מכורים לקפה? לקפאין תכונות חיוביות בהגנה מאלצהיימר ופרקינסון

הקפאין התגלה בשלל מחקרים כבעל השפעה הגנתית על מערכת העצבים, עם יתרונות לזיכרון, לעירנות ולמניעת דמנציה; כעת חוקרים מנסים למצוא תרופה חזקה יותר

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

מדענים החלו לחקור את היתרונות האפשריים של קפאין לטיפול במחלות דמנציה (שיטיון) כמו אלצהיימר ופרקינסון. הם גילו כי הקפאין, הסם הנפוץ בעולם, אינו רק מעורר אנשים. הוא גם נקשר בשיפור זיכרון ובהגנה על תאי מוח מהרס.

מחקר אחד מצא כי לאנשים השותים שתי כוסות קפה או יותר ביום 40% פחות נטייה לפתח פרקינסונס. כמה חברות, מעודדות על ידי ממצאים אלה, מנסות לתכנן תרופות שישעתקו יתרונות אלה. המחקר המתקדם ביותר הוא לגבי מחלת פרקינסון. לפחות יצרנית תרופות אחת, קיווה האקו קירין, זכתה באישור רגולטורי ביפן למוצר שכזה, והחלה בניסויים לשם קבלת אישור בארה"ב. האתגר הוא לקבל השפעה חזקה יותר על המוח מהתנופה הזמנית של קפה הפוך – וללא תופעות לוואי כמו כאבי ראש, רגזנות ועצבים.

"בקפאין טמונים יתרונות רבים להכרה שלנו", אומר ג'יאנג-פן צ'ן, פרופ' לנוירולוגיה ופרמקולוגיה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת בוסטון. "יותר ויותר אנשים מאמינים שזהו יתרון פוטנציאלי משמעותי ששווה לחקור".

קפאין מצוי באופן טבעי ביותר מ-60 צמחים. הסם נכנס למוח במהירות מרגע הצריכה. בתוך המוח, הוא מתחרה על אותן נקודות חיבור (רצפטורים) של האדנוזין, חומר המשמש כבלם במוח. באמצעות התחברות לאתרים אלה ודחיקת האדנוזין, הוא יוצר פרץ בהירות במחשבה, מה שהופך את הקפה לאחד המשקאות הפופולריים בעולם.

אך הפיכת תהליך זה לתרופה אינו דבר פשוט. יצרנית התרופות האמריקאי מרק הפסיקה את הפיתוח של תרופה שכזו לפרקינסון בשנה שעברה, לאחר שניסויים מתקדמים העידו כי היא אינה עובדת. קיווה היפנית נאלצה לדחות את כוונתה להביא את התרופה שלה לשוק האמריקאי.

"אחת הסיבות בגללן אנו צריכים לפתח תרופה במקום פשוט להשתמש בקפאין, היא שאנחנו זקוקים להשפעה גדולה בהרבה מזו שאפשר להשיג בקפה, אך ללא תופעות הלוואי", מסביר ברטיל פרדהולם, חוקר שוודי שחקר את השפעות הקפאין במשך יותר מ-40 שנה, בראיון בסקייפ.

לפחות 5 מחקרים גדולים הראו כי צריכה של יותר קפאין יכולה לסייע בצמצום הסיכון ללקות בפרקינסונס, אומר צ'ן, שחיבר סקירת מחקר יחד עם פרדהולם בשנה שעברה. במחקר שנעשה בחולדות, נראה כי צריכה כרונית של קפאין מנעה אובדן תאי עצב. "השילוב של אפידמיולוגיה ומחקרים בבעלי חיים על ההשפעה ההגנתית על תאי העצב היא שמרגשת את הענף המחקרי", אומר צ'ן.

יצרניות תרופות לפרקינסונס מתמקדות באופן שבו הקפאין מתמקד באזור במוח המכונה הגנגליונים הבסיסיים (Basal Ganglia), לו תפקיד מרכזי בתנועה. תרופות אלה מנסות למקד מולקולות באותם אתרים, ששמם רצפטורים A2A לאדנוזין, ולנסות לחסום אותם כפי שעושה הקפאין – אך ביעילות גבוהה יותר. מטרת יצרניות התרופות היא שיפור התנועה של חולי פרקינסונס שכבר נוטלים תרופות אחרות לשליטה ברעד ובנוקשות. טיפולים קיימים סובלים מירידה באפקטיביות עם הזמן, ובעלייה בתופעות הלוואי.

התרופה של קיווה, בשם נוריאסט, עברה דרך פתלתלה לאישור הרגולטורי הראשון שלה. החברה השעתה את הניסויים הקליניים שלה בארה"ב ב-2003 בשל חששות בטיחות שעלו ממחקר בחולדות. אך לדברי קיווה, הצטברויות מינרלים במוחות החולדות לא גרמו לתופעות לוואי כמו דלקת. יצרנית התרופות הגישה בקשה לאישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ב-2007, שנדחתה ב-2008. באותה עת ציין הרגולטור חששות כי התרופה אינה יעילה מספיק.

לאחר מכן, התמקדה קיווה בפיתוח נוריאסט עבור השוק הביתי שלה. בשנה שעברה היא הותרה לשימוש על ידי רגולטורים ביפן, מה שהפך אותה לתרופה הראשונה המתחרה עם האדנוזין על רצפטורי A2A. מכירותיה צפויות להגיע השנה ל-3.8 מיליארד ין (37.5 מיליון דולר), להערכת קיווה. כעת החלה החברה שוב להתמקד באישור התרופה במדינות אחרות. בכוונתה לרשום לניסויים קליניים 600 מטופלים בארה"ב וב-7 מדינות אחרות. מחקר זה צפוי להסתיים בתחילת 2016, אמר דובר קיווה, קזואקי אינואה, בראיון טלפוני.

שתי יצרניות אירופאיות אף הן עובדות על תרופה המתחרה על אותם רצפטורים כמו האדנוזין: UCB הבלגית וביוטיה תרפיז הפינית עובדות על תרופה כזו ששמה הגנרי טוזאדננט. החברות מתכוונות להתחיל בשלב האחרון של ניסויים קליניים בבני אדם במחצית הראשונה של השנה הבאה, אמרה אנטיה ויטה, דוברת UCB.

חברות אחרות מתמקדות במחלות אחרות. ורנאליס האנגלית נמצאת בשלב הניסיוני על מוצר שעשוי להיות יעיל בטיפול עבור פרקינסון, אך בינתיים החברה החליטה להתמקד בהפרעה עצבית אחרת, לדברי המנכ"ל איאן גרלנד. הפטאריס תרפויטיקס, חברה פרטית המייצרת תרכובות המתמקדות באתרים כמו הרצפטורים לאדנוזין, רואה הבטחה מסויימת בתרופות דומות לסיוע למטופלים עם הפרעות קשב או זיכרון.

מחקר שהתפרסם בכתב העת Nature Neuroscience השנה העלה כי מנה של לפחות 200 מ"ג קפאין – הכמות המצויה בשתי כוסות קפה – הגבירה את יכולתם של אנשים להפוך זכרונות מהטווח הקצר לזכרונות לטווח ארוך. מחקר מ-2007 העלה כי שתיית קפה עשויה לסייע לנשים בריאות לשמור על יכולות שליפת המלים שלהן.

עד שתיווצר תרופה דמויית קפאין לשיפור תפקודי המוח, החוקרים ממליצים לאנשים להמשיך לשתות קפה או תה, או לאכול דברים כמו שוקולד. "אנחנו מעודדים אנשים מבוגרים להמשיך לשתות קפה, במונחים של מניעה והגנה על עצבים", אומר צ'ן, שמעבדתו חוקרת את תפקיד רצפטורי A2A בהפרעות מפרקינסון ועד התמכרות לסמים. הוא מעיד כי הוא עצמו שותה כוס או שתי כוסות קפה ביום.

כיוון שכל פרט מגיב לקפאין באופן שונה, לא כדאי בהכרח להסתער על בתי הקפה. תופעות הלוואי של עודף קפאין כוללות דפיקות לב, חרדה, דיכאון, בעיות שינה, בחילה ורעד. "יש אנשים שלא צריכים לשתות קפה או תה כלל, ויש מי שיכולים לצרוך הרבה קפאין ללא חשש", אומר פרדהולם. "צריך פשוט להקשיב לגופכם".

צילום: אילייה מלניקוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker