עידן המכונות

כך תשרדו את 
השתלטות הרובוטים

מהן התכונות האנושיות ששום מחשב לא יוכל לחקות ושיזניקו את ערכם של עובדים

דיוויד ברוקס, ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אנו נמצאים בעידן של התפתחות טכנולוגיה גאונית. מחשבים כבר מצליחים להסיע מכוניות ללא מגע יד אדם ומביסים את בני האדם בשחמט ובטריוויה. כפי שמציינים אריק בריניולפסון ואנדרו מקאפי 
מ–MIT בספרם "The Second Machine Age" (עידן המכונה השני), מחשבים מסוגלים לבצע חלקים חשובים יותר ויותר של רוב העבודות שדורשות יכולות שכליות, כמו בחירת מניות ואבחון מחלות.

כשמחשבים ישתלטו על העבודות הללו, מיומנויות שכליות מסוימות יאבדו מערכן. זיכרון מצוין לא יהיה עוד יתרון מיוחד. ציונים גבוהים של סטודנטים יוערכו פחות, כי היכולת לספוג מידע רב ולהקיא אותו במבחן לא ממש תרשים אותנו. כך גם היכולת לבצע פעילות מחשבתית מובנית לפי כללים ידועים.

אילו כישורים אנושיים יהיו בעלי ערך גבוה יותר? בעסקי החדשות בתקשורת, חלק מהכישורים האלה כבר ניכרים לעין. הטכנולוגיה כבר תגמלה את האצנים (אלה המעלים הודעות לטוויטר על אירועים בזמן אמת) ומרתוניסטים (אנשים שיכולים לכתוב מאמרים רעיוניים ארוכים), אבל היא פגעה ברצים למרחקים בינוניים (עיתונאים שכותבים סיכומים של 800 מלה על מסיבת העיתונאים של אתמול).

הטכנולוגיה גם הקלה על אמנים גרפיים שיכולים להפוך נתונים לאובייקטים ויזואליים, אבל הענישה את אלה שאינם מצליחים להפוך עיתונות כתובה לכתבות וידאו.

צילום: BLOOMBERG NEWS

באופן כללי יותר, נראה שעידן המכונות הגאוניות מתגמל כמה תכונות אנושיות. ראשית, הוא מתגמל התלהבות. כמות המידע היא למעשה אינסופית; כך גם לגבי כמות המידע שיכולה להיאסף בכלים חדשים. האנשים שנראה כי הם מצליחים טוב מכולם הם אלה בעלי דחף בלתי ניתן לעצירה להסביר דברים וללכת בעקבות סקרנותם. אולי הם התחילו עם מרתונים אובססיביים של משחקי מחשב, או לימודים לתוך הלילה, אבל הם אלה הלהוטים להיות ממוקדים לזמן רב, לצלול לתוך אוקיינוס המידע ולמצוא בו היגיון.

דוגמה לכך נמצאת בספר "Smarter Than You Think" (חכם יותר מכפי שנדמה לך) מאת קלייב תומפסון. הספר מתאר את עבודתו של דב רוי, שחיווט את הבית שלו בציוד כדי שהוא והצוות שלו יוכלו לעקוב ולתעד כל מלה שהוא ואשתו אומרים בזמן שבנם לומד לדבר. זוהי מחויבות מוחלטת, בניסיון להבין את תהליך למידת השפה.

בנוסף, נראה שהעידן הזה מתגמל אנשים עם אופק זמן ארוך טווח ומשמעת אסטרטגית. כשגארי קספארוב שיחק שחמט זוגות עם בן זוג שהיה מחשב מול זוג אחר של אדם ומחשב, הוא סיפר שהשותף הממוחשב שלו ניחן בחדות טקטית גבוהה יותר, אך קספרוב היה בעל ראייה אסטרטגית טובה יותר.

זה לא אמור להפתיע. מחשב יכול לחשב זיליון אופציות, מהלך אחר מהלך, אבל אדם יכול לספק חוש כללי של כיוון ומסגרת רעיונית. בעולם של הסחות דעת אינטרנטיות, מי שיכול לשמור על משמעת עצמית לכיוון מטרה אחת, לאורך זמן, ויכול לסנן כל מה שלא רלוונטי למטרה הזאת, יהיה בעל ערך עצום.

העידן הזה מתגמל גם את מי שיודע להקים מבנה חדש מרעיונות קיימים. הכוכבים של ענקיות האינטרנט לא הצליחו מכיוון שהמציאו רעיונות חדשים, אלא מפני שיצרו מערכות שבהן אנשים יכולים לבטא רעיונות: פייסבוק, טוויטר, וויקיפדיה וכדומה. כלומר, הם יצרו ארכיטקטורה שמשמשת מרכז של כוח משיכה, אך מאפשרת לרשתות חיצוניות של אינדיבידואלים לשתף פעולה.

גארי קספארוב במשחק שחמט נגד המחשב. אסטרטגיה נגד טקטיקהצילום: רויטרס

ולסיום, יצירתיות - היכולת להבין את מהותו של דבר אחד ושל משהו שונה בתכלית, ולצרף ביניהם כדי ליצור דבר שלישי וחדש לגמרי.

בשנות ה–50, הביורוקרטיה מילאה את תפקיד המחשב. אנשים אורגנו לפי מערכות טכנוקרטיות שנועדו לבצע תהליכי עיבוד מידע שגרתי. ואולם כיום המחשב הוא המחשב, והאדם נדרש להימנע מאדישות, או להיות נטול אישיות וניטרלי. דווקא התכונות הרגשיות הן שמתוגמלות: הרדיפה אחר ההבנה, ההתלהבות לעבודה, היכולת לתפוס את תמצית הדברים, הרגישות שמסייעת להבין מה ימשוך תשומת לב ויישאר במוחנו.

כשהעובדים ייוותרו ללא יכולת להתחרות במחשבים בכל הקשור לחישובים, הטובים ביותר מהם יהיו אלה שעובדים עם הלב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker