עסקה עם גולדמן סאקס מאיימת להפיל את ראש ממשלת דנמרק

יממה לאחר פרישת אחת השותפות בקואליציה, התפטר יו"ר חברת האנרגיה הגדולה במדינה בעקבות הכנסת הבנק האמריקאי כבעלי מניות; התמיכה בראש הממשלה תורנינג-שמידט צונחת

לוגו רויטרס
רויטרס

ראש ממשלת דנמרק, הלה תורנינג-שמידט, ספגה ביום שישי מהלומות פוליטיות נוספות כאשר יו"ר חברת האנרגיה הגדולה במדינה התפטר מתפקידו בעקבות החלטת הממשלה למכור נתח בחברה לבנק ההשקעות האמריקאי גולדמן סאקס, וסקרי דעת קהל הראו כי התמיכה בראש הממשלה פחתה יום לאחר פרישת אחת השותפות הבכירות בקואלציה במחאה על העסקה.

אחת משלוש השותפות בקואליציה של תורנינג-שמידט, המפלגה העממית הסוציאליסטית, הודיעה על פרישתה מהקואליציה ביום חמישי, בעקבות התוכנית למכירת 25% ממניות חברת האנרגיה דונג (DONG), עדות לביקורת הגוברת באירופה על הפרטה של חברות תשתיות.

"מפלגתי רואה בגולדמן סאקס שודד פיננסי שמילא תפקיד מזיק בהתפתחות המשבר הפיננסי של 2008, ובנק השקעות שמוכן בכמעט כל מחיר להוציא הכנסות מדנמרק כדי לחמוק מחוקי המס של הדנים", אמר סטין גייד, חברת פרלמנט מטעם המפלגה העממית הסוציאליסטית.

למרות תמיכתן למראית עין בשוקי אנרגיה חופשיים, ממשלות אירופיות רבות, החל מספרד וכלה בהונגריה, מפעילות לחץ על חברות תשתיות על ידי התערבות בייצור חשמל, הגבלת מחירי האנרגיה או הלאמה מחדש של חלק מהשירותים.

ראש ממשלת דנמרק, הלה תורנינג-שמידטצילום: אי-פי

יו"ר דונג, פריץ שור, אשר הוביל את תהליך העברת מוקד פעילות החברה לייצור האנרגיה מטורבינות רוח, התפטר מתפקידו ביום חמישי בלילה. שור כתב בהודעתו כי "מקבל בברכה את המשקיעים החדשים", אולם הוסיף כי הגיע העת שיפרוש בעקבות כניסתו של בעלי מניות מיעוט חדש לחברה.

ממשלת דנמרק מחזיקה ב-81% ממניות דונג, ומרבית שאר המניות נמצאות בבעלות רשויות שלטון מקומי וספקיות שירותי אנרגיה אחרות במדינה.

סקר של מכון גאלופ שפורסם ביום שישי הראה כי 54% מבעלי זכות ההצבעה גורסים כי מעמדה של תורנינג-שמידט נחלש בעקבות הפרשה.

מדינות סקנדינביה סירבו עד כה לדרישות האיחוד האירופי להפריט את שירותי התשתיות, והצליחו להשאיר בידי הממשלות את חברות האנרגיה, באמצעות חדשנות והרחבת פעילות חברות האנרגיה שלהן לרחבי אירופה.

חברת ווטנפל השבדית הפכה לשחקנית מרכזית בשוק הגרמני, וסטאטקראפט הנורבגית הפכה לחברת האנרגיות המתחדשות הגדולה באירופה עם פעילות בבריטניה, גרמניה ומדינות נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker