האם ישראלי לשעבר יהיה שר האוצר הבא של איטליה?

עם עלייתו של רנצי לראשות ממשלת איטליה במקומו של לטה, היועץ הכלכלי שלו, יורם גוטגלד, שנולד בישראל, מספר איך בכוונתו להציל את המדינה מקריסה ■ "התערבתי על כך שרנצי ישנה את איטליה. ידעתי שלא תהיה לו הזדמנות שנייה ורציתי להיות חלק מזה"

אריאל דוד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22
אריאל דוד

הוא ישראלי, הוא מומחה לכלכלה, הוא עשוי להיות בדרכו לתפקיד בכיר בחו"ל - ולא מדובר בסטנלי פישר. הכירו את יורם גוטגלד, שנולד וגדל בתל אביב, והגיע לאיטליה למשרת מתמחה בחופשת קיץ לפני 30 שנה, ומאז לא עזב. כיום הוא חבר הפרלמנט מטעם מפלגת הדמוקרטיה השמאלית־מרכזית, והיועץ הכלכלי הראשי של המועמד לראשות הממשלה. הוא נמצא כנראה בדרכו לתפקיד כלכלי בכיר בממשלה הבאה.

גוטגלד קשר את גורלו בזה של הבוס שלו, מטיאו רנצי, ראש המפלגה הדמוקרטית הנערי והשאפתן, שבשבוע שעבר הפיל את ממשלת הקואליציה של אנריקו לטה בניסיון להוביל ממשלה משלו. רנצי צבר פופולריות באיטליה בשל תפקודו כראש העיר פירנצה, ובהיותו חדש בזירה פוליטית הנראית כמיושנת ומושחתת. נשיא איטליה, ג'ורג'ו נפוטליטנו, צפוי להטיל עליו את הקמת הממשלה, ואם הדבר התממש, הוא יהיה ראש הממשלה הצעיר ביותר אי פעם.

היועץ שלו פחות מוכר לציבור. ואולם גוטגלד הוא אחד מהקולות העיקריים מאחורי התוכנית הכלכלית של רנצי לעורר את איטליה לתחייה, התוכנית שסייעה לו לזכות בבחירות המקדימות לראשות מפלגתו בדצמבר האחרון. "אשמח להיות מעורב בפעילות הממשלה", אומר לנו גוטגלד, אולם הוסיף כי הוא אינו ודאי לגבי האפשרות שיצטרף לקבינט של רנצי. "הדברים האלה נקבעים ברגע האחרון, בהתבסס על הרבה שיקולים".

גוטגלד נולד ב–1959 למשפחה יוצאת פולין שברחה לפלסטינה א"י בערב מלחמת העולם השנייה. לאחר שירותו בצה"ל הוא למד מתמטיקה ופילוסופיה באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA).

הוא הגיע לאיטליה בשנות השמונים כמתמחה במשרדים המקומיים של חברת הייעוץ מקינזי. על אף שלא דיבר איטלקית הוא בחר להישאר במדינה אחרי שהתאהב באשתו לעתיד. הוא נהפך לאזרח והתקדם בשורות החברה עד שהיה שותף בכיר ודירקטור במקינזי איטליה.

התרשם מיכולת המנהיגות של רנצי

יורם גוטגלד. "יש תחושה של הפעם או לעולם לא" צילום: אריאל דוד

גוטגלד פגש את רנצי לפני שנתיים והתרשם מיכולות המנהיגות של הטוסקני הצעיר. הוא החליט להצטרף לצוות ולהביא את ניסיונו בניהול וביעילות לעולם הכאוטי של הפוליטיקה האיטלקית. "התערבתי על כך שרנצי ישנה את איטליה", הוא אומר. "ידעתי שלא תהיה לו הזדמנות שנייה ורציתי להיות חלק מזה".

רנצי בעל פני התינוק וגוטגלד הממושקף והרציני נראים כזוג מוזר. רנצי הוא אשף מדיה שמשתמש בהאשטאגים ומתקשר דרך טוויטר ופייסבוק, בעוד שגוטגלד משתמש בטלפון סלולרי ישן ולא חכם. רנצי קולני וכריזמטי, וכינויו הוא מפרק הגרוטאות, לאחר שאמר פעם שצריך לפנות למגרש גרוטאות את כל הנהגת המפלגה שלו. יועצו, שמתגורר במילנו עם אשתו ושני ילדיהם, מדבר במבטא הצפוני של העיר, ובוחר את מלותיו בזהירות.

השניים עובדים יחד היטב, והציגו תוכנית של רפורמות חירום שמבטיחה להחיות את הצמיחה הכלכלית וליצור עבודה. רנצי וממשלתו המיועדת יצטרכו למלא במהירות את ההבטחות. כלכלת איטליה כמעט לא צמחה גם לפני המשבר הגלובלי, ובשנה שעברה התמ"ג שלה הצטמק ב–1%. החוב הממשלתי זינק ל–133% מהתמג, שני רק לזה של יוון באירופה. אבטלת הצעירים מגיעה ל–40%.

"הניהול של איטליה היה גרוע וקבוצות של אינטרסנטים דאגו לצרכים של עצמן במקום לטובת הכלל", אמר גוטגלד, שנקרא בעיתונות האיטלקית "הגורו של רנצי". הוא רוצה לקצץ במס על שכר, שבאיטליה הוא מהגבוהים באירופה, להגדיל את הכנסתם הפנויה של העובדים ולהגדיל את הביקוש המקומי. רנצי מתכוון להפריט חברות ממשלתיות, לבצע רפורמה במערכת הפנסיה היקרה והלא יעילה ובשוק העבודה הלא גמיש, שבו חוקים וכוח האיגודים מונעים כמעט לחלוטין על פיטורי עובדים. באמצעות עידוד חברות לגייס עובדים, הוא מקווה ליצור מקומות עבודה חדשים ולהגדיל את שיעור ההשתתפות בכוח העבודה, שנמוך במיוחד בקרב נשים ובדרום הפחות מפותח.

בסקר בחודש שעבר אמרו 54% מהאיטלקים כי הם תומכים במדיניות שמציע רנצי, אם כי לא ברור איך הציבור יקבל את מינוי כראש ממשלה ללא בחירות. למרות הפופולריות שלו, רנצי ייתקל בהתנגדות קשה לרפורמות מצד קבוצות לובי רבות עוצמה ובתוך המפלגה שלו, ששורשיה במפלגה הקומוניסטית האיטלקית.

"מובן מאליו שתהיה אנטישמיות"

"יש תחושה של הפעם או לעולם לא, לגבי השינוי", אמר גוטגלד. "אבל תהיה התנגדות. זה בלתי נמנע". הוא מכיר בכך ששורשיו הישראלים יהפכו אותו למטרה קלה להתקפות אישיות אם הפרופיל שלו יעלה בציבור. "עד כה לא נתקלתי בזה, אבל אני לוקח את זה כמובן מאליו שתהיה אנטישמיות".

גוטגלד קרוב מאוד למשפחתו בישראל ומכיר היטב את הדינמיקה הפוליטית והכלכלית בה. בהיותו במקינזי הוא פתח את הסניף של החברה בתל אביב, ומאז 2009 הוא מעורב בפרויקט ייעוץ כלכלי לצה"ל, במטרה לחסוך בהוצאות של מיליארדי שקלים.

"יש הרבה קווי דמיון בין ישראל לאיטליה: יש הרבה יצירתיות ויזמות, וקצת בלגן", הוא אמר. "ההבדל הוא שבישראל יש תחושה קיבוצית של 'אנחנו מסוגלים לעשות את הבלתי אפשרי', ולכן זו מדינה שחיה על אתגרים, בעוד שבאיטליה יש תחושה של כניעה, בגלל שקשה מדי לעשות שינוי".

בנוגע לבעיות החברתיות והכלכליות של ישראל, גוטגלד אמר כי התפתחותה של המדינה בעשור האחרון היתה "פנומנלית" ולמרות שישראלים נוטים להתלונן, "בהשוואה למדינות אחרות אני חושב שישראלים יכולים להתגאות במה שהושג". לדעתו, האתגר העיקרי שעומד בפני ישראל כעת הוא להגדיל את כוח העבודה שלה באמצעות עידוד כניסה של ערבים וחרדים לשוק העבודה, "אלה הם שינויים קשים וארוכי טווח. אולם המאמצים לבטל את הפטור מגיוס לחרדים הוא צעד בכיוון הנכון".

שוקל קריירה פוליטית בישראל?

"אני חושב שזה יותר מאתגר לנסות לשנות באיטליה דברים. אבל לעולם לא אומר לעולם לא".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker