המושכים בחוטים: שני האוליגרכים שהינדסו את נפילת ינוקוביץ'

רינת אחמטוב ודמיטרי פירטש התעשרו בזכות נשיא אוקראינה הנמלט, אך קראו את המפה הפוליטית וסללו את הדרך לנפילתו, מדווח "דר שפיגל"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רינת אחמטוב, האיש העשיר באוקראינה, ודמיטרי פירטאש, אוליגרך עשיר נוסף, עשו את הונם לצדו ובעזרתו של נשיא אוקראינה המודח ויקטור ינוקוביץ'. הם צברו את מעמדם הכלכלי והפוליטי בתקופת עלייתו של ינוקוביץ' לעמדת כוח בתחילת המילניום, ברחו מהמדינה בעת "המהפכה הכתומה", כאשר הרגישו כי הממשל החדש תוקף את האימפריות שלהם, וחזרו לעמדת כח ועושר עם שובו לשלטון. הפעם, לקראת נפילתו, הם היו מוכנים, מדווח המגזין הגרמני "דר שפיגל".

"השניים האלה ידעו כי אם ינוקוביץ' יפול, הם יהיו המפסידים הגדולים. לכן הם עשו כל שביכולתם כדי למנוע את הפתרון הרדיקלי שדרשו המפגינים במיידן", אמר ל"דר שפיגל" ודים קראסב, מהדמויות הבולטות בהפיכה באוקראינה, שהיה בעבר יועצו של הנשיא לשעבר ויקטור יושצ'נקו.

לפי "דר שפיגל", אחמטוב ופירטאש לא הסתפקו בשליטה בחברות ענק שהעשירו אותם, כי אם החזיקו בעמדות כוח פוליטיות, ואיישו חלק נכבד מהפרלמנט במקורביהם ועושי דברם. "השניים הגיעו למסקנה הרבה לפני המשבר הנוכחי כי ינוקוביץ' לא יהיה בסביבה לעוד זמן רב. אחמטוב, למשל, תמיד הסתדר היטב עם יוליה טימושנקו (יריבתו הפוליטית של ינוקוביץ'), והחל לתמוך את יורשה במפלגה, ארסני יטסניוק, לאחר מאסרה. פירטאש לעומת זא תמך במפלגת UDAR של ויטלי קליטשקו", טען קראסב בראיון ל"דר שפיגל".

באופן זה, השניים הכינו לעצמם אפשרויות פעולה במקרה שינוקוביץ' יפול. כאשר ההפגנות החלו בנובמבר, הם החלו להרחיק עצמם מינוקוביץ'. בשבוע שעבר לאחר האלימות הקשה, תחנות הטלוויזיה בהן שולטים השניים – אוקראינה ואינטר – שינו את עמדתם והחלו לדווח בצורה אוהדת על האופוזיציה לשלטון. 

ויקטור ינוקוביץ', הנשיא המודח, נמצא בליבו של לוח חצים במרכז העירצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker