מנכ"לים, לוביסטים ופוליטיקאים בהילולות של ג'קוזי, קוקטיילים וסקי

גיוסי התרומות של חברי קונגרס, במימון לכאורה חיצוני, הפכו לזירה בה אינטרסים עסקיים מתערבבים עם פוליטיקאים ביעדים אקסקלוסיביים ■ הכסף על השולחן מפתה יותר משיקום אמון הציבור בקונגרס, שמצוי בשפל

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

אחרי הג'קוזי, קוקטייל קבלת הפנים וארוחת הערב שנמשכה שעתיים וחצי בחדר פרטי, חבר הקונגרס אדריאן סמית, רפובליקאי מנברסקה, עשה עצירה אחרונה בלאונג' של מלון ארבע העונות בווייל, קולורדו כדי לבלות עוד זמן עם לוביסטים ותורמים אחרים שהגיעו מוושינגטון הבירה כדי להצטרף אליו לחופשת סוף שבוע.

בצד השני של הרי הרוקי, ביוטה, הסנאטורית קלי איוטה, רפובליקאית מניו המפשייר, פתחה את השנה החדשה בעיירת הנופש היוקרתית פארק סיטי, בה גלשה במורדות מסלולי הסקי עם ראש הסגל שלה. לאחר מכן הצטרפה לחדר מלא במנכ"לים ולוביסטים בפסגת ההר לארוחת צהריים, כשפניה שזופים משמש ההרים.

"כל אחד שרוצה לצאת איתי לריצה, אני אשמח", אמרה איוטה לאורחיה, רבים מהם עטויים ציוד סקי.

זהו העולם של מסעות מגייסי התרומות, בו אינטרסים עסקיים מתערבבים עם תענוגות ביעדי חופשות אקסקלוסיביים. לוביסטים מהדקים יחסים עם פוליטיקאים – דמוקרטים ורפובליקאים כאחד, ומחפשים פעילות, או לעתים קרובות מנוחה מפעילות, עבור הלקוחות והחברות שלהם, כשמיליוני דולרים מונחים על כף המאזניים. בזמן שרמות שביעות הרצון מחברי הקונגרס בשפל היסטורי, כח המשיכה שלהם בעיני אלה המחפשים השפעה בבירת ארה"ב חזק מאי פעם.

"מסלול עוקף קונגרס"

לא המחוקקים ולא הלוביסטים שנוכחים באירועים רוצים לדבר על המסעות האלה, אף שהם מותרים על פי חוק. הם מאפשרים לחברי קונגרס לבקר ביעדים חמים כמו ארץ היין של נאפה ואלי, מסלולי גולף בעלי שם ושמורות ציד, כמו גם מלונות חמישה כוכבים בפורטו ריקו, לאס וגאס, דרום פלורידה ואפילו ברמודה.

הקונגרס, אחרי סקנדל שחיתות שכלל מסעות גולף לסקוטלנד וליעדים אחרים ששולמו על ידי לוביסטים, העביר חקיקה ב-2007 האוסרת על לוביסטים להעניק מתנות למחוקקים, בכל ערך שהוא. אבל כמו שדברים עובדים בוושינגטון, מחוקקים ולוביסטים מצאו מסלול עוקף: קמפיינים פוליטיים ועמותות על (super PACs) הנשלטות בידי מחוקקים משלמות את ההוצאות שלהם על קייטרינג ואירוח באירועים האלה – כך שלא מדובר במתנות – באמצעות כסף שנאסף ממנהלים בתאגידים ומלוביסטים, שבעקיפין עדיין משלמים את החשבון.

אפילו אם לא נעשות פניות מפורשות לסיוע, ההזדמנות לבנות מערכת יחסים עם פוליטיקאים, אנשי הצוות שלהם ובני המשפחה – הרחק מההפרעות של וושינגטון – שווה את המחיר. התורמים והלוביסטים, 50 עד 100 מהם נוהגים לפקוד את האירועים, תורמים בדרך כלל באופן פרטי או באמצעות עמותות העל בין 1000 ל-5000 דולר כל אחד, בנוסף לתשלום עצמי של הוצאות המלון והטיסה. אין גילוי לציבור המציג באופן מדויק כמה כסף גויס בכל אירוע, ופוליטיקאים לרוב מעדיפים לא לומר.

"סביבה לא פורמלית היא דרך יעילה לבנות מערכת יחסים טובה יותר", אמר לוביסט של שירותי בריאות שנכח בסוף שבוע של גיוס תרומות בווייל החודש. האירוע כלל חמישה חברי קונגרס רפובליקאים, איש מהם לא מקולורדו ושניים מהם חברי ועדת האנרגיה והמסחר רבת העוצמה, המפקחת על ענף הבריאות. "זאת דרך לקבל חלק משמעותי מזמנם של פוליטיקאים", אמר הלוביסט.

יועץ קמפיין רפובליקאי בשם מייק גולה שלח ללוביסטים בדצמבר סיכום של 30 טיולים מתוכננים ב-2014, כמו "חופשת ספא של סופשבוע" בלאס וגאס בחודש מארס, שממומנת על ידי חברת הקונגרס אן ווגנר, רפובליקאית ממיזורי.

הסנאטורית הרפובליקאית קלי איוטה. חופשת סקי עם לוביסטיםצילום: AP

בקרב המפלגה הדמוקרטית, הן חבר בית הנבחרים סטני הויאר ממרילנד והן אקסוויאר בסרה מקליפורניה בחרו במלון ריץ קרלטון בחוף דוראדו בפורטו ריקו לאירועים שלהם, בעוד שחבר הקונגרס ג'ון קוניירס ממישיגן תוכנן לשהות במלון בברלי הילטון בבברלי הילס עבור אירוע גיוס תרומות שקשור לפרסי הגראמי. במהלך 2013, הסופר פאק של הויאר הוציאה 91 אלף דולר על מלונות בפורטו ריקו, לפי מסמכים.

"זהו אירוע שהויאר מקיים כדי לתמוך בדמוקרטים ולסייע להם לזכות בחזרה ברוב בבית הנבחרים", אמרה סטפני יאנג, דוברת מטעם הויאר.

"כולם נבוכים, אבל לא מספיק"

לוביסטים המשתתפים באירועים מסוג זה ויועצי קמפיין שמקבלים תשלום לארגן אותם, אומרים שהם מתקיימים בתדירות עולה. "זה הפך לנורמה במידה מסוימת", אמר ויק פאזיו, לוביסט של המפלגה הדמוקרטית וחבר קונגרס לשעבר מקליפורניה, שרשימת הלקוחות הגדולים שלו כוללת את יצרנית הבירה אנהאוזר-בוש וחברת השילוח UPS. הוא ואשתו נכחו באירוע גיוס תרומות שהויאר הנחה בפורטו ריקו בשנה שעברה.

"עבור האזרח הממוצע, זה עשוי להיראות כאילו יש ניתוק בין מציאות החיים בארה"ב ובין נתיבי הבריחה האלה", הוסיף פאזיו, ואמר כי הוא תומך בשינויים במימון חוקי הקמפיין שנועדו להעלים את הצורך באירועים כאלה.

עבור איוטה, סנאטורית בקדנציה ראשונה שלא תצטרך להתמודד על בחירה מחדש עד 2016, הטיול ליוטה שילב בין עסקים ותענוגות. היא קיימה את אירוע גיוס התרומות הראשון שלה בפארק סיטי בביתו של המולטי-מיליונר גורדון סמית, סנאטור לשעבר מאורגון. סמית הוא כיום לוביסט ומנכ"ל איגוד רשתות השידור הלאומי (NAB), שצבר רשימה ארוכה של עניינים כבדי משקל מול ועדת המסחר של הסנאט, שבה חברה איוטה. אחד העניינים האלה הוא המכירה המתוכננת של ספקטרום השידורים בטלוויזיה.

שלושה שבועות בלבד לפני אירוע גיוס התרומות שלה, איוטה דיברה בזכות ענף הטלוויזיה בדיון בסנאט. היא העלתה חששות שהמכירה עשויה לצאת לפועל בדרך שתפגע ברשתות השידור, וביטאה את התנגדותה גם במכתב לרגולטורים פדרליים בספטמבר.

ראש הסגל של איוטה, ג'ון איסטון, אמר שהפעולות שלה אינן קשורות לשום תמיכה פיננסית שהיא קיבלה וש"מצביעים ספורים העלו את נושא התערבותה" בפניה. "צופים עשויים לסבול משיבושים בשידורים" אם המכירה לא תתנהל כשורה, אמר איסטון.

אחרי קבלת הפנים בביתו של סמית, איוטה הלכה לבר במלון בפארק סיטי ובילתה שם במשך יותר משעה בשיחה עם שני עוזרים ותורם שעוסק בעריכת דין והינו חבר מפלגה. עוזרי הסנאטורית לא הסגירו את זהותו של עורך הדין. הם דיברו על יוזמת רפורמת הבריאות של אובמה, על קמפיין הנשיאות של מיט רומני, ואיך זה היה לאכול צהריים עם סנאטורים רפובליקאים בכירים במועדון גבעת הקפיטול.

בבוקר ואחר הצהריים ביום שלמחרת, לפני ואחרי אירוע התרמה במלון מונטאג' דיר וואלי, היא הלכה לעשות סקי. "אני מקווה להפוך את זה לאירוע שנתי", אמרה איוטה במהלך ארוחת הצהריים.

חבר הקונגרס הרפובליקאי הווארד מקיאון מקליפורניה. "אירועים מהנים עבור התומכים"צילום: REUTERS

פוליטיקאים ומארגנים אמרו שאירועים מסוג זה היו זולים יותר מאשר קיום אירוע מקביל במסעדה בוושינגטון, וגייסו יותר כסף מההוצאות עליהם.

אירוע טיפוסי שההוצאות עליו עשויות להגיע ל-25 אלף דולר יגייס כ-75 אלף דולר אחרי כיסוי הוצאות, אמרה אליסה מקורלי, דוברת של חבר הקונגרס הווארד מקיאון, רפובליקאי מקליפורניה. מקיאון, יו"ר ועדת הביטחון, קיים אירוע גולף ודיג שנתי לגיוס תרומות במועדון האושן ריף בקי לארגו, פלורידה. רשימת התורמים שלו כוללת בעיקר חברות תעשייה בטחונית, שסמכו עליו לסייע במניעת הקיצוצים בהוצאות למערכות נשק חדשות. הוא קיים את האירוע בשנה שעברה – כשהוצאות הנסיעה שלו מומנו במלואן – אף שהוא הודיע בשבוע שעבר שלא ירוץ לכהונה נוספת.

"אלה אירועים מהנים ופופולאריים עבור התומכים שלנו", אמר מקקורלי.

אבל אפילו לוביסטים מסוימים שהוזמנו אליהם אמרו שנוכחות באירועים כאלה גורמת להם אי נוחות.

"כולם נבוכים לגבי זה", אמר לוביסט בולט בחברה גדולה בוושינגטון, שמקבל הזמנות באופן קבוע. "אבל לא מספיק נבוכים כדי לא לעשות את זה".

עבור מומחי מימון קמפיין, מגייסי התרומות ממחישים מדוע לציבור יש כל כך מעט כבוד לקונגרס. "כמו שאומרים, הדבר המדהים בוושינגטון הוא לא מה לא חוקי – אלא מה כן", אמרה מרדית מקגיהי, מנהלת מדיניות במכון קמפיין ליגל סנטר, עמותה ללא כוונת רווח המפקחת על המערכת הפוליטית. "זאת מערכת שגורמת להשחתה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker