עובדות? ישראל היא אחד המקומות הטובים בעולם לנשים

מדד תקרת הזכוכית של "אקונומיסט" מעניק לישראל מקום 11 - מעל גרמניה, הולנד, ארה"ב ושוויץ, בזכות השכלה גבוהה, השתתפות בכח העבודה וייצוג בדירקטוריונים; בפערי השכר ישראל מהגרועות ביותר בדירוג

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ישראל מדורגת במקום ה-11 בעולם במדד תקרת הזכוכית של אקונומיסט של הארצות הטובות בעולם לנשים לעבוד בהן. הדירוג כולל 28 מדינות (כולל ממוצע OECD – המדינות המפותחות). ישראל זוכה לציון משוקלל של 60.8, לעומת 78.7 שבו זוכה הראשונה, נורווגיה, ולעומת 53.8 לממוצע OECD. אחרי נורווגיה מובילות בדירוג שוודיה, פינלנד, פולין, ניו זילנד, צרפת, דנמרק והונגריה. הגרועות ביותר בדירוג הן שוויץ, יפן ודרום קוריאה. ישראל מדורגת גבוה יותר מגרמניה, הולנד וארה"ב.

הדירוג האינטראקטיבי  שהתפרסם במגזין לכבוד יום האישה הבינלאומי, מראה היכן יש לנשים הסיכוי הגבוה ביותר לזכות ליחס שיוויוני במקום העבודה. הוא מבוסס על שקלול של 9 מדדים, הכוללים חינוך גבוה, השתתפות בכח העבודה, שכר, עלויות טיפול בילדים, זכויות חופשת לידה, רישום לבי"ס למנהל עסקים וייצוג בתפקידים בכירים.

ישראל נהנית מדירוג חיובי במדדים הבאים: בתחום ההשכלה האקדמית, יש פער של 6.9% לטובת נשים בהשתתפות בלימודים. בגרמניה, לשם השוואה, יש יותר גברים עם השכלה אקדמית. הפער בין שיעור ההשתתפות של נשים בכח העבודה לעומת גברים הוא 8.8% לרעת הנשים, נמוך יחסית. פער השכר לעומת זאת, הוא מהגרועים בעולם – 20.7%, נמוך רק מזה של קוריאה הדרומית, יפן וגרמניה. בדירקטוריונים יש 15.7% נשים, שיעור גבוה מהממוצע ב-OECD. למרבה ההפתעה, עלות טיפול בילדים כאחוז מהשכר היא גבוהה כמעט כמו הממוצע , למרות שאנחנו חושבים שיש בישראל תמיכה רבה בהורים: 17.2%. ממוצע OECD הוא 18.5%. גם חופשת הלידה קצרה בחצי שבוע מהממוצע של OECD. 37% מהמשתתפים בבחינות GMAT הם נשים, ובכנסת יש 26.4% ייצוג לנשים, מעל ממוצע 22.5% ב-OECD.

אין זה מפתיע כי המדינות הנורדיות מגיעות למקומות הראשונים – הן מצטיינות בחינוך והשתתפות בכח העבודה, וייצוג מכובד בפרלמנטים. פינלנד, ניו זילנד ושוודיה היו בין המדינות הראשונות בעולם שאפשרו לנשים להצביע ולעמוד לבחירה. אולם אפילו שם יש פער לרעתן בשכר. פינלנד מדורגת גבוה בשל חלקן הגבוה של נשים בבחינות GMAT, שמשמשות כבחינות קבלה ללימודים גבוהים במנהל עסקים, 50%, לעומת ממוצע עולמי של 43%. בנורווגיה 40% מחברות הדירקטוריונים של החברות הגדולות הנסחרות בבורסה הן נשים, בין היתר בשל קביעת מכסות חובה ב-2008. שיעור זה גדול כפליים מהממוצע באיחוד האירופי.

בתחתית הדירוג יפן ודרום קוריאה. השתתפות הנשים בכח העבודה שם נמוכה, אין הרבה מנהלות בכירות או חברות דירקטוריון, ופערי השכר גדולים. בדרום קוריאה הפער הוא 37%, לעומת 8% בנורווגיה, הגדול ב-OECD.

פועלת מרכיבה מנוע במפעל של אאודי בגרמניה. חברות גרמניות רבות דורשות רקע בהנדסה כתנאי לתפקידים בכיריםצילום: בלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker