צרפת מנהלת מגעים עם ארה"ב על פיצוי ניצולי שואה שגורשו ברכבות צרפתיות

חברת הרכבות הצרפתית קאוליס מעוניינת לזכות במכרז להקמת קו רכבת במרילנד, אך במדינה טוענים כי לא פיצתה את ניצולי השואה האמריקאים שגירשה בשואה – ולכן לא יכולה לזכות במכרז

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
סוכנויות הידיעות

ממשלת צרפת מנהלת מגעים עם מחלקת המדינה האמריקאית על תשלומי פיצויים לניצולי שואה אמריקאים שגורשו למחנות השמדה של הנאצים במלחמת העולם השנייה באמצעות רכבות צרפתיות, מדווח "וושינגטון פוסט". נושא זה עומד בבסיס המחלוקת שבמסגרתה מעוניינת חברה צרפתית להתמודד במכרז לסלילת קו הרכבת הסגול במרילנד בשווי 2.2 מיליארד דולר.

"לזכותם של הצרפתים, הם באו אלינו ואמרו כי הם מכירים בכך שהיו 'חורים בשמיכה' בתוכנים תשלומי הפיצויים של ניצולי השואה שלא כללה אמריקאים" שגורשו ברכבות צרפתיות במלחמת העולם השנייה, אמר ל"וושינגטון פוסט" סטיוארט אייזנשטט, עורך דין שמשמש גם יועץ למכון JFK ללימודי השואה. אייזנשטט ניהל בעבר מגעים דומים גם עם חברות מגרמניה, שווייץ ואוסטריה.

בשבועות האחרונים נשמעו במרילנד קריאות שלא לאפשר לחברת רכבות צרפתית, קאוליס, שנמצאת בבעלות ממשלת צרפת להתמודד במכרז להקמת לקו הרכבת הסגול במרילנד באורך של כ-25 ק"מ עד שהחברה תפצה את ניצולי השואה האמריקאיים. המדינה אף מקדמת חוק מקומי שבמסגרתו ייאסר על חברות עם קשרים לשואה להתמודד במכרזים אם הן לא שילמו על מעשי העבר שלהן.

החברה האם של קאוליס, SNCF, העבירה במהלך מלחמת העולם השנייה כ-76 אלף יהודים ואסירים אחרים למחנות השמדה – ומהם שרדו רק 2,000 בני אדם. 

רכבת SNCF, צרפתצילום: ויקיפדיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום