כוחו של בנק: גולדמן סאקס פירק את הקואליציה בדנמרק

הסכם ממשלתי המעניק לבנק ההשקעות נתח משמעותי בחברת האנרגיה הגדולה בדנמרק הביא לפרישת הסוציאליסטים מהקואליציה ולהאשמת הממשלה בבגידה; גולדמן סאקס תשלם 1.5 מיליארד דולר עבור 19% מחברת דונג אנרג'י

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עוצמתו של בנק ההשקעות גולדמן סאקס כבר תוארה במונחים כמעט מאגיים, אולם ספק אם מישהו צפה תרחיש שבו הבנק יביא לפירוקה של קואליציה. היום זה קרה, כשממשלת דנמרק כמעט נפלה בעקבות פרישת המפלגה הסוציאליסטית, בשל עסקה שנויה במחלוקת שרקמה הממשלה עם הבנק.

במסגרת העסקה ירכוש גולדמן סאקס מהממשלה 19% מחברת האנרגיה הגדולה בדנמרק – דונג אנרג'י, תמורת 1.5 מיליארד דולר. חלקה של הממשלה בחברה יצטצמם ל-60%. תנאי ההסכם עוררו תסיסה במערכת הפוליטית ובדעת הקהל, ואמש הפגינו מול הפרלמנט אלפי אנשים במחאה על המהלך. סקר שערך ערוץ 2TV הדני הראה כי 68% מהדנים מתנגדים לעסקה.

הסערה הציבורית לא הביאה לשינוי בהחלטת ראשת הממשלה, הלה ת'ורנינג שמידט, שנקטה במדיניות עידוד השקעות זרות והורדת מס חברות מאז כניסתה לתפקיד ב-2011. בעקבות חתימת ההסכם החליטה המפלגה הסוציאליסטית, אחת משלוש החברות בקואליציה, על פרישתה מהממשלה עם ששת שריה, בעוד פוליטיקאים אחדים משורות השמאל האשימו את הממשלה בבגידה. גלי ההדף של המשבר הפוליטי חדרו לתוך המפלגה הסוציאליסטית – זו הדיחה את יושבת הראש שלה, אנטה וילהלמסן, בשל תמיכתה בעסקה, בניגוד לעמדת הסיעה.

דונג אנרג'י מתכננת לצאת בקרוב בהנפקה ראשונה לציבור (IPO) ובממשלה סבורים כי כניסת גולדמן סאקס כמשקיעה בולטת תגדיל משמעותית את האטרקטיביות של החברה ושל המניה. דונג מבצעת את המכירה כחלק מתכנית אסטרטגית שנקבעה בפברואר שעבר, הכוללת קיצוץ של 20% בהוצאות, צמצום חובותיה באמצעות גיוס כספים והגדלת ההשקעות בחיפושי גז ונפט. 

מנכ"ל גולדמן סאקס, לויד בלנקפיין צילום: בלומברגצילום: Bloomberg

לאחר פרישת הסוציאליסטים, שתי המפלגות הנותרות בקואליציה – הסוציאל דמוקרטים והמפלגה הליברלית – מהוות בפרלמנט 61 מושבים בלבד מתוך 179 מושבים. למרות זאת, הממשלה המכווצת הצליחה לאשר היום בועדת הכספים את מתווה ההסכם עם גולדמן סאקס. "אנחנו שמחים על אישור המכירה ומצפים להשקעה הזאת לצד הממשלה הדנית ושאר בעלי המניות", מסר בהודעה דובר מטעם גולדמן סאקס. 

הלה טורנינג-שמידט, ראש ממשלת דנמרקצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker