אירלנד יוצאת מהזבל בחזרה לדירוג השקעה

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס שהורידה בשיא המשבר באירלנד את דירוגה לרמת "זבל" העלה דירוגה בחזרה ל-Baa3 ביום שישי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

דירוג האשראי של אירלנד הושב לדירוג השקעה על ידי סוכנות דירוג האשראי מודי'ס, לאחר שהמדינה הייתה הראשונה מבין המדינות שקיבלו סיוע מקרן המטבע הבינלאומית ומהאיחוד האירופי שהחזירה את כספי החילוץ. מודי'ס העלתה את דירוגה של אירלנד מ-Ba1 ל-Baa3, לפי הצהרת מודי'ס ביום שישי.

מודי'ס הורידה את דירוג האשראי של המדינה 5 פעמים תוך שנתיים, וביולי 2011 הגיעה רמתו ל"זבל". סוכנויות דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס ופיץ' רייטינגס הורידו אף הן את דירוגה של אירלנד בכמה רמות, אך השאירו אותה בתחום ה"השקעה". כעת מצטרפת מודי'ס לשתי סוכנויות דירוג האשראי הגדולות האחרות בעולם, ומחזירה את דירוגה של אירלנד לרמת "השקעה".

משקיעים, שבשנים האחרונות מתעלמים לעתים קרובות מדירוגי האשראי, כבר שדרגו את השקפתם ביחס לאירלנד. בשבוע שעבר הנפיקה אירלנד אג"ח חדשות ל-10 שנים בריבית הנמוכה ביותר זה 13 שנים.

"השדרוג משקף את פוטנציאל הצמיחה של כלכלת אירלנד, שלדעתנו תסייע בצמצום הגירעון בתקציב בהמשך הדרך", אמרה אנליסטית מודי'ס קריסטין לינדאו. היא ציינה גם את סיום תכנית החילוץ האירופית בזמן המתוכנן. מודי'ס העלתה גם את דירוג "הבנק הרע" של אירלנד (NAMA) – הסוכנות שרכשה בשיא המשבר את הנכסים הרעילים מהבנקים כדי להוציאם ממאזניהם – וכעת הוא מדורג גם ברמת השקעה של Baa3.

החוב של אירלנד טיפס ל-123% מהתמ"ג, כמעט פי 5 מרמתו ב-2007, לפני המשבר. חלק גדול מהזינוק בחוב נבע מהזרמת הון בסך 64 מיליארד יורו למערכת הפיננסית. כעת צופה ראש ממשלת אירלנד אנדה קני כי רמת החוב תרד ב-2014. כלכלת אירלנד צמחה ברבעון השלישי ב-1.5%, הקצב המהיר ביותר שלה מאז 2011. 

יום סנט פטריק באירלנדצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker