עדכון גלובלי |

בורסות העולם ביום הגרוע מאז יוני; וול סטריט צנחה ב-2%

מה שצריך לדעת עכשיו על השווקים בעולם: עדכונים שוטפים מהבורסות, נתוני מקרו והתפתחויות שמשפיעות על המסחר - במקום אחד

צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוות גלובל

23:00 בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאז יוני ומדד דאו ג'ונס השלים את השבוע הגרוע ביותר מאז שנת 2012, על רקע ירידות שנרשמו בשוקי המניות ברחבי העולם בעקבות צניחת מטבעות השווקים המתעוררים.

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של ב-2% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז יוני - בדרכו לנפילה השבועית החדה ביותר של מדד דאו ג'ונס מאז יוני 2012; מדד S&P 500 נסוג ב-2.1% - היום הגרוע ביותר מאז יוני; מדד נאסד"ק צנח ב-2.2%. מדד התנודתיות VIX, הידוע בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט, נסק ב-30% - הזינוק היומי החד ביותר מאז הפיגוע במרוץ המרתון של בוסטון ה-15 באפריל - בהמשך לקפיצה של 7.2% ביום חמישי. מדד המניות הכלל עולמי של MSCI יורד ב-1.9% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז יוני.

מניית מיקרוסופט עלתה ב-2.1% לאחר שחברת התוכנה הגדולה בעולם דיווחה ביום חמישי לאחר סגירת המסחר על הכנסות שיא רבעוניות שעלו על תחזיות האנליסטים. מניית סטרבאקס טיפסה ב-2.2% לאחר שרשת בתי הקפה דיווח אמש על רווח רבעוני גבוה מהצפוי. מניית פרוקטר אנד גמבל הוסיפה 1.2% לאחר שיצרנית מוצרי הצריכה הגדולה בעולם דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים הודות למכירות איתנות בשווקים מתעוררים. מניית ג'וניפר נטוורקס קפצה ב-6.6% לאחר שיצרנית ציוד רשתות התקשורת דיווחה אמש על מכירות רבעוניות גבוהות מהצפוי.

21:59 מחיר הגז הטבעי קפץ לשיא של שלוש שנים בדרכו לזינוק שבועי של 20%, על רקע זינוק בביקוש עקב גל הקור החריג שפוקד את ארה"ב בשבועות האחרונים. החוזים על הגז הטבעי למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 5.182 דולר למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu) - מחיר הסגירה הגבוה ביותר מאז יוני 2010 - לאחר זינוק של 9.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הגז הטבעי ב-20%. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסגרו במחיר של 96.64 דולר לחבית, ירידה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי עלה מחיר הנפט הגולמי ב-2.4%.

21:03 הזהב סגר שבוע חיובי חמישי ברציפות - רצף העליות הארוך ביותר זה 16 חודשים. החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,264.3 דולר לאונקייה - שיא של יותר מחודשיים - לאחר עלייה של 0.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1% - שבוע חיובי חמישי ברציפות.

19:42 אנליסטים מעריכים כי הגורם העיקרי לירידות בשווקים שהחלו ביום חמישי ונמשכות היום הוא ההתכווצות המפתיעה בפעילות מגזר הייצור בסין - הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. "הסיבה המרכזית לירידות בשווקים היא חששות מפני האטה בסין", אמר לארס כריסטנסן, האנליסט הראשי וראש מחלקת מחקר שווקים מתעוררים בדנסק בנק. "אנחנו נמצאים כרגע בעיצומה של סופה מושלמת, או ליתר דיוק, סופת הוריקן מושלמת", הוסיף. (מרקטווץ')

19:07 בורסות אירופה רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאז יוני, בעקבות צניחת מטבעות השווקים המתעוררים ועל רקע התגברות ההערכות כי הבנק הפדרלי בארה"ב ימשיך בצמצום התמריצים המוניטרים בישיבתו השבוע הבא. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.6%; פרנקפורט נפלה ב-2.5%; פריז צנחה ב-2.8%; מדריד צללה ב-3.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 צנח ב-2.4% - הנפילה החדה ביותר מאז יוני - בדרכו לירידה שבועית של 3.3%. האג"ח הממשלתיות של גרמניה זינקו, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה לרמתה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט.

18:53 הין היפני והפרנק השווייצי, הנחשבים למקלט בעתות משבר, מתחזקים על רקע נפילת מטבעות השווקים המתעוררים. הין מתחזק מול כל 174 המטבעות בעולם, למעט שלושה. הין מתחזק ב-1.1% מול הדולר לרמה של 102.17 ין לדולר, לאחר שמוקדם יותר טיפס לשער של 102 ין לדולר - רמתו הגבוהה ביותר מאז השישי בדצמבר. המטבע היפני מטפס ב-1.1% מול היורו לרמה של 139.85 ין ליורו. הפרנק השווייצי מתחזק ב-0.4% מול הדולר לשער של 0.8942 פרנק לדולר, ומטפס בשיעור דומה מול היורו לרמה של 1.2238 פרנק ליורו.

מטבעות השווקים המתעוררים, שרשמו אתמול את הירידה החדה ביותר זה חמש שנים, ממשיכים לצנוח גם היום. הרובל של רוסיה צונח ב-2.3% מול הדולר לשפל של חמש שנים, ומשלים בכך נפילה של יותר מ-5% מתחילת השנה; הרנד של דרום אפריקה צונח ב-2% נחלש לרמתו הנמוכה ביותר מאז שנת 2008, והרופי ההודי נופל ב-2%. הלירה הטורקית צונחת ב-2.4% מול הדולר לרמתה הנמוכה מעולם, והפזו של ארגנטינה נופל ב-3.1% מול הדולר, לאחר שצלל אתמול ביותר מ-10% - הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט 12 שנים - לאחר שהבנק המרכזי של ארגנטינה צמצמם את התערבותו בשוק כדי לבלום את היחלשות הבנק המקומי.

16:31 בורסות וול סטריט נסחרות במגמה שלילית ומדד S&P 500 נמצא בדרכו לירידה שבועית שנייה ברציפות, בעקבות הירידות בשוקי המניות בשווקים המתעוררים ועל רקע התגברות ההערכות כי הבנק הפדרלי בארה"ב ימשיך בצמצום התמריצים המוניטרים בישיבתו השבוע הבא. מדד דאו ג'ונס, אשר רשם ביום חמישי את הנפילה היומית החדה ביותר זה חמישה שבועות, יורד ב-0.6%; מדד S&P 500 נסוג ב-0.5%; מדד נאסד"ק מאבד 0.6%.

מניית מיקרוסופט עולה ב-3.4% לאחר שחברת התוכנה הגדולה בעולם דיווחה ביום חמישי לאחר סגירת המסחר על הכנסות שיא רבעוניות שעלו על תחזיות האנליסטים. מניית סטרבאקס מטפסת ב-1.6% לאחר שרשת בתי הקפה דיווח אמש על רווח רבעוני גבוה מהצפוי. מניית פרוקטר אנד גמבל מוסיפה 2.5% לאחר שיצרנית מוצרי הצריכה הגדולה בעולם דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים הודות למכירות איתנות בשווקים מתעוררים. מניית ג'וניפר נטוורקס קופצת ב-7.4% לאחר שיצרנית ציוד רשתות התקשורת דיווחה אמש על מכירות רבעוניות גבוהות מהצפוי.

16:02 שוקי המניות בשווקים המתעוררים צונחים ומשלימים את פתיחת השנה הגרועה מאז 2009, על רקע נפילת מטבעות הכלכלות המתעוררות עקב סימני האטה בכלכלת סין והערכות כי המשך צמצום התמריצים המוניטריים של הבנק הפדרלי יגביר את קצב יציאת המשקיעים מהשווקים המתעוררים. מדד מניות השווקים המתעוררים של MSCI נסוג ב-1.2% לרמתו הנמוכה ביותר מאז השישי בספטמבר, ומשלים בכך נפילה של 5.1% מתחילת השנה.

מטבעות השווקים המתעוררים, שרשמו אתמול את הירידה החדה ביותר זה חמש שנים, ממשיכים לצנוח גם היום. הרובל של רוסיה נחלש ב-1.4% מול הדולר לרמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2009, ומשלים בכך נפילה של כמעט 5% מתחילת השנה; הרופי של הודו נסוג ב-1.2%, הרנד של דרום אפריקה נחלש לרמתו הנמוכה ביותר מאז שנת 2008, והלירה הטורקית צנחה לשפל מול הדולר והיורו. הצניחה במטבעות השווקים המתעוררים ביום חמישי נרשמה לאחר שהפזו של ארגנטינה רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט 12 שנים לאחר שארגנטינה ביצעה בו פיחות על כך שצמצמה את התערבותה בשוק המט"ח.

15:30 פרוקטר אנד גמבל, יצרנית מוצרי הצריכה הגדולה בעולם דיווחה היום על תוצאות טובות מהמצופה, בסיוע עלייה במכירות בשווקים מתפתחים. הרווח הנקי ירד ב-6% ל-3.43 מיליארד דולר, או 1.18 דולר למניה, לעומת רווח של 4.09 מיליארד דולר, או 1.39 דולר למניה בתקופה המקבילה. (בלומברג)

14:45 המסחר בבורסות אירופה מתנהל היום במגמה חיובית. לונדון יורדת ב-1%; פרנקפורט נחלשת ב-1.3%; פריז משילה לערכה 1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-1.4%; מדריד צונחת ב-2.5%. היורו נסחר ללא שינוי ניכר מול הדולר סביב שער של 1.37 דולר ליורו.

את הירידות במדריד מובילות מניות הבנקים, שחשופים לארגנטינה שמראה סימני משבר. הפיחות בפסו הארגנטיני פוגע מאוד בבנקים הספרדים שחשופים לו. הפסו הוא המטבע עם הביצועים הגרועים ביותר מתחילת השנה מול היורו אחרי שהוא צנח בכ-20% בתוך קצת יותר משלושה שבועות. (בלומברג)

13:05 הכלכלן נוריאל רוביני, שידוע בדרך כלל דווקא בתחזיות הכלכליות העגומות שלו, אמר כי ירד הסיכון שגוש היורו יתפרק. בראיון מדאבוס לבלומברג, אמר רוביני כי "החלק הרע של המשבר מאחורינו בכל מה שקשור לסיכונים פיננסיים". ב-2012 חזה רוביני כי יוון תעזוב את גוש היורו על רקע משבר החוב ביבשת. (בלומברג)

10:30 מארק קרני, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, אמר היום כי "אין צורך מיידי להעלות את הריבית". בין חברי הנהלת הבנק המרכזי של בריטניה מתקיים דיון בנוגע להעלאת הריבית אחרי שפורסם השבוע כי האבטלה בבריטניה ירדה ל-7.1% - והתקרבה לרף 7% שאחריה אמר קרני כי הבנק יתחיל בבחינת העלאת הריבית. (בלומברג)

09:09 המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום במגמה שלילית ובורסות הונג קונג ויפן בדרכן לרשום את רצף הירידות השבועי הארוך ביותר זה שנה וחצי. טוקיו ירדה ב-1.9% ורשמה ירידה שבועית של 2.2%; הונג קונג מאבדת 0.9%%; שנחאי עולה ב-0.5%; סיאול נחלשה ב-0.4%%; סידני ירדה ב-0.4%. הדולר מתחזק מול הין ב-0.1% ונסחר סביב שער של 103.4 ין לדולר.

סוכנות דירוג האשראי פיץ' אישררה היום את הדירוג של גרמניה ברמה מושלמת של AAA עם אופק יציב. הסוכנות ציינה את הירידה ברמת החוב של כלכלה הגדולה באירופה. כלכלני גרמניה יכולים לחייך, מכיון שלפני כשבועיים גם סוכנות דירוג האשראי S&P השאירה את הדירוג של גרמניה ברמה מושלמת. (בלומברג)

08:30 סמסונג, יצרנית מכשירי הסלולר הגדולה בעולם, דיווחה היום על ירידה של 6% ברווח התפעולי שלה ברבעון הרביעי לכ- 7.7 מיליארד דולר. הירידה נגרמה, בין היתר, בשל מכירות חלשות יחסית בחטיבת הסלולר ובגלל בונוס חד-פעמי שחילקה החברה לעובדים. (TheMarker)

07:45 המשקיעים באסיה חוששים מחזרת משבר האשראי ביבשת. כמו כן נרשמה עלייה בביטוח נגד חדלות פירעון. במקביל, רגולטור הבנקים בסין אמר היום כי הוא ירחיב את בדיקת סיכוני האשראי בענף כריית הפחם והבנק המרכזי במדינה הזרים היום כסף לשוק לראשונה השנה. 

23.1.2014

23:01 בורסות וול סטריט נסגרו בירידות ומדד דאו ג'ונס נפל לשפל של חודש, בעקבות התכווצות מפתיעה בפעילות הייצור בסין - הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 1.1%; מדד S&P 500 נסוג ב-0.9%; מדד נאסד"ק, אשר נסגר ביום רביעי ברמתו הגבוהה ביותר מאז קיץ 2000, איבד 0.6%. מדד התנודתיות VIX, הידוע בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט, קפץ ב-8%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נפלה לשפל של שבעה שבועות.

מניית נטפליקס קפצה ב-16% לאחר ששירות הוידאו בסטרימינג למנויים הגדול בעולם דיווח ביום רביעי לאחר סגירת המסחר על צמיחה חדה מהצפוי במספר המנויים, ברווחים ובהכנסות. מניית חברת תוספי המזון הרבלייף צנחה ב-10% לאחר שחבר הסנאט האמריקאי אדוארד מרקי הודיע כי ביקש מרשות ני"ע בארה"ב (SEC), נציבות המסחר הפדרלית (FTC) ומחברת הרבלייף עצמה, מידע נוסף על התנהלותה העסקית, בשל חשד כי עסקי החברה הם הונאת פירמידה.

21:45 הנפט הגולמי נסגר בניו יורק ברמתו הגבוהה ביותר השנה. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסגרו במחיר של 97.32 דולר לחבית - מחיר הסגירה הגבוה ביותר מאז ה-31 בדצמבר - לאחר עלייה של 0.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

20:47 הזהב זינק לשיא של חודשיים על רקע הירידות בשוק המניות בארה"ב והיחלשות הדולר בעולם. החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,262.3 דולר לאונקייה - מחיר הסגירה הגבוה ביותר מאז ה-19 בנובמבר - לאחר עלייה של 1.9% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

19:29 מניית חברת תוספי המזון הרבלייף צונחת ביותר מ-12% בוול סטריט לאחר שחבר הסנאט האמריקאי אדוארד מרקי הודיע כי ביקש מרשות ני"ע בארה"ב (SEC), נציבות המסחר הפדרלית (FTC) ומחברת הרבלייף עצמה, מידע נוסף על התנהלותה העסקית, בשל חשד כי עסקי החברה הם הונאת פירמידה. (מרקטווץ')

19:05 בורסות אירופה רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משבעה שבועות ונסוגו משיא של שש שנים, בעקבות התכווצות מפתיעה בפעילות מגזר הייצור בסין - הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. מניות המדיה והטכנולוגיה הובילו את הירידות. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.8%; פרנקפורט נסוגה ב-0.9%; פריז איבדה 1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, אשר נסגר ביום רביעי בשיא של שש שנים, ירד ב-1% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ראשית דצמבר.

מניית פירסון צנחה ב-8.2% בבורסת לונדון - הנפילה החדה ביותר זה למעלה מ-11 שנים - לאחר שמו"לית העיתון "פייננשל טיימס" העריכה כי הוצאותיה על ארגון מחדש של פעילותה בשנת 2013 היו גבוהות מכפי שהוערך עד כה. מניית נוקיה צללה בקרוב ל-11% בבורסת הלסינקי - הנפילה היומית החדה ביותר זה 16 חודשים - לאחר שהעריכה כי צפויה ירידה בשולי הרווח של חטיבת ציוד הרשתות ברבעון הנוכחי.

18:04 שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות בעקבות עלייה חדה מהצפוי בתביעות האבטלה וירידה מפתיעה במדד פעילות הייצור בארה"ב, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים יורדת ב-0.06% לרמה של 2.81% - שפל של שישה שבועות.

17:07 המכירות של בתים קיימים בארה"ב גדלו בדצמבר לראשונה זה ארבעה חודשים, בדרך לשנה הטובה ביותר זה שבע שנים. המכירות של בתים קיימים גדלו בחודש שעבר ב-1% לקצב שנתי של 4.87 מיליון בתים, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR). תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות גבוה יותר של 4.93 מיליון בתים. בה בעת, נתוני נובמבר תוקנו כלפי מטה לקצב מכירות של 4.82 מיליון בתים לעומת קצב של 4.9 מיליון בתים שעליו דווח במקור. עם זאת, בסיכום שנתי קפצו המכירות ב-2013 ב-9.1% לקצב שנתי של 5.09 מיליון בתים - השנה החזקה ביותר מאז 2006. (בלומברג)

17:04 מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב טיפס חודש שישי ברציפות. מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב עלה בדצמבר ב-0.1% לאחר עלייה של 1% בחודש הקודם, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2% לאחר עלייה של 0.8% שעליה דווח במקור בחודש הקודם. (מרקטווץ')

16:30 בורסות וול סטריט נסחרות במגמה שלילית ומדד S&P 500 יורד לראשונה השבוע, בעקבות התכווצות מפתיעה בפעילות הייצור בסין - הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. מדד דאו ג'ונס יורד ב-0.9%; מדד S&P 500 נוסג ב-0.7%; מדד נאסד"ק, אשר נסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מאז קיץ 2000, מאבד 0.6%.

מניית נטפליקס קופצת ב-16% לאחר ששירות הוידאו בסטרימינג למנויים הגדול בעולם דיווח ביום רביעי לאחר סגירת המסחר על צמיחה חדה מהצפוי במספר המנויים, ברווחים ובהכנסות. מניית אי-ביי עולה ב-2.7% לאחר שענקית המסחר המקוון דיווחה אף היא אמש על שיפור בתוצאותיה הכספיות, והודיעה כי המשקיע קרל אייקאן דוחק בחברה להנפיק את חטיבת התשלומים שלה, פייפאל. מניית מקדונלדס יורדת ב-0.2% לאחר שרשת המזון המהיר הגדולה בעולם דיווחה על נפילה חדה מהצפוי במכירות סניפיה בארה"ב ברבעון הרביעי. מניית ענקית התוכנה מיקרוסופט מטפסת ב-0.2% ומניית רשת בתי הקפה סטרבאקס נסוגה ב-1.6%, לקראת פרסום הדו"חות הכספיים של שתי החברות לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט.

16:22 מחירי הבתים בארה"ב טיפס ב-0.1% בנובמבר לאחר עלייה של 0.5% באוקטובר, מסרה היום רשות הדיור הפדרלית (FHFA). לעומת נובמבר 2012 טיפסו מחירי הבתים ב-7.6%. (מרקטווץ')

16:11 הייצור בארה"ב צומח בקצב הנמוך זה שלושה חודשים. מדד פעילות הייצור בארה"ב ירד החודש לרמה של 53.7 נקודות - הרמה הנמוכה מאז אוקטובר - לעומת רמה של 55 נקודות בדצמבר, שהיתה הרמה הגבוהה ביותר זה 11 חודשים, לפי נתונים ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר מרקיט. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית. (מרקטווץ')

15:47 הבנק המרכזי של טורקיה התערב במפתיע בשוק המט"ח בניסיון לבלום את היחלשות הלירה הטורקית היורדת זה היום התשיעי ברציפות - רצף הירידות היומי הארוך ביותר מאז שנת 2001 של המטבע הטורקי. הלירה נחלשת ב-0.8% מול הדולר לשער של 2.276 לירה לדולר, לאחר שמוקדם יותר כבר צנחה ב-1.7% לרמה של 2.2977 לירה לדולר - שערה הנמוך מעולם. הבנק המרכזי של טורקיה ביצע היום רכישות של המטבע המקומי בשל "דפוסי מחירים לא בריאים" בשוק, נאמר בהודעה שפירסם היום הבנק. הלירה הטורקית צנחה ביותר מ-10% מאז החלה חקירת השחיתות נגד הממשלה ב-17 בדצמבר. (בלומברג)

15:39 מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב טיפס בשבוע שעבר ל-326 אלף לעומת 325 אלף בשבוע הקודם - שהיתה הרמה הנמוכה ביותר מאז שלהי נובמבר - מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו עלייה חדה יותר במספר התביעות לרמה של 330 אלף, לעומת 326 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם. (בלומברג)

15:34 מקדונלדס, רשת המזון המהיר הגדולה בעולם, דיווחה על רווח רבעוני שהיה כמעט ללא שינוי לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, על רקע ירידה במכירות סניפיה בארה"ב הפתוחים לפחות שנה. החברה רשמה ברבעון הרביעי של 2013 רווח נקי של 1.4 מיליארד דולר, או רווח של 1.4 דולר למניה, לעומת רווח של 1.4 מיליארד דולר, או רווח של 1.38 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 1.39 דולר למניה. מכירות סניפי מקדונלדס בארה"ב הפתוחים לפחות 13 חודשים נפלו ברבעון ב-1.4% לאחר גידול של 0.7% ברבעון הקודם. תחזית האנליסטים היתה לירידה של 0.2%. (בלומברג)

15:22 יצרנית הנשק האמריקאית לוקהיד מרטין דיווחה על נפילה של 14% ברווחיה ברבעון הרביעי של 2013, לאחר שקיצוצים בתקציב הבטחון של הממשל בארה"ב פגעו במכירותיה. החברה רשמה ברבעון רווח מפעילות מתמשכת של 488 מיליון דולר, או רווח 1.5 דולר למניה, לעומת רווח של 569 מיליון דולר, או רווח של 1.73 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי הוצאות חד פעמיות רשמה החברה רווח של 2.38 דולר למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 2.11 דולר למניה. מכירות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-11.5 מיליארד דולר, ירידה של 4.7%. (בלומברג)

13:51 בורסות אירופה נסחרות במגמה מעורבת: מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה קלות; לונדון יורדת ב-0.2%; פריז ללא שינוי; מדריד עולה ב-0.3%; מילנו עולה ב-0.6%; פרנקפורט יורדת ב-0.2%.

מנכ"ל סטנדרד צ'רטרד פיטר סנדס התייחס בביטול לשמועות כי הבנק עומד בפני השתלטות של בנק אחר. "אלו הן שטויות ספקולטיביות", אמר סנדס. הוא גם הכחיש כי הוא מועמד לעבור לתפקיד יו"ר החברה וכי סגנו מייק ריס מועמד להחליפו בתפקיד המנכ"ל. אתמול זינקו מניות הבנק לאחר ש"פייננשל טיימס" דיווח על עניין מצד בנק ולס פארגו האמריקאי ו-ANZ האוסטרלי. (רויטרס)

מדד מנהלי הרכש של מרקיט עבור גוש היורו העיד על שיפור בפעילות העסקית ל-53.2 נקודות בינואר, לעומת 52.1 נקודות בדצמבר. כל קריאה מעל 50 נקודות מעידה על התרחבות בפעילות העסקית. זו הייתה הרמה הגבוהה ביותר של המדד מאז אמצע 2011. (רויטרס)

טויוטה היפנית שמרה ב-2013 על ההובלה בשוק כלי הרכב, עם מכירות בסך 9.98 מיליון כלי רכב, עלייה של 2% לעומת 2012. החברה צופה למכור השנה 10.32 מיליון כלי רכב. GM מכרה 9.71 מיליון כלי רכב ב-2013, עלייה של 4% לעומת 2012. פולקסוואגן דיווחה על גידול של 5% במכירות כלי הרכב שלה ליותר מ-9.7 מיליון. (רויטרס)

תביעה הוגשה נגד קרדיט סוויס בטענת רשלנות וביצוע פעולות בלתי מאושרות עבור לקוח. לי טאו, יו"ר חברת צ'יינה גרין אגריקלצ'ר בניו יורק, טוען כי הבנק הונה את לי לגבי מצב חשבונו, לא הסביר לו כראוי את חלק מפעולות המסחר, ולא הודיע לו על מחסור בכספים במועד. התביעה הוגשה בבית המשפט העליון של סינגפור. הבנק מכחיש כי פעל שלא כשורה. (בלומברג)

12:00 מנכ"ל אמריקן איגל, רשת האופנה הבינ"ל לצעירים, התפטר מתפקידו. רוברט הנסון, שנכנס לתפקידו לפני כשנתיים, יעזוב את החברה באופן מיידי, לפי הודעה רשמית שפירסמה אמריקן איגל אתמול. מניית החברה נפלה ב-5% במסחר לאחר הסגירה בעקבות ההודעה. (רויטרס)

11:50 שיעור האבטלה בבריטניה ירד בחדות ב-3 החודשים שהסתיימו בנובמבר, מ-7.4% ל-7.1%. הגידול היה חד מתחזיות הכלכלנים, שצפו ירידה לשיעור של 7.3%. הבנק המרכזי של בריטניה אמר בעבר כי כאשר האבטלה תרד ל-7%, הוא ישקול חזרה להעלאות ריבית. עם זאת, חבר בועדת המדיניות המוניטרית של הבנק, איאן מקאפרטי, הבהיר כי "אבטלה של 7% היא רק רף, ולא טריגר, והועדה המוניטרית אינה רואה צורך בהעלאת ריבית גם אם בעתיד הקרוב נרד לרמה של 7%". (גרדיאן)

מניית פירסון הבריטית, מו"לית "פייננשל טיימס" ו"אקונומיסט", צונחת ב-8% בעקבות פרסום אזהרת רווח. החברה צופה כי עלויות גבוהות מהצפוי של ארגון מחדש בחברה יגרום לה להחמיץ את תחזית הרווח שלה ל-2013. דו"חותיה השנתיים צפויים להתפרסם ב-28 בפברואר. (גרדיאן)

לנובו הודיעה על רכישת חטיבת השרתים הזולים (x86) של יבמ תמורת 2.3 מיליארד דולר. מרבית הסכום – 2.07 מיליארד דולר – יהיה במזומן, והיתר במניות לנובו. (רויטרס)

10:36 הפעילות הכלכלית בצרפת הצטמצמה בינואר, זה החודש השלישי ברציפות, לפי מדד מנהלי הרכש של HSBC ומרקיט. המדד עלה בינואר ל-48.5 נקודות, לעומת 47.3 נקודות בדצמבר, אך נותר פחות מרמה של 50 נקודות שמעליה הוא מצביע על התרחבות כלכלית.

בית משפט בארה"ב פסק כי על החטיבות הסיניות של 4 חברות ראיית החשבון הגדולות בעולם להשעות פעילותן בארה"ב למשך חצי שנה, לאחר שאלו לא העבירו לרגולטורים בארה"ב את המסמכים שנדרשו מהן במסגרת חקירת הונאה חשבונאית של חברות סיניות מסויימות. 4 החברות, חברות בת של KPMG, דלויט אנד טוש, PwC וארנסט אנד יאנג, אמרו כי יערערו על הפסיקה, וכי "בינתיים הן יכולות וימשיכו לשרת את כל לקוחותיהן ללא הפרעה". (רויטרס)

10:10 נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, אמר כי ישנם סימנים מעודדים להתאוששות כלכלית בגוש היורו. דראגי אמר את הדברים בראיון ל"נויה צירכר צייטונג". "אני נזהר מתחזיות אופטימיות מדי, אך כן, הכלכלה בגוש היורו שוב צומחת, אף שזו אינה צמיחה רחבה, ושיעור אבטלה של יותר מ-12% הוא גבוה מאוד", אמר דראגי. (מרקטווץ')

9:20 ירידות באסיה: טוקיו ירדה ב-0.8%; סיאול ירדה ב-1.2%; אוסטרליה ירדה ב-1.1%; בורסות סין נחלשות בעקבות נתוני ייצור מאכזבים – שנחאי ירדה ב-0.5% והונג קונג יורדת ב-1.5%.

ייצור המכוניות בבריטניה טיפס ב-2013 ב-3.1%, לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2007, בהובלת גידול בביקוש המקומי ובייצוא אל מחוץ לאירופה. הצמיחה מקרבת את מגזר הרכב הבריטי לדחיקת צרפת ממקומה כיצרנית המכוניות השלישית בגודלה באירופה (אחרי גרמניה וספרד). (מרקטווץ')

7:30 התכווצות מפתיעה בפעילות הייצור של סין: מדד מנהלי הרכש של HSBC ירד ל-49.6 נקודות בקריאה הראשונית לינואר, לעומת קריאה של 50.5 נקודות בדצמבר. כל קריאה של המדד מעל 50 נקודות מעידה על התרחבות פעילות הייצור, ורמה מתחת ל-50 נקודות מעידה על התכווצות (מרקטווץ')

מחיר הנפט הגולמי בארה"ב יורד: החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נחלשים ב-0.3% למחיר 96.49 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק, לאחר שאתמול טיפסו ב-1.9% למחיר הגבוה עד כה השנה – 96.73 דולר לחבית.

מניית נטפליקס זינקה מיד עם פרסום דו"חותיה לאחר סגירת המסחר בוול סטריט ב-18%, הודות לגידול מהיר מהצפוי במספר המנויים שלה, ברווחיה ובהכנסותיה. נטפליקס דיווחה על גידול של 24% בהכנסותיה ברבעון הרביעי לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, לסך של 1.18 מיליארד דולר, מעל תחזיות אנליסטים להכנסות בסך 1.17 מיליארד דולר. בשורה התחתונה דיווחה נטפליקס על גידול פי 6 ברווח הנקי שלה, ל-48.4 מיליון דולר, לעומת 7.9 מיליון דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה, והרבה מעל לתחזיות אנליסטים. מספר המנויים גדל אף הוא יותר מהתחזיות, ל-33.4 מיליון – תוספת של 2.3 מיליון מנויים חדשים לעומת הרבעון השלישי. (TheMarker)

גם מניות אי-ביי זינקו במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט – ב5.7%. החברה דיווחה אף היא על שיפור בתוצאותיה, והוסיפה כי המשקיע קרל אייקאן מציע להנפיק את חטיבת התשלומים שלה, פייפאל. אייקאן צבר נתח של 0.82% באי-ביי, לפי דיווח החברה, מידע שתרם לזינוק במניה. ענקית המכירות המקוונות דיווחה על גידול של 19% בהכנסות פייפאל, לעומת גידול של 12% בהכנסות חטיבת המכירות. עם זאת, הגידול בהכנסות החברה היה נמוך מתחזיות אנליסטים, וכך גם תחזית ההכנסות שלה לרבעון הנוכחי. אי-ביי הורידה את תחזיתה עבור הכנסותיה ב-2015.

22.1.2014

23:00 בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת על רקע דו"חות כספיים מאכזבים של ענקית המחשוב יבמ וחברת השבבים AMD. מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.2%; מדד S&P 500 עלה ב-0.1%; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.4% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז שנת 2000.

מניית יבמ ירדה ב-3.2% לאחר שחברת שירותי המחשוב הגדולה בעולם דיווחה ביום שלישי לאחר סגירת המסחר על ירידה בהכנסותיה זה הרבעון השביעי ברציפות והחמיצה את תחזיות האנליסטים בשורה העליונה זה הרבעון הרביעי ברציפות. מניית AMD צנחה ב-12.2% לאחר שיצרנית השבבים למחשבים אישיים העריכה כי הכנסותיה ברבעון הראשון של 2014 יהיו בטווח של 1.29-1.38 מיליארד דולר - פחות מתחזית האנליסטים למכירות של 1.37 מיליארד דולר.

22:01 מחיר הגז הטבעי קפץ בניו יורק בקרוב ל-6% לרמתו הגבוהה מאז 2011 לאחר שמזג אוויר קר וסוער שפקד את מזרח ארה"ב הגדיל את הביקוש לאנרגיה. החוזים על הזהב הטבעי למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 4.689 דולר למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu) - מחיר הסגירה הגבוה ביותר מאז יוני 2011 - לאחר עלייה של 5.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 96.73 דולר לחבית - הסגירה הגבוהה ביותר השנה - לאחר עלייה של 1.9%.

21:31 מחיר הזהב ירד יום שני ברציפות בניו יורק. החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,238.6 דולר לאונקייה, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בהמשך לירידה של 0.8% אתמול.

20:24 בית המכירות הפומביות הבריטי כריסטיס דיווח היום על מכירות שיא שנתיות של 4.5 מיליארד ליש"ט (7.5 מיליארד דולר) ב-2013, גידול של 16% לעומת השנה הקודמת, הודות לגידול של 30% במספר הקונים החדשים במכירות הפומביות שערך. כריסטיס, הנמצא בבעלות פרטית, מפרסם נתוני מכירות פעמיים בשנה אולם אינם מדווח על רווחיו. (פייננשל טיימס)

19:07 בורסות אירופה נסגרו ברמתן הגבוהה ביותר זה שש שנים לאחר שחברת ASML, יצרנית ציוד ייצור השבבים הגדולה באירופה, הגדילה ב-15% את הדיווידנד המחולק למשקיעים, ובעקבות דו"ח אנליסטים חיובי על יצרנית הרכב פז'ו. בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בירידה של 0.1%; פריז נסגרה בעליות קלות. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.1% לרמתו הגבוהה ביותר מאז ינואר 2008.

מניית AMSL קפצה ב-7% בבורסת אמסטרדם - הזינוק היומי החד זה שנה - לאחר שדיווחה על זינוק של 62% ברווחיה ברבעון הרביעי. מניית פז'ו זינקה ב-5.8% בבורסת פריז לאחר שאנליסטים של חברת דירוג האשראי מודי'ס אמרו כי תוכנית החברה לגייס 3 מיליארד יורו תהיה בעלת השלכות חיוביות על דירוג האשראי שלה. מניית אליאנץ ירדה ב-1.2% בבורסת פרנקפורט, תוך שהיא חותכת את שווי השוק של ענקית השירותים הפיננסים הגרמנית ב-1.1 מיליארד יורו (1.6 מיליארד דולר) לפחות מ-60 מיליארד יורו, בעקבות הודעתו של מנכ"ל חטיבת ניהול הנכסים פימקו, מוחמד אל-עריאן, על כוונתו לעזוב את החברה בחודש מארס.

18:33 המשקיע המיליארדר קרל אייקן הודיע היום כי הגדיל את החזקותיו במניות אפל ב-500 מיליון דולר ליותר משלושה מיליארד דולר, אולם שב וביקר את הנהלת החברה על כך שאינה מגדילה את היקף תוכנית הקנייה החוזרת של מניותיה. (CNN)

18:18 הכנסות יורוטאנל חצו לראשונה את מיליארד יורו. יורוטאנל, המפעילה את המנהרה המחברת בין בריטניה לצרפת, דיווחה כי הכנסותיה בשנת 2013 צמחו ב-12% והסתכמו בשיא של 1.09 מיליארד יורו. (BBC)

17:51 הדולר הקנדי צנח לשפל של ארבע שנים מול הדולר של ארה"ב, לאחר שהבנק המרכזי של קנדה הוריד את תחזית האינפלציה והעריך כי חוזקו של המטבע המקומי ממשיך להכביד על היצוא מהמדינה. הדולר הקנדי נחלש ב-0.9% מול הדולר של ארה"ב לשער של 1.1065 דולר קנדי לדולר, לאחר שמוקדם יותר כבר נסוג לרמה של 1.1066 דולר קנדי לדולר – שערו הנמוך ביותר מאז ספטמבר 2009. (בלומברג)

16:30 בורסות וול סטריט נסחרות במגמה מעורבת על רקע דו"חות כספיים מאכזבים של ענקית המחשוב יבמ וחברת השבבים AMD. מדד דאו ג'ונס יורד ב-0.1%; מדד S&P 500 עולה ב-0.1%; מדד נאסד"ק, אשר נסגר ביום שלישי ברמתו הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2000, מטפס ב-0.2%.

מניית יבמ יורדת ב-4% לאחר שחברת שירותי המחשוב הגדולה בעולם דיווחה ביום שלישי לאחר סגירת המסחר על ירידה בהכנסותיה זה הרבעון השביעי ברציפות והחמיצה את תחזיות האנליסטים בשורה העליונה זה הרבעון הרביעי ברציפות. מניית AMD צונחת ב-10% לאחר שיצרנית השבבים למחשבים אישיים העריכה כי הכנסותיה ברבעון הראשון של 2014 יהיו בטווח של 1.29-1.38 מיליארד דולר - פחות מתחזית האנליסטים למכירות של 1.37 מיליארד דולר. מניות אי-ביי ונטפליקס נסחרות בירידה של 0.3% ו-0.1% בהתאמה, לקראת פרסום דו"חותיהן הרבעוניים לאחר סגירת המסחר.

15:53 עסקה במגזר טכנולוגיות המובייל: VMware, היצרנית הגדולה בעולם של תוכנות המאפשרות למחשבים להריץ מערכות הפעלה שונות, הסכימה לרכוש את חברת ניהול המובייל ושירותי האבטחה לעסקים AirWatch תמורת סכום של עד 1.54 מיליארד דולר, והעלתה את תחזית ההכנסות לרבעון הרביעי. (בלומברג)

14:19 המסחר בבורסות אירופה עבר לירידות שערים קלות. לונדון יורדת ב-0.1%; פריז מאבדת 0.2%; פרנקפורט נחלשת ב-0.1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-0.1%. היורו נסחר בירידות קלות מול הדולר סביב שער של 1.3553 דולר ליורו.

החוזים העתידיים מצביעים על פתיחה שלילית בבורסות וול סטריט. במוקד המסחר היום תעמוד, בין היתר, מניית IBM, שדיווחה אתמול אחרי סגירת המסחר על תוצאות מאכזבות לרבעון הרביעי.

היום ידווחו על תוצאותיהן לרבעון הרביעי 25 חברות במדד S&P500, מדד 500 החברות הגדולות. בין החברות שידווחו על תוצאותיהן ניתן למנות את נטפליקס, שזינקה בשנה שעברה בכ-300%, אך משקיעים רבים חוששים כי שווי המניה לא משקף את שווי החברה. תוצאות מכזבות של נטפליקס ל-2013 עשויות לסמל את תחילת ירידת ערך המניה לרמות שפויות יותר.

מסיכום ביניים של עונת הדו"חות עולה כי החברות רשמו ביצועים סבירים ברבעון הרביעי של השנה שעברה. מתוך 66 חברות במדד S&P500 שכבר דיווחו על תוצאותיהן, 68% הביסו את תחזיות הרווח, לפי בדיקה של סוכנות הידיעות הכלכלית בלומברג. (בלומברג) 

חתן פרס נובל רוברט שילר אמר בראיון ל-CNBC בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס כי הוא עדיין משקיע בשוקי המניות, על אף האזהרות מכך שמתפתחת בועה. שילר אמר כי המדד ארוך הטווח שלו לשוק המניות, אשר מודדת את מכפילי הרווח לפי ממוצע רווחים מותאם לאינפלציה של עשר השנים האחרונות, הוא כעת גבוה, ברמה של 25. עם זאת, הוא עדיין מתחת לרמה של 46 שבה היה בשנת 200 (CNBC)

12:50 הגרוע מכל במשבר בגוש היורו חלף, כך סבורים משקיעים ואנליסטים מכל העולם. 57% מהמשקיעים, האנליסטים והסוחרים אשר מנויים על שירותיה של בולמברג אמרו בסקר שנערך בשבוע שעבר כי מצבם של שוקי האג"ח של אירופה כבר לא מתדרדר. היתה זו הפעם הראשונה מזה שנתיים שבה רוב המשקיעים אופטימיים לגבי מצב הכלכלה בגוש היורו (בלומברג)

11:45 האבטלה בבריטניה ירדה ל-7.1% ברבעון שהסתיים בנובמבר, והתקרבה בכך עוד יותר לרמה של 7% - הרף שהציב הבנק המרכזי של בריטניה לבחינת העלאת ריבית (מרקטווץ')

09:30 המסחר בבורסות אסיה ננעל הבוקר בעליות שערים, על רקע החלטת הריבית של הבנק המרכזי של יפן. טוקיו עלתה ב-0.2%; הונג קונג עלתה ב-0.1%; שנחאי הוסיפה 2.1%; אוסטרליה ירדה ב-0.3%. 

יאהו הודיעה אתמול כי רכשה את סטארט אפ השיווק במובייל ספארק (Sparq), בניסיון לשפר את אסטרטגיית המובייל שלה. סכום הרכישה לא נמסר (טק קראנץ') 

08:30 האינפלציה באוסטרליה הואצה ברבעון האחרון של 2013 בקצב מהיר מהצפוי, מה שמחליש את ההערכות כי הבנק המרכזי יוריד את הריבית. מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.8% ברבעון הרביעי, קצב מהיר פי שניים מהתחזיות (דה אוסטרליאן)

08:00 ממשלת תאילנד הכריזה היום על מצב חירום בבירה בנגקוק, בעקבות המהומות האלימות נגד הממשלה אשר משתקות את העיר. מצב החירום יחל היום ויימשך 60 יום, אך מובילי המחאה אמרו כי בכוונתם להמשיך במהומות, אשר נועדו להדיח את ראש הממשלה ינגלוק שינאוואט מתפקידה. הבורסה בתאילנד ירדה ב-0.9%. 

07:00 הבנק המרכזי של יפן הודיע היום על השארת הריבית ללא שינוי, בטווח של 0%-0.1%. כמו כן לא שינה הבנק את התחזית הכלכלית שלו, אם כי תחזית הצמיחה השתנתה מעט וכעת צופה מועצת הבנק צמיחה של 1.4% בשנת התקציב 2014, לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 1.5% (מרקטווץ')

21.1.2014

24:00 מניית IBM, חברת שירותי המיחשוב הגדולה בעולם, נופלת ביותר מ-3% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, לאחר שהחברה דיווחה על תחזית מאכזבת לחודשים הקרובים ותוצאות נמוכות מהתחזיות.

עם זאת, החברה הצליחה להגדיל את רווחיה, כשרשמה רווח של 6.2 מיליארד דולר, או 5.73 דולר למניה, לעומת 5.15 דולר למניה בתקופה המקבילה ב-2012. תחזית חברת פורקאסט עמדה על 5.99 דולר למניה. גם בשורת ההכנסות איכזבה החברה את המשקיעים, לאחר שאנליסטים צפו הכנסות של 28.27 מיליון דולר, בעוד IBM דיווחה על הכנסות של 27.7 מיליארד דולר.

תחזית החברה היתה אף היא מתחת לתחזיות. ברבעון הראשון של 2014 צפויה IBM לרשום רווח של לפחות 17 דולר למניה, בעוד תחזיות פורקאסט עמדו על יותר מ-18 דולר למניה. (מרקטווץ')

23:10 מוחמד אל עריאן, מנכ"ל פימקו - קרן האג"ח הגדולה בעולם, יתפטר מתפקידו במארס הקרוב. כך לפי דיווחים שזורמים בדקות האחרונות באתרים הכלכליים. סיבת עזיבתו לא צוינה לפי שעה. אתר מרקטווץ' דיווח כי מחליפו בתפקיד הוא סמנכ"ל התפעול של פימקו, דאגלס הודג'. מייסד פימקו, ביל גרוס, יישאר בתפקיד יו"ר החברה.

23:00 מניית פייסבוק נסגרה בשער שיא של 58.51 דולר. שווי השוק של החברה הוא 144 מיליארד דולר והיא עלתה ב-54% ממחיר ההנפקה. 

לכתבת פרופיל על מוחמד אל עריאן

23:00 המסחר בבורסות וול סטריט ננעל במגמה מעורבת ומדד הנאסד"ק עלה לשיא של יותר מ-13 שנה. מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.3%, מדד S&P 500 עלה ב-0.3% ומדד הנאסד"ק עלה ב-0.7% לרמתו הגבוהה מאז ספטמבר 2000 - ימי השיא של בועת הדוטקום.

22:20 מניית אפל קופצת ביותר מ-1.5% למרות הורדת המלצת קנייה למנייה על ידי אנליסט בבנק הצרפתי סוסייטה ז'נרל. העלייה נובעת מתחזית חיובית של מורגן סטנלי לגבי מכירות אפל בעונת החגים וברבעון הרביעי. לפי הערכות, החברה מכרה כ-55 מיליון מכשירי אייפון 5S ו-5C ברבעון שעבר. אפל תפרסם את הדו"חות הרבעוניים ב-27 בינואר.

20:00 בומברדיה, יצרנית המטוסים והרכבות מקנדה, הודיעה על קיצוץ של 1,700 משרות בחטיבת התעופה שלה, השקול ל-6% מכח האדם של החברה. הקיצוץ ייצא לפועל בשל עיכובים בתכניות ייצור של מטוסים חדשים. מניית החברה יורדת ב-1.8% בבורסת טורונטו.

19:00 בורסות אירופה חתמו את יום המסחר במגמה מעורבת על רקע העלאת תחזית הצמיחה של גוש היורו והכלכלות הגדולות ביבשת. לונדון ירדה בפחות מ-0.1%; פריז ננעלה ללא שינוי; פרנקפורט עלתה ב-0.15%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה בפחות ב-0.1%. היורו יורד מול הדולר ב-0.1% ונסחר סביב שער של 1.3525 דולר ליורו.

18:15 המסחר בוול סטריט, שנפתח בעליות, עבר לירידות שערים לאחר שסקר משקיעים של בנק אוף אמריקה הצביע על השיעור הגבוה ביותר של משקיעים מאז 2000, הסבורים שמחירי המניות בוול סטריט גבוהים מדי. לפי הסקר, 53% מהמשקיעים סבורים כי שוק המניות בארה"ב יקר. שוק המניות המועדף בעולם כעת הוא באירופה, זה החודש החמישי ברציפות.

מדד דאו ג'ונס יורד ב-0.7%,  מדד S&P 500 נחלש ב-0.2%, מדד הנאסד"ק ללא שינוי. הדולר ללא שינוי מול היורו בשער של 1.3557

17:30 כלכלת בריטניה המתאוששת זכתה לרוח גבית מקרן המטבע הבינ"ל, שהעלתה את תחזית הצמיחה של המדינה ב-2014 ל-2.4%, לעומת 1.9% בתחזית קודמת. קרן המטבע נימקה את הצעד בשיפור במגזר האשראי במדינה והקלה במדיניות הקיצוצים הממשלתיים. 

כמו כן פירסמה היום קרן המטבע את תחזית הצמיחה ב-2014 לשאר הכלכלות הגדולות: תחזית הצמיחה העולמית עלתה ב-0.1% ל-3.7% ב-2014. גוש היורו צפוי לצמוח השנה ב-1%, נתון שימחיש את היחלצותו ממשבר החוב העמוק.

כלכלת גרמניה תרשום צמיחה של 1.6% וצרפת תשתרך עם צמיחה של 0.9%, אף שמדובר בעלייה לעומת תחזית קודמת. גם תחזית הצמיחה של ארה"ב עלתה, ב-0.2%, לשיעור שנתי של 2.8%. בקרב הכלכלות המתעוררות, סין תצמח ב-7.5%, ברזיל ב-2.3% ורוסיה ב-2% - ירידה חדה של 1% לעומת התחזית הקודמת. (מרקטווץ')

16:40 מניית ענקית האלומיניום אלקואה, שדיווחה לאחרונה על הפסד רבעוני של 2.3 מיליארד דולר, מזנקת בפתיחת המסחר ביותר מ-6% לאחר שג'יי.פי מורגן העלה את המלצת הקנייה למנייה ואת מחיר היעד שלה מ-9 ל-15 דולר, בשל התחזקות צפויה בענף. (מרקטווץ')

מחיר היעד של מניית גוגל זינק ל-1,450 דולר בתחזית של חברת פסיפיק קרסט, שעה שהמנייה נסחרת כיום ברמה של 1,135 דולר. "אנחנו סבורים שפעילות ליבה חזקה תוכל להוביל לצמיחה של 18.4% ב-2014, הישג גדול במונחים של חברת הייטק גדולה", נכתב בסקירה של האנליסט אוון וילסון. מניית גוגל עולה ב-0.8%. מתחילת השנה רשמה המנייה עלייה של 3%. (מרקטווץ)

16:30 המסחר בבורסות וול סטריט נפתח בעליות שערים לאחר פרסום דו"חות כספיים חיוביים של ורייזון, דלתא אירליינס וג'ונסון אנד ג'ונסון. דאו ג'ונס עולה ב-0.3%, מדד S&P מטפס ב-0.4%, מדד הנאסד"ק מתחזק ב-0.6%. הדולר עולה מול היורו ב-0.1% לשער של 1.3536 דולר ליורו.

מניית וריזון יורדת ב-0.25% עם פתיחת המסחר אף שדו"חותיה לרבעון הרביעי, שפורסמו היום, הצביעו על מעבר לרווח, מעל התחזיות. החברה דיווחה על רווח של 5.07 מיליארד דולר ברבעון הרביעי, או 1.76 דולרים למניה, לעומת הפסד של 4.23 מיליארד דולר או 1.48 הכנסות החברה היו גבוהות בהרבה מתחזיות רוב האנליסטים.דולרים למניה בתקופה המקבילה ב-2012. הכנסות החברה טיפסו ל-31.07 מיליארד דולר, לעומת 30.05 מיליארד דולר בתקופה המקבילה ב-2012.

גם חברת התעופה דלתא הכתה היום את תחזיות האנליסטים עם פרסום דו"חותיה. דלתא דיווחה היום כי הרווח שלה ברבעון הרביעי זינק ל-8.48 מיליארד דולר, או 9.89 דולרים למניה, לעומת 7 מיליון דולר בלבד בתקופה המקבילה בשנה שעברה. הערכות האנליסטים היו לרווח של 63 סנט למניה. מניית החברה עולה בכ-2.5% במסחר המקדים.

מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון עולה בכ-0.6% במסחר המקדים אחרי שדיווחה על עלייה של 4.5% במכירות ל-18.4 מיליארד דולר. החברה דיווחה על רווח של 1.23 דולרים למניה – קצת יותר מתחזיות האנליסטים שציפו לרווח של 1.2 דולרים למניה.

אחרי סגירת המסחר תפרסם גם חברת המחשבים IBM את תוצאותיה לרבעון הרביעי. תחזיות האנליסטים הם לרווח של 5.99 דולרים למניה.

14:33 המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעיקר במגמה חיובית. לונדון מתחזקת ב-0.1%; פריז עולה ב-0.4%; פרנקפורט מוסיפה 0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.2%. היורו יורד מול הדולר ב-0.2% ונסחר סביב שער של 1.3525 דולר ליורו.

סימן נוסף להתאוששות באירופה ניתן לראות בקצב עליית מחרי הבתים בגוש היורו. יורוסטאט, שמרד הסטטיסטיקה של אירופה, אמר היום כי מחירי הבתים במדינות גוש היורו עלו ברבעון השלישי ב-0.6% לעומת הרבעון השני של 2013. זהו קצב הצמיחה הרבעוני הגבוה ביותר זה שנתיים. (מרקטווץ')

13:41 סקר אמון הציבור של חברת המחקר אדלמן מצביע על ירידה עקבית באמון שרוכש הציבור בעולם לממשלות, בעוד מידת האמון במגזר העסקי נשארה ללא שינוי. לאמון הרב ביותר זוכים, באופן לא מפתיע, ארגוני המגזר השלישי. (TheMarker)

12:56 חברת התוכנה הגרמנית SAP דיווחה היום על תוצאותיה והורידה את יעד הרווחיות שלה. החברה אמרה כי הרווח התפעולי בהתאמה עונתית צפוי להגיע ל-35% מהמכירות עד 2017, במקום עד 2015. הרווח התפעולי של החברה עלה ב-2013 ב-13% והגיע ל-5.9 מיליארד דולר. מניית החברה יורדת בכ-1.5% בבורסת פרנקפורט. (בלומברג)

11:30 הבנק המרכזי של סין הזרים נזילות לבנקים המסחריים הגדולים במדינה לקראת חופשת ראש השנה הסינית בסוף החודש. הבנק הזרים 255 מיליארד יואן (42 מיליארד דולר) למערכת הפיננסית, ואמר כי הצעד נועד להבטיח את יציבות שוקי הכסף במדינה לקראת החג. ראש השנה הסינית הוא החג החשוב ביותר לסינים שבו גדל הביקוש למזומנים מצד צרכנים. 

11:05 ענקית מוצרי הצריכה יוניליוור דיווחה היום על האטה ראשונה במכירותיה השנתיות מאז 2009, בין היתר בשל ירידה בביקוש בשווקים מעוררים. החברה רשמה רווח של 4.84 מיליארד יורו (6.56 מיליארד דולר) ב-2013, עליה קלה לעומת רווח של 4.37 מיליארד יורו ב-2012. הכנסות החברה ירדו ב-3% ל-49.78 מיליארד דולר (מרקטווץ')

10:20 המשקיעים בעולם הראו את האופטימיות הגדולה ביותר לגבי הכלכלה העולמית מזה כמעט חמש שנים, הודות להתאוששות בכלכלות המפותחות בהובלת ארה"ב, כך לפי סקר של בלומברג. 59% מהמשקיעים המנויים על שירותי בלומברג אמרו בסקר שנערך בשבוע שעבר כי התחזית לכלכלה העולמית משתפרת. זוהי עליה לעומת 33% בנובמבר והשיעור הגבוה ביותר מאז שהחל להתפרסם הסקר ביולי 2009 (בלומברג)

10:07 באסיה ננעלו הבורסות בעליות שערים. טוקיו עלתה ב-1%; הונג קונג הוסיפה 0.6%; שנחאי עלתה ב-0.8%; סיאול עלתה ב-0.5%. 

09:50 המסחר במניותיהן של שבע מתוך שמונה חברות סיניות שהחלו להיסחר היום בבורסת שנזן הופסק לאחר שהעליות בהן היו בשיעור חד מהרף המותר. המסחר במניות של ז'ג'יאנג וולוו ביו-פרמסוטיקל, צ'נגדו טיאנבאו הבי אינדוסטרי, גואנגדונג קטון אדיוקיישן וארבע חברות נוספות הופסק למשך 4 וחצי שעות לאחר שזינקו ביותר מ-44% לעומת מחירי ההנפקה. בורסת שנזן הזהירה מהסיכונים שבספקולציות "עיוורות" בהנפקות. סין חידשה לאחרונה את ההנפקות הראשונות לציבור לראשונה מאז אוקטובר 2012 (בלומברג)

09:01 ווטסאפ ממשיכה לזנק: מנכ"ל ומייסד שירות ההודעות, יאן קום, אמר אתמול כי לווטסאפ יש כבר 430 מיליון משתמשים פעילים. קום אמר בעבר כי הנתונים שמפרסמת החברה הם רק של משתמשים פעילים, כלומר משתמשים שמפעילים את השירות לפחות פעם בחודש, בניגוד לחברות שמפרסמות את מספר המשתמשים הרשומים - שיכול להיות שאינם משתמשים כלל בשירות. (TheMarker)

08:42 ההפגנות בתאילנד נמשכות ואל המוחים מצטרפים גם חקלאים שיוצאים נגד תוכנית ממשלתית לרפורמה באורז. כלכלנים מעריכים כי המצב הפוליטי במדינה עשוי לאלץ את הבנק המרכזי להוריד את הריבית ל-2%, לעומת 2.25%.

המסחר בבורסת טוקיו הסתיים בעליות של 1%. מחר יקיים הבנק המרכזי במדינה את ישיבת המדיניות החודשית שלו, ומרבית הכלכלנים לא צופים שינוי בשיעור הריבית. גם ביתר בורסות היבשת נרשמות היום עליות. הונג קונג מטפסת ב-0.5%; שנחאי עולה ב-0.7%.

07:34 מניית לנובו מזנקת ב-3.5% בבורסת הונג קונג אחרי שדווח כי החברה מקיימת מגעים לרכישת חטיבת הרתים של IBM. אם עסקה כזו תצא אל הפועל, היא לא תהיה הפעם הראשונה שבה רוכשת לנובו נתח מ-IBM. חטיבת המחשבים האישיים של החברה הסינית מבוססת על החטיבה שרכשה לנובו מ-IBM ב-2005. (TheMarker)

07:08 המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים לקראת סיום יום המסחר ביפן. בורסת טוקיו עולה ב-0.1%; הונג קונג מטפסת ב-0.6%; שנחאי עולה ב-0.6%; סיאול עולה ב-0.5%; סידני עלתה ב-0.5%. אתמול לא התקיים מסחר בניו יורק בגלל יום מרתין לותר קינג.

20.1.2014

20:58 אורלקלי, יצרנית האשלג הגדולה בעולם, הסכימה לספק אשלג לסין במחיר הנמוך ב-24% ממחיר החוזה הקודם שהסתיים ביולי, בעקבות ירידת המחירים בשוק. אורלקלי תמכור אשלג לקבוצת לקוחות מסין במחיר של 305 דולר לטון במסגרת חוזה למחצית הראשונה של שנת 2014, מסרה היום החברה. החוזה הוא בהיקף של 700 אלף טון. מחיר החוזה החדש נמוך באופן משמעותי ממחיר של 400 דולרים שגבתה אורלקלי עבור טון אשלג עד יולי, בתקופה של מיזם השיווק המשותף עם בלארוס. (TheMarker)

19:11 בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת על רקע ירידות בניות הבנקים בעקבות הפסד רבעוני מפתיע של ענק הבנקאות הגרמני דויטשה בנק. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.1%; פרנקפורט נסוגה ב-0.3%; פריז ירדה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.1%. מניית דויטשה בנק צנחה ביותר מ-5% בבורסת פרנקפורט - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ספטמבר 2012 - לאחר שהבנק הגדול בגרמניה דיווח אתמול במפתיע על הפסד לפני מס ברבעון הרביעי של 2013. מניית פז'ו-סיטרואן צללה ב-11% בבורסת פריז לאחר שדירקטוריון יצרנית המכוניות השנייה בגודלה באירופה אישר גיוס הון של שלושה מיליארד יורו (4.1 מיליארד דולר).

18:13 מוחמד אל-עריאן, מנכ"ל פימקו - קרן האג"ח הגדולה בעולם - הזהיר כי שנת 2014 אינה צפויה לבשר על התאוששות מלאה מהמשבר שמכביד על הכלכלה העולמית בשנה האחרונות. "עדיין מוקדם מדי להכריז על נצחון של מדינות המערב על תקופת הצמיחה החלשה הממושכת, שיעור האבטלה הגבוה באופן עיקש, חוסר שוויון מופרז, חששות חוזרים ונשנים בתחומי החוב והגירעון", כתב אל-עריאן (CNBC).

16:47 האג"ח הממשלתיות של אוקראינה רשמו את הנפילה החדה ביותר זה למעלה משבוע, בורסת המניות המקומית צנחה בקרוב ל-3% - הירידה היומית החדה מאז אפריל - ועלות הביטוח כנגד חדלות פירעון של האג"ח של אוקראינה עקפה את זו של קפריסין והפכה לגבוהה באירופה, על רקע העימותים האלימים בין מפגינים למשטרה בבירה קייב. (TheMarker)

15:35 פול קויל, מנהל הכספים של רשת המרכולים הבריטית ויליאם מוריסון, נחקר בחשד למסחר לפי מידע פנים, לפי דיווחים בבריטניה. קויל הושעה מתפקידו לאחר שנעצר בדצמבר במסגרת חקירה של רגולטור המגזר הפיננסי בבריטניה. (מרקטווץ')

15:24 בורסות אירופה נסחרות בתנודתיות על רקע כמה דו"חות מאכזבים ונתונים כלכליים מעורבים: מדד סטוקס 600 הכלל אירופי נסחר כמעט ללא שינוי; לונדון יורדת פחות מ-0.1%; פריז יורדת ב-0.1%; פרנקפורט יורדת ב-0.4%; מדריד יורדת ב-0.1%; מילנו יורדת ב-0.1%. בורסות וול סטריט סגורות היום לרגל יום מרטין לותר קינג.

יבמ שוקלת למכור את חטיבת השרתים הזולים שלה (x86), לדברי מקורות המקורבים לחברה, שאמרו גם כי יצרנית המחשבים דל שוקלת לרכוש חטיבה זו. לנובו הסינית, יצרנית המחשבים האישיים הגדולה בעולם, נמצאת במגעים רציניים עם יבמ לגבי רכישת החטיבה, ושתי החברות עשויות להגיע להסכם בתוך שבועות ספורים, לדברי אדם המעורה במגעים. (מרקטווץ'/בלומברג)

13:45 ההזמנות מבתי חרושת באיטליה טיפסו בחדות בנובמבר, בהובלת ביקוש מקומי. כלל ההזמנות טיפסו ב-2.3% לעומת אוקטובר, לפי לשכת הסטטיסטיקה האיטלקית, וההזמנות בתוך איטליה טיפסו ב-4.1%, לעומת ירידה של 0.4% בהזמנות מחוץ לאיטליה. (מרקטווץ')

העלאת דירוג האשראי של אירלנד בחזרה לרמת "השקעה" על ידי סוכנות דירוג האשראי מודי'ס בסוף השבוע, חיזקה את אמון המשקיעים באג"ח הממשלתיות של אירלנד, וכעת התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-5 שנים נמוכה מהתשואה על אג"ח מקבילות של ארה"ב. התשואה על האג"ח האיריות ל-5 שנים ירדה ל-1.612%, לעומת 1.628% של המקבילות האמריקאיות, ולעומת תשואה של 1.77% ביום שישי האחרון.

12:00 מחזורי המסחר בבורסה הפלסטינית זינקו בשבועות האחרונים פי שניים, סימן לכך שמשקיעים מהמרים ששר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי יצליח להביא להסכם בין הפלסטינים לישראל, כך אמר לבלומברג מנכ"ל הבורסה, שבה מניות בשווי 3 מיליארד דולר. כעת עולה בורסת פלסטין ב-0.7%, לאחר שבשבוע שעבר עלתה ב-1.2% (TheMarker)

10:20 מניית דויטשה בנק יורדת ב-4.2% לאחר שהבנק דיווח במפתיע על הפסד. גם מניית פז'ו נחלשת בעקבות נתונים מאכזבים. יצרנית המכוניות הצרפתית PSA פז'ו-סיטרואן דיווחה על ירידה של 4.9% במכירות המכוניות שלה, לסך של 2.82 מיליון. ברבעון הרביעי מכרה פז'ו 748,000 כלי רכב. מניית פז'ו צונחת ב-5.8%.

9:45 מגמה מעורבת באסיה: טוקיו ירדה ב-0.6%; אוסטרליה ירדה ב-0.2%; סיאול עלתה ב-0.5%; טייוואן עלתה ב-0.3%; הונג קונג יורדת ב-0.8%; שנחאי יורדת ב-0.7% לאחר שלל נתונים מאכזבים בנוגע לכלכלה הסינית. הירידות באסיה מגיעות לאחר 3 ימי עליות רצופים בשבוע שעבר. בורסות וול סטריט יהיו סגורות היום לרגל יום מרטין לותר קינג בארה"ב. למרות שבוע המסחר המקוצר, הוא צפוי להיות עמוס דו"חות כספיים.

מספר המשרות הפנויות בלונדון צנח ב-42% בדצמבר, לפי חברת ההשמה מורגן מקינלי. מספר המשרות צנח בדצמבר ל-4,095, לעומת 7,056 בנובמבר. השכר עבור מי שהחלו משרות חדשות בדצמבר טיפס ב-27%, לעומת 15% בנובמבר, לפי מקינלי, מה שמעיד על גיוסים רבים. (בלומברג)

7:56: על נינטנדו מופעל לחץ להפסיק לייצר קונסולות משחק ולהתמקד בתוכנות ומשחקים, לאחר שדיווחה בשבוע שעבר על מכירות מאכזבות של קונסולת Wii U, הדור האחרון של הקונסולה הפופולרית, וחזתה במפתיע הפסד שנתי. החברה הורידה את תחזית מכירות ה-Wii U בשני שליש, וצופה כעת הפסד תפעולי בשנת הכספים המסתיימת במארס. (בלומברג)

לבנקים באירופה מחסור של כטריליון דולר בהונם, לפי מחקר המתפרסם לקראת בדיקת איכות הנכסים שבכוונת הבנק המרכזי של אירופה (ECB) לערוך לבנקים. מחקר שפירסמו ב-15 בינואר סשה סטפן מבית הספר האירופי לניהול ולטכנולוגיה בברלין ו-ויראל אצ'ריה מאוניברסיטת ניו יורק הראה כי מצבם של הבנקים הצרפתיים הוא הרעוע ביותר, עם גירעון של כ-285 מיליארד יורו, ואחריהם הבנקים הגרמנים, עם 199 מיליארד יורו. הבנק המרכזי של אירופה מקיים הערכה של נכסי הבנקים בטרם יקבל עליו את הפיקוח על כ-130 בנקים ברחבי גוש היורו בנובמבר השנה. (בלומברג)

דויטשה בנק דיווח על הפסד בסך 1.15 מיליארד יורו לפני מס, אותו ייחס לעלויות ארגון מחדש בחברה, הפרשות לכיסוי חובות מסופקים והוצאות משפטיות של כחצי מיליארד יורו. אנליסטים חזו לבנק הגרמני רווח בסך 628.5 מיליון יורו לפני מס. הבנק דיווח על התוצאה 10 ימים לפני המועד המתוכנן. (בלומברג)

7:15 הדולר מתחזק ב-0.1% מול היורו, לרמה של 1.3528 דולר ליורו; מול הין נחלש הדולר ב-0.2% לרמה של 104.09 ין לדולר. הין מתחזק גם מול היורו, ב-0.3%, לרמה של 140.79 ין ליורו.

הצמיחה בכלכלת סין הואטה, אך הייתה גבוהה מעט מתחזיות כלכלנים ברבעון הרביעי. הצמיחה בתמ"ג הסיני ברבעוון הייתה 7.7% לעומת הרבעון הרביעי של 2012, לפי לשכת הסטטיסטיקה של סין. כלכלנים צפו צמיחה של 7.6% בלבד, לאחר צמיחה של 7.8% ברבעון השלישי. לעומת הרבעון השלישי צמחה הכלכלה הסינית ב-1.8%, לאחר צמיחה רבעונית של 2.2% ברבעון השלישי. (רויטרס)

נתונים אחרים שהתפרסמו היום בסין היו מאכזבים יותר. התפוקה התעשייתית בדצמבר צמחה ב-9.7%, לאחר צמיחה של 10% בנובמבר ולעומת תחזיות כלכלנים לצמיחה של 9.8%. הצמיחה במכירות הקמעוניות בדצמבר הואטה אף היא לעומת נובמבר – 13.6% לעומת 13.7%.

עוד דווח בסוף השבוע כי מכירות הבתים החדשים בסין עלו על 1.1 טריליון דולר ב-2013, עלייה של 27% לעומת 2012. מחירי הבתים החדשים בשנזן וגואנז'ו טיפסו ב-20%, בשנחאי ב-18% ובבייג'ין ב-16%. (בלומברג)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker