הפתעה

"לגו" שובר קופות: "סרט קומוניסטי - מציג מהפכה פרולטרית"

הסרט לועג לז'אנר האמריקאי הנפוץ כל כך של "כל אחד יכול להיות מיוחד" - ומראה את הסתירה הפנימית שבו, אומרים מבקרים; הוא מציג מהפכה פרולטרית בסרט מהז'אנר הקפיטליסטי ביותר

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

אחת ההצלחות המפתיעות ביותר בקולנוע האמריקאי מנפצת את הקופות בסוף השבוע, וזוכה לביקורות מתפעלות. לא, אין מדובר בסרט אמנותי מאחד הבמאים הוותיקים והמוערכים של הוליווד, כי אם בסרט "לגו" החדש. סרט הלגו, שבו מככבות דמויות ממשחק ההרכבה המצליח, וכל התפאורה שלו בנויה מלבנים צבעוניות, הוא "בעצם סרט קומוניסטי", הכריז בילג' אבירי באתר vulture. הסיבה לכך, כותב אבירי, בניתוח שאפשר לקרוא הדים לו גם בביקורות אחרות, היא שהסרט חותר תחת הנראטיב האמריקאי הכל כך נפוץ של העצמה אישית כדרך לנצח את כל המכשולים – הגיבור היחיד שמצליח לשאוב מעצמו כוחות ולהתעלות על הקשיים והיריבים.

"הסרט לגו נוקט בגישה אחרת. אשליית ה"אני מיוחד" מוצגת כשקר, והוא מציג פרודיה על "אתם יכולים להיות כל דבר שתרצו", ומכיר בצביעות שברעיון של אנשים רגילים שנהפכים לאנשים בלתי רגילים בבת אחת – כמו דמות של גיבורה שמתוודה שהיא מחפשת דרך להפוך ל"מיוחדת", כותב אבירי. מבקרים רבים אחרים ציינו לטובה את רוחו השובבה של הסרט והמקוריות שלו.

הסרט, אומר אבירי, מתמודד עם האבסורד שמציגים רוב סרטי הילדים (וחלק מסרטי המבוגרים) האמריקאים: שכל אחד יכול להיות מיוחד. כי אם כולם יהיו מיוחדים, מי יתבלט כמיוחד.

"כתוצאה מכך, משהו טעון פוליטית, חתרני, עולה בסרט. זוהי מהפכה פרולטרית, שמתרחשת בדיוק במקביל לשיאו של סרט מהז'אנר הקפיטליסטי ביותר – סרט המבוסס על צעצועים לילדים. שם הנבל בסרט, זכרו הוא Business (עסקים). הפנטסיה אמנם עוסקת בשוויון ומהפכה, אולם אינה מסתירה את הרוח האנרכיסטית, המשבשת, של הסרט עצמו".

הסרט יגיע לבתי קולנוע בישראל במהלך חופשת הפסח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker