הזדקנות האוכלוסייה: התופעה החברתית שמטרידה את העולם

עד סוף המאה צפויים יותר מ-1.5 מיליארד בני אדם בעולם להיות בני 65 ומעלה

ישראל פישר

עד סוף המאה צפויה אוכלוסיית העולם בגיל 65 ויותר לחצות את רף 1.5 מיליארד בני אדם. ואולם נראה כי לא בכל העולם הזדקנות האוכלוסייה, שעשויה לגרור מחסור חמור בכוח אדם בחלק מהמדינות וקושי בתשלומי פנסיה, מטרידה את האזרחים.


במדינות מזרח אסיה, שבכמה מהן נרשמת מגמה מהירה של הזדקנות האוכלוסייה, נרשמת גם עלייה בדאגה של התושבים מהזדקנות האוכלוסייה, לפי סקר חדש של מכון המחקר פיו. ביפן ובדרום קוריאה, למשל, צפויה רוב האוכלוסייה להיות בת יותר מ–50 עד 2050. 87% מהיפנים אמרו כי הזדקנות האוכלוסייה מטרידה אותם, לעומת 79% בדרום קוריאה, 67% בסין, 55% בגרמניה, 43% בישראל, 31% בברזיל, 26% בארה"ב ו–23% במצרים.
לפי נתוני האו"ם, 36.5% מהאוכלוסייה היפנית צפויה להיות מבוגרת מ–65 עד 2050, לעומת 17.9% בישראל, 15.6% בממוצע עולמי ו–3.8% בלבד בניגריה — נתון דומה למדינות עם תוחלת חיים נמוכה.


האזרחים במדינות עם שיעורי זקנים גבוהים מוטרדים כבר כיום כי המדינות שבהן הם מתגוררים לא יוכלו לתמוך בהם מבחינה כלכלית וכי איכות החיים שלהם תיפגע כשיזקנו, לפי פיו. המדינות שבהן נרשם החשש הגבוה ביותר מירידה באיכות החיים בגיל מבוגר הן יפן, איטליה ורוסיה — שבכולן מזדקנת האוכלוסייה בקצב מהיר. פחות משליש מהאזרחים במדינות אלה בטוחים כי יצליחו לשמור על רמת המחיה שלהם גם בגיל מבוגר.

סיוע לקשישיםצילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker