהם, מיישמים תוכנית שמטרתה לקרב את החברה שייסדו, מרקוריה אנרג'י, לשלישייה המובילה של חברות המסחר - גלנקור אקסטרטה, ויטול גרופ וטרפיגורה בהיר. לדברי מקורבים, דונאנד וג'ייגי צפויים להודיע השבוע על עסקה לרכישת חטיבת הסחורות של בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן צ'ייס ב–3.3 מיליארד דולר.

מרקוריה, שקרויה על שם אל המסחר הרומי, מעוניינת בחטיבה של ג'יי.פי מורגן שכוללת מסחר באנרגיה ומכלי אחסון בצפון אמריקה, שבה חוללה מהפכת פצלי השמן והגז הטבעי שינוי במסחר בסחורות בכל העולם. החטיבה ייצרה רווח תפעולי שנתי של 750 מיליון דולר לפני עלויות שכר, לדברי מי שראו מסמכים הקשורים לעסקה.

בנקים כמו ג'יי.פי מורגן ומורגן סטנלי יוצאים מתחום הסחורות או מצמצמים את אחזקותיהם בו על רקע צעדים שנוקטים הרגולטורים להפחתת הסיכונים במגזר הבנקאות. ההכנסות של עשר חטיבות הסחורות הגדולות של בנקי השקעות ירדו ב–2013 ל–4.5 מיליארד דולר, לעומת הכנסות של 14 מיליארד דולר ב–2008, לפי חברת ניתוח הנתונים הלונדונית קואלישן.

חברות מסחר עצמאיות כמו מרקוריה ממלאות את החלל שמותירים הבנקים הגדולים. בעלות על חטיבות שמייצרות, מאחסנות, משנעות ומעבדות חומרי גלם יכולה להעניק יתרון משמעותי במסחר בעידן של ביקושי שיא לסחורות בעולם שמספר בני האדם החיים בו גדל בהתמדה.

עסקה עם ג'יי.פי מורגן גם תעצים את האתגרים שעומדים בפני דונאנד וג'ייג'י, שכל אחד מהם מחזיק ב–15% ממרקוריה, ותחייב אותם לשלב את פעילות החטיבה הגדולה בחברה שכבר צומחת במהירות. דובר מרקוריה סירב להגיב על המגעים שמקיימת החברה עם ג'יי.פי מורגן.

מנוע הצמיחה: נפט

מתקן לעיבוד נפט בסיביר. מרקוריה התחילה ביצוא נפט רוסי לסין דרך פולין: צילום: בלומברג

בין 2011 ל–2013 גייסה מרקוריה 570 עובדים, כולל בכירים מבנקי השקעות. הגיוסים האלה הגדילו את מצבת כוח האדם של החברה ל–1,200 עובדים, לעומת עשרה בלבד ב–2004. עם העובדים החדשים נמנה שמיק קונאר, מנהל לשעבר בגולדמן סאקס, שמונה לסמנכ"ל השקעות הממונה על הפיתוח התאגידי של מרקוריה, כולל המגעים עם ג'יי.פי מורגן. ויקטוריה אטווד סקוט, ראש מחלקת האכיפה של מרקוריה, הצטרפה אף היא מגולדמן סאקס. החברה גייסה ב–2012 גם את רוג'ר ג'ונס, לשעבר ראש חטיבת הסחורות בברקליס, לתפקיד הממונה על סחורות שאינן נפט וחבר בדירקטוריון.

סחורות שאינן נפט מהוות כיום יותר מ–50% מהכנסות מרקוריה, שהסתכמו ב–98 מיליארד דולר ב–2012. רווחי החברה הגיעו ל–343 מיליון דולר, לפי מסמכים פיננסיים שהגיעו לידי בלומברג. "מה שבאמת מבדל אותם מכל השאר הוא הצמיחה שלהם", אמר אוליביה ג'ייקוב, מנהל בפטרומטריקס בצוג שבשווייץ. "הם צמחו בקצב מהיר מאוד בשוקי הנפט, וכעת מתרחבים לסחורות האחרות".

מרקוריה סחרה במוצרי אנרגיה השקולים ל–182 מיליון טונה נפט ב–2012, לפי אתר האינטרנט של החברה. ויטול, החברה העצמאית הגדולה ביותר למסחר בסחורות, סחרה ב–261 מיליון טונה, וטרפיגורה טיפלה ב–103 מיליון טונה של מוצרים כאלה. מחיר הנפט הגולמי מסוג ברנט עלה באותה שנה ב–3.5% - עלייה שנתית רביעית ברציפות. ב–2013 ירד מחיר הנפט ב–0.3% ועד כה השנה ירד ב–2.6% ל–108 דולר לחבית.

יותר ויותר חברות מסחר מנסות להשיג יתרון בבעלות על עסקים שמייצרים, מאחסנים או מעבדים סחורות, וגם מרקוריה הולכת בדרך זו. לחברה יש אחזקות במכרה פחם באינדונזיה, במאגרי נפט וגז בארגנטינה, במכלי אחסון נפט בסין ובמפעל ביודיזל בגרמניה. ביוני היא השקיעה 50 מיליון דולר ביצרנית גז רומנית.

חטיבת הסחורות של ג'יי.פי מורגן מעסיקה כ–600 עובדים ויש בה מגוון נכסים שהגיעו אליה במשך כמה עשורים מחברות כמו בר סטרנס ו–RBS סמפרה, שהבנק רכש כחלק מגל הרכישות בתחילת 2008. הנכסים האלה כוללים מסחר בגז ובאנרגיה משני צדי האוקיינוס האטלנטי, בהם נכסים פיסיים ב–40 מקומות בצפון אמריקה, חוזה עם בית הזיקוק הגדול ביותר בחוף המזרחי בארה"ב ומפעילת מחסנים בליוורפול, בריטניה. נכסי ייצור האנרגיה של ג'יי.פי מורגן, שכוללים נתחים בשלושה מפעלים בארה"ב, לא יימכרו למרקוריה, לדברי מקורבים.

בלי עניבות

דונאנד וג'ייגי נפגשו לראשונה כשלמדו כלכלה באוניברסיטת ז'נווה בסוף שנות ה–70. החברות ביניהם התעוררה מחדש כמה שנים לאחר מכן, כשעבדו בחברת המסחר קרגיל וחלקו דירה במיניאפוליס, ארה"ב. האסטרטגיה והתרבות התאגידית של מרקוריה משקפות את המסלול שעשו המייסדים, שבילו חלק נכבד מהקריירה שלהם בבנקי השקעות. השניים עזבו את קרגיל ב–1987 ועברו לחטיבת ארון של גולדמן סאקס בלונדון. הם נשארו שם עד 1994, ואז הצטרפו לפיברו למשך חמש שנים, עד שנרכשה על ידי סלומון ברדרס.

"זו הסביבה שבה למדנו את המקצוע", סיפר דונאנד בראיון לעיתון השווייצי "נויה צורשר צייטונג" שפורסם בינואר. "היו שתי אסכולות למסחר בסחורות: אסכולת מארק ריץ' עם גלנקור וטרפיגורה, שמן הסתם זכתה להצלחה, ואסכולת בנק ההשקעות, שלה יש גישה של יותר סיכון".

הניסיון הזה הגדיר את אסטרטגיית המסחר של דונאנד וג'ייגי, שלאחר עזיבת פיברו הקימו את עסקי המסחר של סמפרה באירופה ובאסיה ב–1999, לפני שעברו לייסד את מרקוריה ב–2004.

בלא דומיננטיות בשום אזור או סוג סחורה חיפשו במרקוריה צווארי בקבוק ובעיות איזון בשוקי נישה, והציבו את החברה בעמדה שממנה יכלה להרוויח כסף ממסחר בנגזרים בעזרת התובנות שלה ממסחר בסחורות. בימיה הראשונים היא הרוויחה מפתיחת נתיב מסחר שהוביל נפט רוסי לסין מגדנסק שבפולין.

מרקוריה שונה גם בסגנון שלה. הסוחרים והמנהלים במטה החברה, שממוקם ברחוב הקניות האופנתי ביותר של ז'נווה, לובשים בדרך כלל חולצות צווארון פתוח, סוודרים ומכנסי ג'ינס - בניגוד מוחלט למדיניות המעונבת של החברות הגדולות והמבוססות.

דונאנד הוא החברותי יותר מבין השניים, ובדרך כלל משמש פניה של מרקוריה ועוסק בטיפול בלקוחות ובפיתוח האסטרטגיה התאגידית. ג'ייגי, האחראי על הפעילות המסחרית, נמצא יותר ברקע ואחראי על פוזיציות המסחר.

המגעים עם ג'יי.פי מורגן אילצו את מרקוריה להשהות בינתיים עסקה אחרת. מרקוריה היתה במגעים מתקדמים למכירת 10%–20% מהחברה לקרן ההשקעות הממשלתית של סין, לדברי מקורבים לעניין. הדיונים עם הקרן הוקפאו ברגע שהמגעים עם ג'יי.פי מורגן התקדמו, הוסיף אחד המקורות. דונאנד אמר בינואר כי מכירת הנתח עשויה להניב בין חצי מיליארד למיליארד דולר. הנתון הזה צפוי להשתנות לאחר התוספת של נכסי ג'יי.פי מורגן.

"משתנים עם השוק - וממשיכים להצליח"

קצב הצמיחה של מרקוריה עולה על זה של כל מתחרותיה הגדולות. ויטול נוסדה ב–1966, גלנקור ב–1974, טרפיגורה הוקמה ב–1993, וגונוור, החברה העצמאית החמישית בגודלה למסחר בסחורות שנשלטת על ידי המיליארדרים טורביורן טורנקוויסט וגנאדי טימוצ'נקו, נוסדה בתחילת 2000.

ראסל ניוטון, שותף בקרן הגידור גלובל אדוויזרס, אמר כי היכולת של דונאנד וג'ייגי להגיב לשינויים בשווקים מעידה כי מרקוריה בוודאי תשגשג בתעשייה לא צפויה שמוכתמת בלא מעט כישלונות. "ישנם מוסיקאים שנעלמים אחרי כמה להיטים. אבל יש גם אחרים, כמו דיוויד בואי או פול ולר, שמשתנים ביחד עם השוק - הם ממשיכים להצליח גם אחרי כמה עשורים", הוסיף ניוטון. "מרקו ודניאל הם כאלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ