במקסיקו לא מפרקים פירמידות: מגבלות יוטלו על האימפריה של קרלוס סלים

הרגולטור של התקשורת אסר על סלים לרכוש זכויות שידור בלעדיות, יאלץ את חברת הטלקום שלו לשתף אחרות בתשתיות ויאסור עליו לגבות דמי נדידה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המפקח על התקשורת במקסיקו חשף ביום שישי שורת רגולציות חדשות כדי להגביל את כוחה של אימפריית הטלקום הענקית של המיליארדר קרלוס סלים, אולם הודיע כי לא יורה על פירוקה של פירמידת החברות שלו.

מקסיקו מנסה לפתוח את שוקי הטלפון והטלוויזיה שלה ליותר תחרות בעקבות רפורמה גדולה בתחום הטלקום שהועברה בשנה שעברה. הרפורמה שמה לה למטרה לצמצם את נתח השוק הגדול שסלים וחברת הטלוויזיה שלו, טלוויזה, שולטים בו. אמריקה מוביל, חברת הטלקום של סלים, שולטת ב-80% מקווי הטלפון במקסיקו דרך חטיבת טלמקס שלה, ו-70% משוק הסלולר דרך חטיבת טלסל. לקוחות מתלוננים זה מכבר על המחירים הגבוהים והשירות הגרוע שהם מקבלים.

מכון הטלקום הפדרלי (IFT) הכריז על אמריקה מוביל כעל חברה דומיננטית בשוק, ולפיכך הכפיף אותה לרגולציה קפדנית יותר, כולל איסור על גביית דמי נדידה בתוך מקסיקו. כמו כן הבנק של סלים, אינבורסה, והקונצרן גרופו קרסו שלו, נחשבו לחלק מהקבוצה, עם אותם אינטרסים כלכליים של אמריקה מוביל.

"המהלכים נועדו גם למנוע התחמקות מרגולציה באמצעות חברות בנות", אמר מנהל ה-IFT, גבריאל קונטררס, שבידיו סמכויות מרחיקות לכת, כולל הכח לפרק חברות שפוגעות בתחרות. קונטררס אמר כי המהלכים ייושמו תוך 30 יום, ללא מהלכי פירוק "בשלב זה", לדבריו. כמו כן נדרש מהחברות של סלים לשתף חברות אחרות בתשתיות שלהן, וייאסר על סלים לרכוש זכויות בלעדיות לשידור ארועים פופולריים במקסיקו, כמו גמר גביע העולם. בשנה שעברה אמריקה מוביל רכשה את הזכויות לשידור משחקי ריו דה ז'נרו ב-2016 בכל הפלטפורמות.

סלים עשה את הונו הרב כשמקסיקו הפריטה את תעשיית הטלקום בתחילת שנות ה-90. הוא השתמש מהכנסות מעסקי הטלפון כדי להקים אימפריה עסקית נרחבת שכוללת עסקי כרייה, קמעונות ועוד, ונהפך לאחר האנשים העשירים בעולם. סלים וטלוויזה פעלו בהצלחה רבה באמצעות צווים משפטיים כדי לבלום מאמצים לפקח עליהם בעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום