סטנלי פישר: "אחרי התמוטטות ליהמן ברדרס - היתה פאניקה בישראל"

"נדרשתי לנסוך בטחון באנשים מבלי להפריז", סיפר נגיד בנק ישראל לשעבר בשימוע בוועדת הבנקאות של הסנאט בארה"ב על אישור מינויו לסגן נשיא הבנק הפדרלי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
סוכנויות הידיעות

נגיד בנק ישראל לשעבר, סטנלי פישר, מועמדו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לתפקיד סגן נשיא הבנק הפדרלי, השתתף היום בשימוע בוועדת הבנקאות של הסנאט האמריקאי על אישור מינויו.

נוסח עדותו בפני הוועדה פורסם כבר אתמול, אולם בשלב השאלות והתשובות התייחס פישר למספר נושאים, וכלל זה ימיו כנגיד בנק ישראל. פישר סיפר כי לאחר התמוטטות בנק ליהמן ברדרס אחזה בישראל פאניקה, למרות שלקריסה לא היתה השפעה כלשהי על חוסנה של המערכת הבנקאית של ישראל. לדבריו, הוא נדרש "לנסוך בטחון באנשים מבלי להפריז", ובה בעת להימנע משימוש בתכסיסים שבהם נוהגים עיתונאים להשתמש.

פישר התייחס גם לויכוח המתנהל בעולם לגבי האופן הרצוי לממשלה להתמודד עם נטל חובות כבד לצד האטה בצמיחה הכלכלית. פישר אמר כי אין הוכחה לכך שמדינות יכולות לקצץ בתקציב ולעורר צמיחה של הכלכלה בעת ובעונה אחת. רעיון זה זכה לעדנה בראשית ימי המשבר הפיננסי באירופה, ציין פישר.

חברת הסנאט אליזבת וורן העלתה בשימוע גם את סוגיית קשריו של פישר עם בנק סיטי, בה שימש פישר בתפקיד בכיר בעבר, וציינה כי מספר גדול מהמחזיקים בתפקידים כלכליים בכירים בממשל קלינטון ואובמה הם בעלי קשרים לבנקים הגדולים. "האם אתה מודאג מקיומה של דלת מסתובבת בין בכירים בממשלים הדמוקרטים האחרונים וסיטי", שאלה וורן. פישר השיב כי התקופה בה היה בסיטי הפכה אותו לרגולטור טוב יותר של הבנקים. "אך האם דבר זה אינו עדות לכך שאין גיוון דעות?", המשיכה ושאלה וורן. "לא במקרה שלי", ענה פישר.

צילום: רויטרסצילום: REUTERS

בהתייחסו לצמצום רכישות האג"ח החודשיות שמבצע הבנק הפדרלי בארה"ב, אמר פישר כי הוא לא הבין מדוע התרחשה טלטלה בשווקים בחודש מאי האחרון כאשר הבנק הפדרלי דן לראשונה באפשרות של צמצום רכישות האג"ח החודשיות. עם זאת, הוסיף כי כאשר צמצום הרכישות החל בפועל בדצמבר, המהלך התקבל ביציבות רבה הרבה יותר, וכי נראה שמצב זה נמשך.

בתגובה לחששות שהעלה אחד הסנאטורים לגבי התמקדות יתר של הבנק הפדרלי בהבטחת אינפלציה נמוכה על חשבון הגברת הצמיחה, אמר פישר כי הבנק הפדרלי צריך להתמקד כעת באבטלה. בהמשך, יהיה מקום לדבר על יחסי הגומלין בין אינפלציה לצמיחה, הוסיף. פישר אמר עוד כי הבנק הפדרלי עושה כל שביכולתו כדי לתמוך בכלכלה. "אני חושב שתמהיל המדיניות בו נוקט הבנק הפדרלי כעת הוא פחות או יותר מתאים", אמר.

פישר גורס כי המדיניות המוניטרית המרחיבה של הבנק הפדרלי עדיין נדרשת לאור שיעור האבטלה הגבוה ורמת האינפלציה הנמוכה בארה"ב, לפי נוסח עדותו בפני הוועדה שפורסם אתמול. "ברמה של 6.7%, שיעור האבטלה עדיין גבוה מדי", אמר פישר בעדות. "השגת הן תעסוקה מקסימלית והן יציבות מחירים מחייבת את המשך המדיניות המוניטרית המרחיבה - למרות שרמת ההרחבה מצומצמת בהדרגה ובזהירות בזמן שהבנק הפדרלי מצמצם את הרכישות החודשיות של אג"ח", הוסיף.

פישר אמר עוד בעדותו כי הבנק הפדרלי רשם התקדמות משמעותית בשיפור התעסוקה והחזרת היציבות במחירים, אולם הוסיף כי "הנורמליות עדיין לא הושבה". לדבריו, הבנק המרכזי חייב להמשיך "לעמוד על המשמר כל העת" ולעקוב אחרי יציבותם של המוסדות הפיננסים הנתונים לפיקוח שלו, כמו גם למצב המערכת הפיננסית כולה.

הליך אישור מינויו של פישר שהחל היום בשימוע בועדת הבנקאות של הסנאט, צפוי לעבור במהירות, ובהנחה שמינויו של פישר יאושר, הוא יצטרף לג'נט ילן - יו"ר הבנק הפדרלי הטרייה שהייתה זו שהציעה לבית הלבן את מועמדותו של פישר - במשימה המורכבת של ניווט תמיכת הבנק המרכזי בהתאוששות כלכלת ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום