קרן הנפט של נורווגיה מחרימה מחדש את אפריקה ישראל ודניה סיבוס

החרם על החברות הוסר באוגוסט, אך עתה הנחה משרד האוצר הנורווגי את קרן הנפט שלא להשקיע בהן בשל מעורבותן בבנייה במזרח ירושלים ובהתנחלויות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד האוצר של נורווגיה הנחה את קרן הנפט של המדינה בשווי של 810 מיליארד דולר, הקרן הממשלתית הגדולה בעולם, להפסיק להשקיע בשתי חברות ישראליות ובחברה הודית אחת על בסיס אתי.

המשרד הורה לקרן להחריג מתיק ההשקעות שלה בפעם השנייה את חברת אפריקה ישראל השקעות ואת החברה הבת שלה לבנייה - דניה סיבוס. בנוסף, מסר המשרד כי על הקרן לא להשקיע בחברת ססה סטרלייט, יצרנית הברזל והאלומיניום הגדולה בסין.

אחרי ההחלטה הזו, נמצאות ברשימת ההחרמות של הקרן 63 חברות, כולל כמה מחברות הכרייה הגדולות בעולם, יצרניות טבק ויצרניות של כלי נשק מסוימים כמו פצצות מצרר.
בנפרד, הודיע משרד האוצר הנורווגי כי יתיר מעתה לקרן לרכוש אג"ח ממשלתיות שהונפקו על ידי מיאנמר, אחרי שהוסרו הסנקציות הבינלאומיות על המדינה האסייתית.

ואולם מעתה נאסר על הקרן לרכוש אג"ח ממשלתיות של צפון קוריאה, סוריה ואיראן, אף על פי שאף אחת מהמדינות האלה לא מנפיקות עתה אג"ח.

אתר בנייה ביישוב ביתר עיליתצילום: רויטרס

אפריקה ישראל ודניה סיבוס הוכנסו לרשימת החרם בפעם הראשונה ב-2012 מכיוון שהן היו מעורבות בבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית, אך איסור ההשקעה הוסר באוגוסט.

ממשלת נורווגיה החזירה את החרם בשל "השתתפות בהפרות חמורות של זכויות אדם במלחמה או עימות באמצעות בנייה של התחלויות במזרח ירושלים", נאמר בהצהרה.
מדינות רבות טוענות כי ההתנחולויות הישראליות הן לא חוקיות ומהוות מכשול לשלום.

דוברת אפריקה ישראל מסרה היום כי "אפריקה ישראל והחברות הבת פועלות בארץ ובעולם לקידום פעילותן העסקית בהתאם לחוק הנהוג בכל מדינה בה היא פועלת. לאור זאת, לא נותר לנו אלא להצר על החלטה זו המתייחסת לאפריקה ישראל ולחברות ישראליות גדולות נוספות ולהביע תמיהה, כיצד היא משרתת את טובתם של אזרחי נורבגיה שכספיהם מנוהלים על ידי קרן זו.

ססה סטרלייט, חברה בת של תאגיד הכרייה וודנטה ריסורסס, מוחרמת בגלל פגיעה בלתי מתקבלת בסביבה והפרות רציניות של זכויות אדם. החברה לא היתה זמינה למתן תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום