סוכנויות הידיעות

יעקב פרנקל, לשעבר נגיד בנק ישראל, שהסיר בשנה שעברה את מועמדותו לכהונה נוספת ומשמש כיו"ר הפעילות הבינלאומית של ג'יי.פי מורגן, קרא בפסגת G20 למנהיגי 20 הכלכלות הגדולות להתמקד במציאות הכלכלית במדינותיהם, במקום לנסות "לקבוע תחזית צמיחה עולמית קשיחה" - כך דיווח העיתון "אוסטרליאן ריפורט".

‫"‬הייתי מניח את היעדיים הכמותיים על דברים שהם בשליטת הממשלות, והצמיחה של התמ"ג הלאומי אינו אחד מהם", אמר פרנקל בפסגה שנערכה בסוף השבוע באוסטרליה. "ככל שהן היו רוצות לקפוץ 5 מטרים קדימה, בלי מוט אי אפשר לעשות את זה".

פרנקל גם מתח ביקורת על בנקים מרכזיים ואמר כי היכולת שלהן להשפיע ישירות על האבטלה נמצאת בדעיכה, בעוד שההרגל הגובר שלהם להציע מדיניות לשוק העבודה הינו מוטעה. "ידוע לנו מזה זמן שהמדיניות המוניטרית בפני עצמה לא יכולה להשפיע על האבטלה לטווח ארוך, מעבר לשיעור הטבעי שלה", אמר בפסגה שנערכה בסוף השבוע.

יעקב פרנקל וג'נט ילן בפסגת G20 באוסטרליהצילום: אנדרו טיילור

פרנקל התייחס גם למדיניות המוניטרית של גוש היורו. "ברור שליוצרי היורו היתה אג'נדה פוליטית בראש, אבל היו להם מספיק שיניים כדי לשמור על ההיבט התקציבי והמבני - שחזרו לרדוף אותנו".

הוא הביע תמיכה בלתי מסויגת במאבק של ה-OECD נגד מקלטי המס הבינלאומיים של התאגידים הגדולים, כמו אפל וגוגל. לדבריו, ברור שהתוכנית של ה-OECD אינה שכל המסים יהיו שווים כל הזמן, אך צריך להבטיח שמשטר המס לא יעניק תפקיד משמעותי למקלטי מס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker