נשיא צרפת מפנה עורף לסוציאליזם: הטבות מס לעסקים, קיצוצים ברווחה

פרנסואה הולנד, הנאבק עם כלכלה בקיפאון ואבטלה עיקשת, הציג צעדים כלכליים המהווים שינוי חד לסדר היום הסוציאליסטי שניסה ליישם מאז תחילת כהונתו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נשיא צרפת פרנסואה הולנד הפתיע את עולם המדיניות הכלכלית האירופאית, עם הצעות לנווט את כלכלת צרפת למדיניות של מרכז המפה הפוליטית, הכוללות הפחתת מס עבור חברות עסקיות, קיצוץ בהוצאות הציבוריות וטון ידידותי כלפי עסקים.

הולנד הציג בפירוט את תכניתו הכלכלית במסיבת עיתונאים ביום שלישי בהשתתפות מאות כתבים, רבים מהם סקרנים יותר לשמוע את תשובותיו לגבי הרומן שלו עם שחקנית מאשר על מדיניותו הכלכלית.

ביום רביעי, ההצעות זכו לשבחים ודברי עידוד ממנהיגי האיחוד האירופי ופקידים גרמנים, שכבר מזמן דחקו בצרפת לבצע שינויים מבניים בכלכלתה. הולנד זכה גם לתמיכה מסויגת מצד מנהיגים עסקיים בצרפת.

אולם מפלגות השמאל הקיצוני והימין הקיצוני בצרפת הביעו מורת רוח, ואמרו כי המדינה זקוקה לרשת ביטחון ממשלתית נדיבה.

לאנשי השמאל, שדחפו לעבר תכניות רווחה נדיבות שימומנו באמצעות העלאות מסים, הולנד נראה כמי שויתר על תפקידיו כנושא הדגל הסוציאליסטי באירופה והיריב החזק ביותר של הקנצלרית מרקל מגרמניה, שפילוסופיית הצנע שלה אולי חיזקה את גרמניה, אך טרם הביאה יציבות פיננסית למדינות העניות בגוש היורו, כמו יוון.

הולנד, שכמועמד לנשיאות נקט עמדה נגד הצנע האירופי וכנשיא התנגד לקריאות לקיצוצים עמוקים בהוצאות הממשלתיות, הדף על הסף האשמות כי הוא הפך לחסיד השוק החופשי, באומרו כי הוא "לא נוצח בידי הליברליזם", שבצרפת פירושה גישת שוק חופשי. "אני סוציאל דמוקרט", הצהיר, והצעותיו "אינם תפנית" בעמדותיו, אלא "האצה על אותו המסלול".

שר החוץ של גרמניה ונשיאה וכן האיחוד האירופי שיבחו את הצעותיו של הולנד, אולם הסתייגו כי יהיה קשה ליישם אותן מסיבות פוליטיות.

"מה שנשיא צרפת הציג אתמול הוא קודם כל אומץ", אמר פרנק-ולטר שטיינמאייר,
שר החוץ של גרמניה.

הצעותיו של הולנד כוללות קיצוץ במס הכנסה שלדבריו יוריד את עלויות העסקים ועובדים עצמאיים ב-30 מיליארד יורו, על ידי ביטול הסכום ששילמו חברות ועצמאים למס משפחה, שמממן קצבה לכל ילד אחרי הבכור, כמו גם שורה של הטבות אחרות למשפחה.

מדובר באלמנטים מרכזיים בתכניות הרווחה של צרפת, שלזכותם נזקפה העובדה כי בצרפת שיעור ילודה מהגבוהים באירופה. הקצבה מועברת לכל משקי הבית בצרפת, ללא קשר לרמת ההכנסה.

הולנד אמר עוד כי הוא יקצץ את ההוצאות הממשלתיות ב-50 מיליארד יורו, אולם לא פירט היכן יבוצעו הקיצוצים.

כלכלנים הביעו שביעות רצון מכך שהולנד מוכן סוף סוף להיאבק עם האבטלה העקשנית בצרפת, שנותרה ברמות של 10-11 אחוזים בשלוש השנים האחרונות, ועם כלכלה שבקושי צומחת. עם זאת, הם נותרו סקפטיים שהולנד יוכל לשכנע את מפלגתו לתמוך בשינויים. המומחים אמרו עוד כי בעוד שקל לדבר על קיצוץ במס הכנסה, הנשיא טרם אמר אילו תכניות ממשלתיות הוא יצטרך לבטל כתוצאה מכך – שלא לדבר על הקושי לזכות בתמיכה פוליטית לקיצוצים מעין אלה.

"עדיף מאוחר מאשר אף פעם", אמר דניאל גרוס, מנהל המרכז ללימודי מדיניות אירופית, ארגון עצמאי היושב בבריסל. 

נשיא צרפת פרנסואה הולנדצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker